(VIDEO) Vučić u CERN-u: Srpska pamet učestvuje u najvećem naučnom eksperimentu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je Veliki hadronski sudarač u CERN-u, koji se nalazi 90 metara ispod zemljine površine i tom prilikom je istakao doprinos koji su naučni timovi iz Srbije dali istraživanjima na ovom mestu.
Vučić u Ženevi učestvuje na obeležavanju 70 godina postojanja Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN i zahvalio se predstavnicima te organizacije na dočeku.
"Ponosan na Srbiju i zadivljen onim što sam video u velikom hadronskom sudaraču, znajući da i naša pamet učestvuje u najvećem naučnom eksperimentu našeg vremena. Srbija, kao punopravna članica CERN-a, sa ponosom ističe da su njeni timovi dali veliki doprinos istraživanjima koja se vrše upravo ovde, u najvećoj i najsloženijoj laboratoriji na svetu, a pogotovo kroz aktivno učešće u jednom od najkompleksnijih globalnih naučnih i tehnoloških istraživanja koja su ikada sprovedena", napisao je Vučić na svojoj Instagram stranici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokazao je da je vešt u balansiranju između Zapada i Rusije i Kine, piše portal Politiko, navodeći da ga prati reputacija osobe koja bez napora igra za svaku stranu, u bilo kojoj situaciji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost na proslavi rođendana bivšeg predsednika Češke Miloša Zemana. Na fotografijama i snimcima se vidi da je prisutan bio i mađarski premijer Viktor Orban.
Predsednik Vučić obišao je Veliki hadronski sudarač, ogromni akcelerator čestica, koji se nalazi u mestu Sesi, blizu francusko - švajcarske granice.
Vučića su dočekali saradnik na projektu Kompaktni mionski solenoid (CMS) Predrag Milenović, portparol, saradnik na CMS projektu Gotije Hamel de Montšanalo i saradnik CERN-a i saradnik na CMS projektu Vukašin Milošević. Sa predsednikom Vučićem u obilasku bili su ministarka nauke, inovacija i tehnološkog razvoja Jelena Begović, kao i srpska delegacija.
"Zahvalan ljubaznim domaćinima na srdačnom dočeku, sa velikim nestrpljenjem očekujem prezentaciju generalne direktorke CERN-a Fabiole Đanoti, koja će nam govoriti o budućnosti najveće naučne laboratorije na svetu", napisao je Vučić na svom Instagram nalogu i uz objavu priložio video snimak na kome se upisuje na elektronsku tablu.
Srbija će duplirati novac koji se ulaže u CERN
Vučić je rekao da će Srbija dvostruko povećati novac koji se ulaže u CERN i pozvao sve zemlje članice da povećaju ta sredstva.
On je čestitao godišnjicu CERN-a i istakao da predstavlja zemlju koja je punopravni član, kao i da mnogi srpski fizičari i inženjeri dolaze tu i sarađuju sa ovom organizacijom.
"Mogu vam reći da se u mojoj zemlji suočavamo sa velikim problemom u pogledu obrazovanja i da smo naučili mnogo od Ursule von der Lajen i Švajcarske o sistemu dualnog obrazovanja", rekao je Vučić.
Foto: Tanjug
Ukazao je i da zbog razvoja veštačke inteligencije i proizvodnje električnih vozila nećemo moći u Srbiji da proizvedemo dovoljno struje u budućnosti ako ne dovedemo modularne nuklearne reaktore u našu zemlju.
"A kako to da uradimo, jer svake godine imamo sve manje i manje nuklearnih fizičara, nuklearnih inženjera, a u isto vreme gubimo studente rudarstva i geologije, jer je to postalo čudno i nepopularno zbog ovog popularnog zelenog pokreta. Ne znam šta ćemo da radimo, ali vidim da, a ne govorim samo u ime moje zemlje, već i u ime cele Evrope, da mnogi brojevi tih naučnika opadaju, dok kod Kineza taj broj raste, mi nemamo to što oni imaju i svi se ponašamo pomalo razmaženo kao da je sve dobro i u redu i da će sve biti bolje", naveo je Vučić.
Srbija jedina članica sa Zapadnog Balkana
Srbija je postala punopravna zemlja članica CERN-a 24. marta 2019. godine i jedina je sa Zapadnog Balkana koja ima takav status.
CERN je najveći centar za istraživanje elementarnih čestica, osnovan 1954. godine, sa 23 države članice, a sa 38 država ima ugovore o saradnji.
Osim Srbije, države koje su punopravne članice CERN-a su Austrija, Belgija, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Izrael, Italija, Holandija, Norveška, Rumunija, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska i Velika Britanija.
