Kako da isplanirate letovanje: "Bez povraćaja novca kod 'first minute' ponuda, nema oštrih mera kad je reč o prevarama"

Postoji rizik kad uplaćujemo "first minute" ponudu jer imamo restriktivne uslove kod otkazivanja. Ako se nešto desi i ne možemo da putujemo, penali su 100 posto, ne možemo da očekujemo povraćaj novca, rekao je direktor Nacionalne asocijacije turističkih organizacija Srbije Aleksandar Seničić.

28.05.2025. 07:05

Kako da isplanirate letovanje: "Bez povraćaja novca kod 'first minute' ponuda, nema oštrih mera kad je reč o prevarama"

Kako da vam odmor zaista bude odmor, a ne glavobolja? Kako i gde tražiti aranžmane, kada treba početi sa potragom, kako naći najpovoljniju i najbolju ponudu i kako sprečiti da nas neko prevari?

Gostujući u emisiji Tražim reč, direktor Nacionalne asocijacije turističkih organizacija Srbije (YUTA)  Aleksandar Seničić ukazao je na šta treba da obratite pažnju prilikom planiranja odmora.

"Ranije planiranje odmora daje nam prednosti, koje nisu samo finansijske. Onaj ko je uplatio u novembru letovanje u Grčkoj u nekom hotelu, kada uporedi cene tog istog hotela na današnji dan, razlika je 30-35 odsto", naglasio je Seničić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodao je da rizici neminovno postoje.

"Rizik je kad uplaćujemo 'first minute' ponudu za letovanje jer tada imamo restriktivne uslove kod otkazivanja. Ukoliko se nešto desi, ako ne možemo da putujemo, penali su 100 posto, odnosno ne možemo da očekujemo povraćaj novca", pojasnio je sagovornik Newsmax Balkans.

Osiguranja od otkaza putovanja

Seničić je naglasio da zbog toga postoji posebna vrsta osiguranja koja može to da predupredi.

"Nažalost, nismo nacija koja veruje osiguranju. Postoje osiguranja od otkaza putovanja i rade ga razna osiguravajuća društva. Ako dođe do toga da ne putujete, tada samo obaveštavate turističku agenciju da nećete putovati, a sve ostalo završavate sa osiguravajućim društvom. Savet je da se uplati ta vrsta osiguranja jer tada imate mogućnost da birate, za razliku od 'last minute' ponuda", naveo je naš sagovornik.

Kada je reč o najznačajnijim destinacijama na koje srpski turisti najviše letuju, kao što su Grčka i Turska, Seničić navodi da su agencije jeftinije u proseku oko 20 posto.

"Broj prijava protiv turističkih agencija pao sa 800 na 300"

Načelnica Odeljenja turističke inspekcije Beograd Turističke agencije Jelena Sladić Jakovljević istakla je da putnici treba da budu upoznati sa programom i opštim uslovima putovanja.

"Putnici ne čitaju kompletnu dokumentaciju koja čini sastavni deo Ugovora o putovanju. Tu su definisana prava i obaveze putnika i agencije koja su propisana zakonom. Tu su i način reklamacije, podaci o tome šta putnik može da uradi ako otkaže putovanje, kada može da ga otkaže", pojasnila je naša sagovornica. 

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodala je da se broj prijava upućenih turističkim agencijama smanjio.

"U odnosu na 2023. godinu, kada je bilo 800 prijava protiv turističkih agencija, prošle godine ih je bilo oko 300. To je rezultat rada turističke inspekcije, ali i agencije", istakla je ona.

Seničić se složio da je to dobar rezultat, ako uzmemo u obzir da putuje milion i po ljudi godišnje. 

Govoreći o nadležnostima turističke inspekcije, Sladić Jakovljević je naglasila da oni ne mogu da predlože agenciju putnicima.

"Ne možemo vam predložiti konkretnu agenciju, ali kada je sami pronađete preko nas možete da proverite kakva je ta agencija", istakla je sagovornica.

Advokat: Garancija putovanja je obavezan dokument

Advokat Nemanja Teodorović istakao je da putnici imaju rok tri godine od nastanka štete da pokrenu parnični postupak.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Kada govorimo o naknadi štete iz ugovora o organizovanju putovanja, postoji rok od tri godine od nastanka štete da se pokrene parnički postpuak. Garancija putovanja je obavezan dokument i predstavlja osnov za naknadu štete od osiguravajućeg društva nakon završetka putovanja", naglasio je advokat.

Fizičko lice ne može da organizuje putovanje

Sladić Jakovljević govorila je o tome ko može, a ko ne može da organizuje putovanje.

"Fizičko lice ne može da organizuje putovanje, to je bespravan rad. Onda putnici ne dobiju potvrdu o garanciji putovanja. Postoji centralni informacioni sistem e-turista gde dobijate potvrdu putovanja. Ako putnik kupi od nekoga ko nelegalno radi, nije zaštićen", ukazala je ona.

Seničić je naglasio da je 99 odsto agencija koje rade i imaju licencu pouzdano, ali da za one nepouzdane nemamo dovoljno restriktivne mere.

"Imamo loše restriktivne mere kada je reč o prevarama, ta suma ne znači ništa onima koji se bave tim poslom", zaključio je Seničić.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)