(VIDEO) Vučić u CERN-u: Srpska pamet učestvuje u najvećem naučnom eksperimentu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je Veliki hadronski sudarač u CERN-u, koji se nalazi 90 metara ispod zemljine površine i tom prilikom je istakao doprinos koji su naučni timovi iz Srbije dali istraživanjima na ovom mestu.
Vučić u Ženevi učestvuje na obeležavanju 70 godina postojanja Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN i zahvalio se predstavnicima te organizacije na dočeku.
"Ponosan na Srbiju i zadivljen onim što sam video u velikom hadronskom sudaraču, znajući da i naša pamet učestvuje u najvećem naučnom eksperimentu našeg vremena. Srbija, kao punopravna članica CERN-a, sa ponosom ističe da su njeni timovi dali veliki doprinos istraživanjima koja se vrše upravo ovde, u najvećoj i najsloženijoj laboratoriji na svetu, a pogotovo kroz aktivno učešće u jednom od najkompleksnijih globalnih naučnih i tehnoloških istraživanja koja su ikada sprovedena", napisao je Vučić na svojoj Instagram stranici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokazao je da je vešt u balansiranju između Zapada i Rusije i Kine, piše portal Politiko, navodeći da ga prati reputacija osobe koja bez napora igra za svaku stranu, u bilo kojoj situaciji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost na proslavi rođendana bivšeg predsednika Češke Miloša Zemana. Na fotografijama i snimcima se vidi da je prisutan bio i mađarski premijer Viktor Orban.
Predsednik Vučić obišao je Veliki hadronski sudarač, ogromni akcelerator čestica, koji se nalazi u mestu Sesi, blizu francusko - švajcarske granice.
Vučića su dočekali saradnik na projektu Kompaktni mionski solenoid (CMS) Predrag Milenović, portparol, saradnik na CMS projektu Gotije Hamel de Montšanalo i saradnik CERN-a i saradnik na CMS projektu Vukašin Milošević. Sa predsednikom Vučićem u obilasku bili su ministarka nauke, inovacija i tehnološkog razvoja Jelena Begović, kao i srpska delegacija.
"Zahvalan ljubaznim domaćinima na srdačnom dočeku, sa velikim nestrpljenjem očekujem prezentaciju generalne direktorke CERN-a Fabiole Đanoti, koja će nam govoriti o budućnosti najveće naučne laboratorije na svetu", napisao je Vučić na svom Instagram nalogu i uz objavu priložio video snimak na kome se upisuje na elektronsku tablu.
Srbija će duplirati novac koji se ulaže u CERN
Vučić je rekao da će Srbija dvostruko povećati novac koji se ulaže u CERN i pozvao sve zemlje članice da povećaju ta sredstva.
On je čestitao godišnjicu CERN-a i istakao da predstavlja zemlju koja je punopravni član, kao i da mnogi srpski fizičari i inženjeri dolaze tu i sarađuju sa ovom organizacijom.
"Mogu vam reći da se u mojoj zemlji suočavamo sa velikim problemom u pogledu obrazovanja i da smo naučili mnogo od Ursule von der Lajen i Švajcarske o sistemu dualnog obrazovanja", rekao je Vučić.
Foto: Tanjug
Ukazao je i da zbog razvoja veštačke inteligencije i proizvodnje električnih vozila nećemo moći u Srbiji da proizvedemo dovoljno struje u budućnosti ako ne dovedemo modularne nuklearne reaktore u našu zemlju.
"A kako to da uradimo, jer svake godine imamo sve manje i manje nuklearnih fizičara, nuklearnih inženjera, a u isto vreme gubimo studente rudarstva i geologije, jer je to postalo čudno i nepopularno zbog ovog popularnog zelenog pokreta. Ne znam šta ćemo da radimo, ali vidim da, a ne govorim samo u ime moje zemlje, već i u ime cele Evrope, da mnogi brojevi tih naučnika opadaju, dok kod Kineza taj broj raste, mi nemamo to što oni imaju i svi se ponašamo pomalo razmaženo kao da je sve dobro i u redu i da će sve biti bolje", naveo je Vučić.
Srbija jedina članica sa Zapadnog Balkana
Srbija je postala punopravna zemlja članica CERN-a 24. marta 2019. godine i jedina je sa Zapadnog Balkana koja ima takav status.
