(VIDEO) Koliko je teško dokazati lekarsku grešku: "Dete više nemam, ali značila mi je presuda da je doktor kriv"
Kada nam spasavaju život onda su heroji u belom, kada pogreše, to može biti kobno. Imaju li lekari pravo na grešku? Da li za nesavesno lečenje lekari snose odgovornost ili se to dešava tek kada porodice preminulih pacijenata potraže pravdu na sudu?
Tragedija na Savskom jezeru još jednom je podsetila koliko je važno poznavanje osnovnih mera prve pomoći. U nedelju je jedna osoba izgubila život nakon što se utopila, a lekari ističu da upravo prva reakcija prolaznika može odlučiti da li će neko preživeti ili ne.
Savet roditelja Pete beogradske gimnazije saopštio je da je jednoglasno usvojio više zvaničnih dopisa i podneo prijave nadležnim institucijama zbog ekstremno nepovoljnih i po zdravlje opasnih uslova u kojima se ovih dana odvija nastava u toj školi koju pohađaju njihova deca.
Deset godina trajala je borba roditelja tada trogodišnje devojčice Mile Andrić iz Kragujevca, da dokažu krivicu lekara.
Devojčica je preminula, a lekar koji je po odluci suda počinio teško delo protiv zdravlja ljudi, osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od osam meseci.
Do ove presude se došlo jer su roditelji pokrenuli privatnu tužbu.
Pre toga je bilo pokušaja da se prikaže da je dete imalo i urođen tumor, što prema navodima roditelja nije bilo tačno.
"Moja Mila umrla je 14 sati od dolaska kod lekara"
Majka devojčice Ljiljana Andrić istakla je za Newsmax Balkans da je njeno dete preminulo 14 sati po dolasku kod lekara.
"Moja Mila je umrla 2. oktobra 1998. godine, u roku od 14 sati od prvog dolaska kod lekara. Nije pokazivala nikakve ozbiljnje znake, imala je mučninu. Moj muž je prijavio slučaj i tražio da se ispita uzrok smrti deteta, ali tužilaštvo je odbilo da pokrene tužbu. Dobili smo jedan papir bez pečata", napomenula je majka preminule devojčice.
Printscreen: Newsmax Balkans
Iako je borba za pravdu u ovom slučaju bila iscrpljujuća, i danas više od 15 godina nakon presude, majka dpreminule devojčice, smatra da je to bilo jedino što su mogli da učine. Da potraže pravdu i odgovornost.
"Sve skupa od istražnog postupka, preko tužbe pa do veštačenja po kojem su lekari bili krivi za smrt deteta, onda se tužilaštvo uključilo i mi smo postali svedoci, više nismo bili tužioci", navela je Andrić.
"Naša tužilaštva sve završavaju u predistražnom postupku"
Ni danas situacija sa dokazivanjem krivice lekara nije mnogo bolja, ocenjuje advokatica Sonja Hadži Borjanović, koja se bavi lekarskim greškama.
"Ukoliko dođe do smrti u toku lečenja, tužilaštvo je u obavezi da sprovede detaljnu i temeljnu istragu i utvrdi šta je uzrok smrti pacijenta. Naša tužilaštva po pravilu to ne rade. Sve završavaju u predistražnom postupku u kojem se praktično ne priznaje oštećeni kao lice koje može aktivno da učestvuje i u tim situacijama se često krivične prijave odbacuju", naglasila je advokatica.
"Dete više nemam"
Da javnost ne bi sudila, potrebna je primena zakona, a zakon između ostalog govori i to da u zdravtsvenim ustanovama postoje stručni i etički odbori koji nadzorišu kvalitet rada u ovim ustanovama, pišu izveštaje, i vrše kontrolu rada zdravstvenih radnika.
Tu je i Hipokratova zakletva, lekarska komora, i u krajnjem slučaju tužilaštvo i sud.
Kada jedna karika u tom lancu postane slabija nego što treba da bude, odgovornost je na dugom štapu, ponekad dugom i deset godina.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Ja dete nemam više, ali mi je značilio što je doneta presuda da je lekar kriv. Nadala sam se da će i kod drugih takvih slučajeva da se promeni nešto", rekla je majka preminule devojčice.
A pravdu zaslužuju svi. I oni koji leče zaslužuju zaštitu od neosnovanih optužbi, baš kao i oni kojih zbog nesavesnog lečenja više nema.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ ( R )
Ume li telo da pošalje poziv za pomoć? Umemo li da prepoznamo kvalitet u moru kozmetike? Šta nam telo poručuje – da je nega potreba ili smo u fazi preterivanja? Da li je trajna šminka prijatelj svake žene? Za emisiju „Tražim reč“ govore : Olgica Samoilović, pokretač prirodne kozmetičke linije „Hedera Vita“, edukator za trajnu šminku Nina Mišković i specijalista dermatovenerologije, estetske i laserske medicine dr Jasmina Kozarev.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Uobičajeni odlazak na pecanje pretvorio se u borbu za život jednog čoveka. Hrabrost Božidara Pantića i znanje Nikole Markovića stečeno tokom dvadesetogodišnje službe u Hitnoj pomoći bili su presudni za srećan ishod priče, koja je počela naizgled bezazlenom slikom u kojoj ribolovac stoji u reci.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će izbori biti raspisani u skladu sa zakonom, ne u trenutku kada bude odgovaralo nekoj političkoj partiji ili nečijim partikularnim interesima, već kad to bude odgovaralo državi Srbiji.
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Na petoj Evropskoj olimpijadi iz informatike za devojke (European Girls' Olympiad in Informatics – EGOI), reprezentativke Srbije osvojile su dve srebrne i jednu bronzanu medalju, saopštilo je Društvo matematičara Srbije.
Da bi dete progovorilo na vreme, potrebno je da bude adekvatno stimulisano od strane odraslih na tom ranom uzrastu i to od samog rođenja. Period progovaranja je kod mnoge dece pomeren na uzrast od dve do tri godine, kaže master logoped Marijana Mirković u razgovoru za Newsmax Balkans.
Osnovni sud privremenih institucija u Prištini odredio je meru pritvora u trajanju do 30 dana pomoćniku direktora Kancelarije za KiM Igoru Popović koji je u petak uhapšen na administrativnom prelazu Brnjak.
Opština Bajina Bašta dobija u okviru programa "Gradovi u fokusu" ove godine 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači - prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.
Komentari (0)