(VIDEO) Vojni analitičar u Sintezi: Tramp je zaustavio rat na Bliskom istoku - i to iskoristio na samitu NATO u Hagu
Na samitu NATO, održanom u Hagu, poručeno je da se bezbednosni prioriteti alijanse menjaju. Nastavak rata u Ukrajini, eskalacija tenzija na Bliskom istoku i jačanje partnerstva između Kine i Rusije nametnuli su novu agendu. O porukama samita za Sintezu govori vojni analitičar Aleksandar Radić.
Sve članice NATO pristale su na ambiciozan cilj - povećanje vojne potrošnje na pet odsto bruto domaćeg proizvoda do 2035. godine. Iako ova odluka deluje istorijski, ona ima i snažnu političku dimenziju: pre svega, pokušaj je da se obezbedi podrška američkog predsednika Donalda Trampa kolektivnoj odbrani i samom opstanku alijanse.
Trampov preokret u Hagu
Jedan od najzapaženijih trenutaka samita bila je promena tona Donalda Trampa. Donedavni oštar kritičar NATO, koji je alijansu optuživao za "besplatnu vožnju" i pretio povlačenjem SAD, u Hagu je nastupio kao zagovornik jedinstva i savezništva.
Tramp je poručio da iz Holandije odlazi sa promenjenim stavom, jer je stekao utisak da lideri "iskreno zastupaju interese svojih država i istinski vole svoje zemlje". Njegov zaokret dočekan je s neobičnim entuzijazmom - od srdačnog prijema kod holandske kraljevske porodice, do degutantnog laskanja generalnog sekretara NATO Marka Rutea, koji ga je nazvao "tata".
Prema usvojenom okviru, 3,5 odsto BDP biće namenjeno konvencionalnim vojnim kapacitetima - trupama, oružju i municiji, dok će dodatnih 1,5 odsto ići na infrastrukturu, sajber bezbednost i druge strateške oblasti.
"Posle početka rata na Bliskom istoku 2023. godine, mnogi su očekivali duboku krizu i podele unutar NATO, ali pokazalo se da je savez izuzetno žilav", ocenjuje Radić u emisiji Sinteza autora Milovana Jovanovića.
"Samit u Hagu bio je svojevrsna Trampova predstava. Uspešno je iskoristio priliku da pokaže svoju moć – svega nekoliko dana pre samita voljom je okončao dvanaestodnevni rat na Bliskom istoku, nakon akcije bombardera B-2A na Iran", dodaje naš sagovornik.
Iran, uranijum i izraelska ofanziva
Trampova intervencija u Iranu pozdravljena je i od strane generalnog sekretara i drugih lidera NATO, kao "neophodna i briljantna".
"Teheran ima savršen sklad između ambicije i rada na nuklearnom programu", objašnjava Radić.
"Međunarodna agencija za atomsku energiju je krajem maja objavila da je obogaćivanje uranijuma u iranskim postrojenjima dostiglo nivo koji je desetostruko veći od minimalnih potreba - prešlo je 60 odsto", objašnjava vojni analitičar.
Prema Radićevim rečima, Iran je bio na korak do nuklearne bombe.
"Za Izrael je najvažnija bila sama namera. Iako možemo da diskutujemo o rokovima, za njih je to pitanje samoodbrane. Izrael je delovao silom - ciljao je materijalne resurse, infrastrukturu i naučni kadar uključen u program. Njihova poruka je jasna: šteta po ambiciju Irana mora biti što veća. To nije bila predstava za javnost", zaključuje on.
Andonov: Pet odsto je veliki teret za male zemlje
Oliver Andonov, stručnjak za bezbednost i profesor na Vojnoj akademiji, a nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije, za Sintezu komentariše da je cilj od 5 odsto BDP važan, ali i izazovan.
"Već pre samog početka samita znalo se da će ovaj cilj biti usvojen. Iako su neke članice, poput Slovačke i Belgije, bile neodlučne, konsenzus je postignut. Ali za male zemlje sa skromnim budžetima, 5 odsto je ogromna cifra", kaže Andonov.
Od toga, 3,5 odsto ide na opremanje trupa i naoružanje, dok je samo 1,5 odsto predviđeno za infrastrukturu.
Samit Severnoatlantskog saveza (NATO) počeo je u Hagu, a reporteka Asošiejted Presa (AP) Moli Kvel je iz tog holandskog grada za Newsmax Balkans rekla da je sukob na Bliskom istoku bacio u drugi plan ideju da se razgovara o zahtevu predsednika SAD Donalda Trampa o povećanju izdvajanja za odbranu.
Postoji velika ekonomska simbioza između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Upravo ta trgovina između njih i američke investicije u Kini učinile su je prvom ekonomskom silom, izjavio je za Newsmax Balkans diplomata i bivši ambasador Srbije u Meksiku Milisav Pajić.
Docent Fakulteta političkih nauka (FPN) Stefan Surlić ocenio je za Newsmax Balkans da je povratak Donalda Trampa u Belu kuću doprineo jačanju radikalne desnice širom Evrope.
