(VIDEO) Godišnje proizvedemo oko tri miliona tona otpada, recikliramo tek 15 odsto: "Nemamo dovoljnu ekološku svest"
U Srbiji se godišnje proizvede oko tri miliona tona otpada, a reciklira tek 15 odsto. Istovremeno, zagađenje vazduha prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), u našoj zemlji odnese više od 6.000 života, a ekološka svest još ne prati ozbiljnost problema.
Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine resorna ministarka kaže da se intezivno radi na podizanju kapaciteta upravljanja otpadom, kao i da se uskoro očekuje usvajanje Zakona o zaštiti vazduha u skupštini.
Prema procenama Evropske agencije za životnu sredinu, Srbija je među zemljama u Evropi sa najvišim nivoom zagađenja vazduha. Istovremeno, Srbija reciklira samo oko četiri odsto komunalnog otpada, dok se više od 70 odsto odlaže na nesanitarne deponije među kojima su mnoge divlje.
Privreda i domaćinstva u Srbiji godišnje proizvedu više od 12 miliona tona otpada, od čega najveći deo završi na deponijama ili u prirodi. Međutim, otpad predstavlja energetsku sirovinu i može da posluži za proizvodnju struje, zagrevanje ili hlađenje domova i pokretanje industrijskih fabrika.
Larisa Ilijin iz Instituta za biološka istraživanja rekla je za Newsmax Balkans da Srbija ima dobre ideje za razvoj zelene tranzicije, ali da nemamo dovoljnu ekološku svest i da se mora raditi na edukaciji.
"Ekološka svest nije na zavidnom nivou. Svi znamo šta treba da radimo ali nismo baš potpuno disciplinovani. Kako se uklone deponije, pojave se druge. Mislim da više treba raditi na edukaciji i podizanju ekološke svesti", ukazala je ona za našu televiziju.
Do 2040. zagađenje plastikom bi moglo da se utrostruči
Od 2000. godine, količina plastičnog otpada na planeti je udvostručena.
Do 2040. zagađenje plastikom bi se moglo utrostručiti. To pokazuju podaci Svetske organizacije za prirodu.
Zagađenje plastikom u Srbiji dostiže alarmantne razmere.
Printscreen: Newsmax Balkans
Mikročestice plastike nalaze se u hrani, vodi za piće i u tlu, što znači da ih svaki dan unosimo u telo, iako ih ne vidimo.
Biolozi upozoravaju - mikroplastika se nakuplja u organizmu i može da ima negativan uticaj na hormonski sistem, reproduktivno zdravlje.
"Treba da se zabrinemo"
Doktorka Branislava Matić Savićević iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" istakla je da treba da se probudi svest da problem postoji.
"Na kraju kad uđe u naš krovotok, pošto je to mala čestica i bira organe koje voli. Ono što ne treba zaboraviti jeste uticaj na reproduktivne organe i što treba da alarmira jer spadamo u onu grupu zemalja koja ima drastičan pad nataliteta, to utiče na pad broja spermatozoida, na njihovu pokretljivost, na pokretljivost jajnih ćelija i zbog svega toga treba da se zabrinemo ipak", rekla je doktorka za Newsmax Balkans.
Printscreen: Newsmax Balkans
Resorno ministarstvo ističe da je uklonjeno više od 1.000 divljih deponija, i da su u toku kapitalni radovi na regionalnim centrima za upravljanje otpadom - u Ubu, Sremu, Pirotu, Novom Sadu.
I dok zakonodavni okvir polako napreduje, ključna borba odvija se u svesti svakog pojedinca.
Od toga gde bacamo otpad i da li recikliramo zavisi budućnost naše životne sredine, ali i našeg zdravlja.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
U sezoni poljoprivrednih i građevinskih radova, broj bolovanja u Srbiji naglo raste - toliko da pojedine kompanije razmišljaju o zatvaranju ili preseljenju proizvodnje. Dok poslodavci traže pojačanu kontrolu, građani tvrde da rade i kada su bolesni. Nadležni najavljuju sistemsku akciju.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je kao izuzetno važno da se govori o investicijama planiranim u Nišu i naglasio da će do kraja godine u grad na Nišavi doći još dve fabrike.
Zborovi građana i studenti koji blokiraju fakultete okupili su se u Nišu ispred zgrade TV Niš, s obrazloženjem da su nezadovoljni izveštavanjem te medijske kuće, za koju tvrde da širi dezinformacije i da nema dozvolu za rad.
Apelacioni sud u Beogradu je, odlučujući u trećem stepenu, bivšem predsedniku suda u Šapcu Gojku Lazarevu smanjio za dva meseca kaznu i pravosnažno ga osudio na godinu i četiri meseca zatvora zbog zloupotrebe položaja.
Visokom službeniku Kosovske policije Bojanu Jevtiću, koji je uhapšen kao osumnjičeni za špijunažu, prema navodima zvaničnika u Prištini, sa srpskom Bezbednosno informativnom agencijom – određen je jednomesečni pritvor, potvrdio je Osnovni sud u Prištini.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv državljanina Kirgistana Ž. M. zbog sumnje da je izazvao tešku saobraćajnu nesreću upravljajući električnim biciklom, pri čemu je teško povređena pešakinja koja je prelazila ulicu na zeleno svetlo.
Na predlog Štaba za vanredne situacije, gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić doneo je odluku o ukidanju vanredne situacije na celoj teritoriji grada Kragujevca, usled poboljšanja stanja na terenu i prestanka opasnosti po život i zdravlje ljudi i materijalna dobra.
Od ponedeljka počinje prijem dokumentacije za upis na fakultete Beogradskog univerziteta. U zavisnosti od Univerziteta, prijemni su u toku, tek počinju ili su završeni kao što je to slučaj sa Državnim univerzitetom u Novom Pazaru.
Komentari (0)