Status pridruženih članova imaju Brazil, Hrvatska, Indija, Litvanija, Pakistan, Turska, Ukrajina, dok su u prepristupnoj fazi za pridruženo članstvo Kipar i Slovenija.
Srpski naučnici u projektima CERN-a
U ovom trenutku, četiri naučne institucije iz Srbije aktivno učestvuju na projektima i u ekspeirmentima u CERN-u: kada je reč o Univerzitetu u Beogradu to su Institut za nuklearne nauke "Vinča", Institut za fiziku i Fakultet za fiziku, ali i Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu.
Inače, od oktobra 2022. godine, 54 naučnika i inženjera radi u okviru srpskih naučnih institucija koje su zvanično uključene u eksperimente i međunarodne projekte CERN-a.
U CERN-u, takođe, radi i oko 20 srpskih naučnika i inženjera u okviru drugih institucija koje su uključene u CERN-ove projekte.
Poslednjih 15-tak godina, srpski naučnici, inženjeri i specijalisti su aktivno uključeni u CERN-ove projekte radeći na dizajnu, konstrukciji, instalaciji i testiranju vrlo kompleksnih detektora za eksperimente u kojima dominiraju fundamentalna istraživanja u oblasti fizike elementarnih čestica.
Neki od srpskih naučnika su, takođe, imali vodeću ulogu u otkriću Higsovog bozona koje je objavljeno 4. jula 2012. godine. Ovo otkriće je direktno uticalo na dodelu Nobelove nagrade za fiziku za 2013. godinu profesoru Fransoa Angleru i profesoru Piteru Higsu.
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Generalni direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić rekao je, govoreći na Forumu o transatlantskoj ekonomskoj saradnji Jugoistočne Evrope u Vašingtonu da je ponosan što je kompanija na čijem je čelu najbrže rastući telekomunikacioni operater u Jugoistočnoj Evropi.
Blokade sudova i tužilaštava, politički pritisci i javne diskreditacije sudija i tužilaca postavljaju pitanje da li pravosuđe u Srbiji može da funkcioniše nezavisno? Advokati Vladan Glišić i Goran Petronijević objasnili su za Newsmax Balkans da li postoji alternativa za blokade pravosuđa.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
Inicijativa koju je Beogradski univerzitet uputio studentima u blokadi treba da prođe odlučivanje na plenumima i podložna je promenama. Suština ovog predloga je da se dođe do kompromisa o načinu nadoknade nastave uz aktivnosti koje podrazumevaju održavanje plenuma, protesta i blokada.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Uprave kriminalističke policije, Trećeg odeljenja, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su D. J. (26) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo u pokušaju.
Tokom proslave završetka srednje škole, jedan maturant leskovačke gimnazije zadobio je teške povrede i posle dijagnostike u Urgetnom centru Opšte bolnice Leskovac, hitno je upućen u Univerzitetski klinički centar Niš.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave granične policije vršili su pojačanu kontrolu kretanja migranta, na području između Šida i granice sa Hrvatskom. U navedenoj akciji jedan migrant je nastradao dok su četvorica zadržana, a nekoliko je pobeglo i za njima se traga.
Pripadnik kosovske policije napao je srpskog maturanata koji je slavio završetak školske godine u Kosovskoj Mitrovici. Policajac ga je, naime, grubo uhvatio za vrat, a na snimcima sa društvenih mreža vidi se kako je maturantu vrat krvav. I vlast i opozicija osudile su napad na srpskog tinejdžera.
Specijalno tužilaštvo u Prištini saopštilo je da je podiglo optužnicu za špijunažu protiv Aleksandra Vlajića iz Kosovske Mitrovice, tvrdeći da je prikupljao i slao Obaveštajno-bezbednosnoj agenciji Republike Srbije važne informacije i dokumenta.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor D. J. (26) osumnjičenom da je 22. aprila u ulici Omladinskih brigada u jednom ugostiteljskom objektu pokušao da liši života D. V. nanevši mu tešku telesnu povredu hicima iz vatrenog oružja, potvrđeno je Tanjugu u tom sudu.
Policija u Beogradu uhapsila je Ž. V. (24) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela nedozvolјena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija i izazivanje opšte opasnosti.
Od ponedeljka 26. maja svi fakulteti Univerziteta u Kragujevcu realizovaće onlajn nadokandu zimskog semestra, a poslednji je takvu odluku doneo Fakultet inženjerskih nauka.
Nestabilno vreme lokalno praćeno i velikom količinom padavina usporilo je i otežalo saobraćaj, pa se vozačima savetuje oprezna vožnja prilagođena trenutnim uslovima, apeluje Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Najznačajnija regionalna konferencija o digitalnom marketingu, Digital Day 2025, donosi bogat program panel diskusija koje će se baviti najaktuelniim temama koje oblikuju industriju.
Komentari (0)