CERN je najveći centar za istraživanje elementarnih čestica, osnovan 1954. godine, sa 23 države članice, a sa 38 država ima ugovore o saradnji.
Osim Srbije, države koje su punopravne članice CERN-a su Austrija, Belgija, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Izrael, Italija, Holandija, Norveška, Rumunija, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska i Velika Britanija.
Status pridruženih članova imaju Brazil, Hrvatska, Indija, Litvanija, Pakistan, Turska, Ukrajina, dok su u prepristupnoj fazi za pridruženo članstvo Kipar i Slovenija.
Srpski naučnici u projektima CERN-a
U ovom trenutku, četiri naučne institucije iz Srbije aktivno učestvuju na projektima i u ekspeirmentima u CERN-u: kada je reč o Univerzitetu u Beogradu to su Institut za nuklearne nauke "Vinča", Institut za fiziku i Fakultet za fiziku, ali i Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu.
Inače, od oktobra 2022. godine, 54 naučnika i inženjera radi u okviru srpskih naučnih institucija koje su zvanično uključene u eksperimente i međunarodne projekte CERN-a.
U CERN-u, takođe, radi i oko 20 srpskih naučnika i inženjera u okviru drugih institucija koje su uključene u CERN-ove projekte.
Poslednjih 15-tak godina, srpski naučnici, inženjeri i specijalisti su aktivno uključeni u CERN-ove projekte radeći na dizajnu, konstrukciji, instalaciji i testiranju vrlo kompleksnih detektora za eksperimente u kojima dominiraju fundamentalna istraživanja u oblasti fizike elementarnih čestica.
Neki od srpskih naučnika su, takođe, imali vodeću ulogu u otkriću Higsovog bozona koje je objavljeno 4. jula 2012. godine. Ovo otkriće je direktno uticalo na dodelu Nobelove nagrade za fiziku za 2013. godinu profesoru Fransoa Angleru i profesoru Piteru Higsu.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
Studenti u blokadi i grupa građana ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, nisu dozvolili dekanu Patriku Dridu i profesorima da uđu u zgradu fakulteta. U međuvremenu je došla policija i Žandarmerija u opremi za razbijanje demonstracija, upotrebljen je i suzavac.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je pouka pobunjenih logoraša iz Jasenovca da sloboda ne može da se da, niti da se uzme, jer je ona odluka svakog pojedinca i da su Srbi i danas odlučili da budu slobodni i da im to pravo niko ne može oduzeti.
Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije doneo je Odluku o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Komentarišući dešavanja tokom današnje blokade DIF u Novom Sadu, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da je povređen dekan fakulteta i da je policija intervenisala u najmanjoj mogućoj meri.
U Srbiji će jutro biti sveže, na jugu i jugoistoku Srbije ponegde i sa slabim prizemnim mrazem, a tokom dana biće pretežno sunčano i malo toplije, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu pozvali su sve koji su u mogućnosti da odu do Policijske ispostave "Stari grad" zbog hapšenja njihovog kolege sa Fakulteta tehničkih nauka (FTN).
Trenutna situacija u društvu u Srbiji pokazala je da su mediji jako uticajni, naročito nakon blokade zgrada RTS. Novinar Nino Brajović, generalni sekretar Udruženja novinara Srbije, objasnio je u emisiji Sinteza šta je značila blokada, a šta raspisan konkurs za Savet REM.
Na mural dr Zorana Đinđića u Nišu iscrtani su nacistički simboli, a Gradski odbor Demokratske stranke u Nišu osudio je ovaj, kako su naveli, vandalski čin skrnavljenja.
Od početka godine 138 osoba poginulo je u saobraćajnim nesrećama. Polovina stradalih pogine na mestu nesreće, podaci su Agencije za bezbednost saobraćaja.
U Temerinskoj ulici u Novom Sadu došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj su povređene četiri osobe, kada je vozač "BMW" (37) naglo skrenuo u uleteo u autobusko stajalište, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Zbog intervencije policije ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) u Novom Sadu, prilikom čega su povređeni građani i studenti, održavaju se protesti u tom gradu, ali i u drugim gradovima širom Srbije.
Komentari (0)