(VIDEO) Verbić u Sintezi: Studenti pokazali da su spremni da preuzmu odgovornost, akademsku godinu ni ne treba spasavati

Nekadašnji ministar prosvete i profesor na Fefa fakultetu Srđan Verbić je u emisiji Sinteza rekao da je srpsko društvo dugo bilo nezadovoljno mladima, a da su studenti to demantovali, pošto su, kako je naveo, na ulici pokazali da imaju političke stavove i da su spremni da preuzmu odgovornost.

Autor:

G. M.

07.07.2025. 22:06

(VIDEO) Verbić u Sintezi: Studenti pokazali da su spremni da preuzmu odgovornost, akademsku godinu ni ne treba spasavati

Verbić je u emisiji autora i voditelja Zorana Trifunovića govorio o rezultatima višemesečne krize i "ceni" koju će budući akademci, univerzitet i država platiti kada se aktuelni društveni događaji završe.

"Mislim da ne treba ni spasavati akademsku godinu. Ne možemo sada da nadoknadimo sve za mesec ili dva. Šta god mi da smislimo, ova godina je otišla u akademskom smislu. Mi smo to toliko dugo kukali, bili nezadovoljni mladima i studentima, što se ni za šta ne aktiviraju, ništa ih ne interesuje, nemaju ni političke stavove, neće da preuzmu bilo kakvu odgovornost, samo gledaju telefon. Sad se to promenilo. Hteli smo malo drugačije studente, koji imaju svoj stav o bilo čemu. Oni imaju stav, vrlo su angažovani. Ako nam je to nedostajalo, to smo dobili. Nismo ga dobili u amfiteatru, nego na ulici. Ovi studenti danas su zreliji od prethodnih generacija", rekao je Verbić.

Mišljenja je da aktuelna situacija u Srbiji otkriva mnoge stvari i "kao rendgenom" prikazuje neke slabe tačke koje smo, kako navodi, imali i ranije u sistemu, a koje nismo mogli da vidimo.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Sve je krenulo od studenata zato što su se oni u tom trenutku organizovali. Jedini koji su prepoznali da treba da se bune i da mogu da se bune tako da to bude vidljivo, bili su studenti. Imali su u startu vrlo razumne zahteve, što ne znači da se slažem sa svakim pojedinačnim postupkom i pojedinačnom inicijativom. Taj prvi niz zahteva, odnosno ta četiri zahteva koje su imali studenti u početku, vrlo su razumni, možda malo idealistički. Više sam puta pokušao da skrenem pažnju da je studentima primereno da traže nemoguće. Na njima i jeste da imaju zahteve koje će da iz temelja menjaju društvo. Mislim da je zadatak odraslih da budu malo racionalniji i da vide šta od ovoga može da se uradi konkretno", naveo je Verbić, dodavši da misli kako je zahtev za izbore došao prekasno.

Nekadašnji ministar prosvete kaže da od studenata nije očekivao da budu medijator između vlasti i Univerziteta.

"Nikada nisam očekivao od studenata da budu medijator, ali sam to očekivao od Univerziteta, odnosno od ljudi koji rade tamo. Ne treba oni tu da zauzimaju nekakve političke stavove, već da se bave principima. Ako hoćemo da napravimo promenu, oni treba da kažu 'ovo su prioriteti', 'na ovim principima hoćemo da se promeni način na koji funkcioniše država'...  Zvali to kako god, ali nisam siguran da sama promena vlasti na izborima može da promeni društvo u celini", istakao je sagovornik Sinteze.

"Svi akteri su zakasnili"

Upitan da prognozira eventualni epilog ovih protesta koji traju mesecima, Verbić je istakao da se mnogo vremena izgubilo.

"Iako intimno podržavam proteste, mislim da gubimo vrlo dragoceno vreme u kom se ne rade ozbiljne stvari. Moja primedba za prosvetne radnike je što su ušli u protest tako što su bili razočarani u svoje sindikate. Potrošeno je toliko silno vremena, a nemamo nagoveštaj da će imati neki novi, ozbiljni i pametniji sindikat koji može da ih organizuje. Ne kažem to da kritikujem šta su radili prosvetni radnici, već su oni sebe doveli u situaciju da je svaka škola za sebe odlučivala da li da nastavi ili ne nastavi nastavu. Mislim da su svi akteri ovde zakasnili i da prolongiramo situaciju za koju se ne vidi da ćemo sada odjednom biti pametniji sledeće nedelje i naći neko rešenje", ukazuje Verbić.

Vuletić: Godina izgubljena, odgovornost na dekanima

Akademska školska godina faktički jeste izgubljena, smatra profesor Filozofskog fakulteta, sociolog Vladimir Vuletić, koji se video linkom uključio u emisiju.

Printscreen: Newsmax Balkans

"To tvrdim još negde od aprila. Formalno će ona verovatno sa različitim dogovorima između ministarstva i Univerziteta, odnosno fakulteta, biti savladana, u smislu da se neće voditi kao formalno izgubljena, ali suštinski ona jeste izgubljena. I to je, naravno, problem. I mi se sada suočavamo sa tim, ali niko ne postavlja pitanje odgovornosti. Uvek i svaki put iznova moram da kažem da su za ono što rade fakulteti i poštovanje zakona na fakultetima odgovoran dekan. Dekani su, dakle, odgovorni za činjenicu da je ova školska godina 'de facto' propala. Kada govorimo o studentima, mi treba da govorimo o plenumima, u kojima učestvuje ne više od nekoliko procenata studenata. Ti dekani se nikada nisu ni potrudili, nisu ni pokušali da čuju šta zapravo kaže većina studenata", smatra Vuletić.

Emisiju Sinteza pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)