(VIDEO) Profesor Ković o onlajn nastavi: Ima smisla sve što vodi normalizaciji, najvišu cenu plaćaju studenti

Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miloš Ković izjavio je za Newsmax Balkans da nije tačno da se onlajn nastavom ne postižu rezultati, ali da je suviše toga prepušteno motivaciji studenata i profesora.

28.05.2025. 12:00

(VIDEO) Profesor Ković o onlajn nastavi: Ima smisla sve što vodi normalizaciji, najvišu cenu plaćaju studenti

Dozvolu za organizovanje onlajn nastave dobilo je 65 visokoškolskih ustanova u Srbiji, podaci su Nacionalnog tela za akreditacije. Resorni ministar poručio je da je neophodno da se obnovi nastava da bi se osigurao završetak školske godine.

Foto: Milena Đorđević

Jedan od fakulteta koji neće početi sa onlajn nastavom je Filozofski fakultet u Beogradu. Prof. dr Ković izjavio je u emisiji "Otvori oči", prisećajući se onlajn nastave tokom kovida, da je znanje trpelo, ali da se sve svodi na motivaciju profesora i studenta.

"Onaj profesor koji je pažlijvo pripremao onlajn predavanja postizao je rezultate. Onaj student koji je bio motivisan, taj je nešto i naučio. Tako je i sa nastavom uživo. Ono što je apsolutno nedostajalo jeste živi susret, kada stanete pred studente i gledate ih u oči vi vidite da li ih to stvarno zanima ili ih, kako bi oni rekli, gnjavite i gušite", navodi Ković.

Nije tačno da se rezultati ne postižu, ali je suviše toga prepušteno motivaciji pre svega studenata, dodao je naš sagovornik.

S druge strane, ispiti moraju da se održavaju u zgradama fakulteta i to Ković ističe kao administrativnu stranu problema.

"Ispiti su provera svega, bez ispita nema studiranja. Onlajn nastava gubi smisao ako ne možemo da organizujemo studente. To je to suštinsko pitanje koje se otvara pred nama - hoćemo li držati ispite?", kaže Ković i dodaje da ispiti mogu biti pismeni i usmeni.

Foto: Milena Đorđević

Odgovarajući na pitanje o smislu onlajn nastave, Ković ističe da ima rezona sve što vodi ka normalizaciji nastave. 

"Ko najviše plaća sve ovo? Nismo to mi koji ne dobijamo plate, to su studenti. To su generacije koje ne dobijaju znanje koje im pripada", naglašava profesor i dodaje da se ne zna da li je gora demagoška politika profesora koji će poklanjati ocene ili oni koji nemaju razumevanja za situaciju u kojoj su se našli srednjoškolci i studenti.

Glavna cena koja se plaća je manjak znanja, kvalifikacija i profesionalizma u budućnosti, zaključuje Ković.

Pogledajte celo gostovanje prof. dr Miloša Kovića:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)