"Kada se setimo samita u Velsu 2014. godine, osam zemalja nije uspelo da dostigne ni tadašnjih 2 odsto BDP. Zato je pitanje da li je novi cilj realno ostvariv u narednih deset godina", dodaje Andonov.
Po njegovim rečima, male zemlje poput Severne Makedonije više bi trebalo da se fokusiraju na izgradnju infrastrukture, a ne na trku u naoružanju.
"Naš doprinos NATO ne može se porediti s američkim, i to treba imati u vidu", zaključuje Andonov.
Cerar: Svi zadovoljni - ali pitanja ostaju
U emisiji Sinteza autora Milovana Jovanovića, Božo Cerar, bivši slovenački ambasador pri NATO i u Vašingtonu, ocenjuje da su obe strane Atlantika mogle biti zadovoljne ishodom samita.
"Američki predsednik dobio je obavezu Evropljana da povećaju izdvajanja za odbranu, a Evropljani su osigurali opstanak NATO i reafirmaciju člana 5 Vašingtonskog ugovora – svi za jednog, jedan za sve", kaže Cerar.
Ipak, primećuje i neke zabrinjavajuće praznine.
"U završnom komunikeu nema ni reči o strategiji prema Rusiji, niti o tome kako bi mogao da se završi rat u Ukrajini. Takođe, ništa se ne pominje ni o budućnosti američkog vojnog prisustva u Evropi", objašnjava naš sagovornik iz Ljubljane.
Kako dodaje, s obzirom na to da SAD na jesen ulaze u novu fazu preispitivanja spoljne politike, pitanje je da li će moguće promene biti usaglašene sa saveznicima - ili će biti jednostrane odluke sa velikim posledicama po evropsku bezbednost.
Koji su najveći izazovi koje nosi starost i zašto je važno shvatiti značaj rečenice da je "starenje privilegija"? Koliko je otudjenost uzela maha u životu savremenog čoveka? Da li smo spremni da budemo srećni u stvarnom svetu, kao na društvenim mrežama? Za emisiju "Tražim reč" govore dr Spomenka Mujović, autor platforme "Blago za dušu" Dušan Blagojević, dr Danijela Jevtić, psiholog Jasna Bajraktarević, trubačica Danijela Veselinović i Jovan Jovanović učenik Tehničke škole u Čačku.
specijal
04:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK PLUS ( R )
U 60 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
Šta je sindrom hroničnog umora i da li za njega postoji lek? Zašto za osobe sa ovim sindromom okolina nema razumevanja, a samu bolest nazivaju izmišljenom ? Kako se od rečenice "NIJE VAM NIŠTA" dođe do najstrašnijih dijagnoza? Gosti emisije "Tražim reč": Ina Ignjatović, predsednica Udruženja obolelih od sindroma hroničnog umora i krize svesti i profesor doktor Branislav Milovanović iz Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U pucnjavi u Budvi koja se dogodila rano ujutru na Slovenskoj plaži ubijeni su otac i sin. Za dvostruko ubistvo osumnjičen je S. S. (65), brat i stric dvojice ubijenih, koji je uhapšen.
Predsednik Opštine Budva Nikola Jovanović proglasio je 29. jul za Dan žalosti u toj opštini zbog zločina na Slovenskoj plaži, kada je muškarac ubio svog brata i bratanca.
Dobrovoljna vatrogasna brigada sela Cel evakuisala je 150 dece i mladih koji su učestvovali u izviđačkom kampu u tom austrijskom regionu, nakon što je usled obilnih kiša reka naglo porasla, saopštio je komandant vatrogasaca Ulrih Kromoser.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da Izrael mora da dozvoli dopremanje pomoći u Pojas Gaze bez obzira na to kako će se rat dalje odvijati.
Ukrajinski dronovi ciljali su Sankt Peterburg, zbog čega je aerodrom Pulkovo bio pet sati zatvoren, dok je predsednik Rusije Vladimir Putin učestvovao u obeležavanju Dana ruske mornarice u svom rodnom gradu, uprkos ranijem otkazivanju pomorske parade zbog bezbednosnih razloga.
Najmanje četiri osobe su poginule, a 34 povređene, od kojih je troje u veoma teškom stanju, u železničkoj nesreći koja se dogodila u nemačkoj saveznoj pokrajini Baden-Virtemberg, saopštila je nemačka policija.
Pregovori predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa pokušaj su da se postigne trgovinski sporazum koji bi uključivao osnovnu carinu od 15 odsto na većinu robe iz Evropske unije.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su trgovinski sporazum u Škotskoj, po kome će, između ostalog, proizvodi iz EU u Americi biti ocarinjeni sa 15 odsto, javlja Rojters.
Očekuje se da će na trgovinskim pregovorima u Stokholmu, koji počinju u ponedeljak, Kina i Sjedinjene Američke Države produžiti pauzu na carine za još tri meseca, preneli su kineski mediji, pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa ovim pitanjem.
Komentari (0)