(VIDEO) Docent FPN u Sintezi: Tramp daje "vetar u leđa" evropskoj radikalnoj desnici, podrivajući jedinstvo EU

Docent Fakulteta političkih nauka (FPN) Stefan Surlić ocenio je za Newsmax Balkans da je povratak Donalda Trampa u Belu kuću doprineo jačanju radikalne desnice širom Evrope.

Autor:

G. M.

30.06.2025. 22:03

(VIDEO) Docent FPN u Sintezi: Tramp daje "vetar u leđa" evropskoj radikalnoj desnici, podrivajući jedinstvo EU

U emisiji Sinteza, autora Milovana Jovanovića, Surlić se osvrnuo na izazove koje stoje pred Evropom, koja se suočava sa sve snažnijim talasom nacionalizma i antimigrantske retorike.

Povratak Donalda Trampa na mesto predsednika SAD doneo je brojne promene, ne samo u Americi, već i šire. Docent FPN je prokomentarisao koliko se Trampov povratak odrazio na evropsku političku dinamiku, posebno na desni spektar.

"Rekao bih da je svakako pobeda Trampa neki vetar u leđa celokupnom konceptu desnice, ne samo radikalne, nego uopšte desnice ideja o suverenizmu, idêja o Evropskoj uniji kao porodici evropskih nacija i država koje ljubomorno čuvaju svoj suverenitet. Naravno da mi sada vidimo i konkretne poteze Trampove administracije. Oni su se direktno mešali u izbore širom Evrope. Njihovi predstavnici, pa čak i zvaničnici iz tih departmana, su učestvovali direktno u kampanji u Nemačkoj, Rumuniji, Poljskoj. Tako da možemo reći da svakako Tramp nije samo moralna podrška, nego je tu i snažna politička poruka koju šalje širom Evrope", naveo je Surlić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Kako je dodao, predsednik SAD ima neku vrstu imidža koji nailazi na široku podršku širom Evrope, bar kad je reč o ekstremnoj desnici.

"Ono što je promenjeno u odnosu na ranije administracije jeste to što Tramp šalje političke emisare, ali ne i finansijsku pomoć. I to je velika razlika u odnosu na ranije predsedničke administracije. Ono što je vrlo interesantno jeste da ti desničarski emisari do sada su najčešće gledali svoje biznis interese. Tako da su oni u saradnji sa evropskim desničarima posmatrali gde bi oni mogli da se okoriste, a ne šta bi Amerika mogla da da dodatno njima kao neku vrstu finansijske materijalne pomoći", smatra docent FPN.

Autor emisije upitao je sagovornika koliko Tramp podrškom ultradesnim partijama, od kojih su većina bliske Moskvi, podriva evropsko jedinstvo u današnje vreme kada stari kontinent pokušava da se konsoliduje.

"Jasno je da desnica kao takva ruši ono što žele da uspostave zemlje Evropske unije, bez obzira što se one međusobno i ne slažu oko ishoda rata u Ukrajini. Tramp Evropsku uniju vidi kao pretnju ako ona ide ka nekoj vrsti federalizma, kao nekog igrača koji može da bude oponent SAD. Zato je njemu u interesu da članice Evropske unije podržava pojedinačno, jer na taj način nikada jedna Poljska, Italija ili Austrija neće biti ravnopravan partner Amerike, nego će biti satelit SAD. Naravno da je to njegov cilj. Preko desničara omogućiti da ove zemlje budu i dalje sateliti SAD, a ono što stoji na tom putu jeste jaka i jedinstvena Evropska unija", ukazao je Surlić.

Istoričar Todić: Za Trampa je Navrocki najbolje rešenje

Nedavno završeni predsednički izbori u Poljskoj doneli su tesnu pobedu ultradesnog kandidata Karola Navrockog. Istoričar Vladimir Todić, koji se u program uključio iz Varšave, prokomentarisao je uticaj Trampa na ovaj rezultat.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Činjenica je da je Navrocki pobedio zahvaljujući podršci svih desnih glasova u drugom krugu predsedničkih izbora, a ti glasovi su bili činili više od 20 procenata. Međutim, kada se malo bolje pogleda ta struktura glasova po poljskim gradovima i opštinama, vidi se da su mnogi ovi rezultati preslikani iz 2020. godine. Naravno, za interese Donalda Trampa je bolje da je na čelu Poljske čovek poput Navrockog nego, recimo, njegov protivkandidat koji je vezan za partiju premijera Donalda Tuska i bio je bliži evropskom mejnstrimu i uslovno rečeno administraciji prethodnog predsednika Bajdena", kazao je istoričar.

Muhasilović: Desni populizam je "voda koja navire"

Profesor međunarodnog prava iz Sarajeva Jahja Muhasilović iskazao je svoje viđenje aktuelnih političkih trendova u Evropi.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Ono što se dešava, ako ćemo govoriti na nekom panevropskom nivou, jeste da desni populizam jeste 'tiha voda koja navire'. Ta tiha voda je, po mom mišljenju, mnogo opasnija, jer pokazuje da to nije trend, već da je to možda politička opcija koja će na dugoročnije staze obojiti političko nebo Evrope. Okolnosti koje dovode do tog tihog naviranja desnog populizma jednostavno nisu nestale, štaviše postaju sve problematičnije i sve izraženije. Među razloge tog nadiranja desnice u Evropi mogu se navesti migracije, ali one neće nestati iz niza razloga. Evropi su potrebne migracije, jer naročito zapadna Evropa ne bi mogla imati ovaj stepen ekonomskog razvoja da nema migranata", kaže Muhasilović.

Emisiju Sinteza pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)