Izazovi roditeljstva u Srbiji: Kako finansijska i društvena neizvesnost utiču na osnivanje porodice

Pod sloganom "Za porodicu po tvojoj meri" obeležava se svetski dan porodice. Cilj je da se skrene pažnja na izazove planiranja i formiranja porodice u savremenom društvu. U svetu, jedna od pet osoba smatra da neće moći da ima onoliko dece koliko želi zbog finansijskih problema i nesigurnog posla.

Izvor: RTS

09.07.2025. 23:34

Izazovi roditeljstva u Srbiji: Kako finansijska i društvena neizvesnost utiču na osnivanje porodice

Situacija u Srbiji prati svetske trendove.

Svaka četvrta žena u 35. godini, koju istraživači uzimaju kao poslednju godinu optimalnog perioda za rađanje, ima više ili visoko obrazovanje, živi u gradu, zaposlena je, nema partnera i nema dete. Sličan je i profil muškarca u tim godinama, piše RTS.

"Između 2002. i 2022. broj žena u fertilnom periodu se smanjio za gotovo 440.000. Iseljavanje prvenstveno mladih ljudi takođe doprinosi ovom problemu, a rekla bih i da ima mnogo prostora za bolji politički odgovor kada je reč o politici prema fertilitetu", rekla je član Srpske Akademije nauka i umetnosti Marija Rašević.

Kriza rađanja u Srbiji traje decenijama

Kriza rađanja u Srbiji traje decenijama. Od braka, porodice i željenog broja dece deli ih strah od neizvesne budućnosti, finansijski problemi, podrška da usklade posao i roditeljstvo.

"Većina kompanija ne obezbeđuje nijedan vid finansijske podrške roditeljima sa decom u svom preduzeću, to je činjenica. A da bi oni obezbedili takvu vrstu podrške očekuju poreske olakšice. Fleksibilno radno vreme kompanije, što zakon omogućuje, ne primenjuju toliko. Jako mali broj kompanija spreman je da finansira ili sufinasira osnivanje predškolskih ustanova", naveo je Nenad Đuređević iz PKS.

Foto: Envato

Država uočava problem. Uglavnom pronatalitetnim merama pokušava da promeni takvu sliku.

"Znamo i da je za zasnivanje porodice važan krov nad glavom pa izdvajamo i do 20.000 evra za majke za kupovinu nekretnine ili izgradnju kuće. Nedavno smo izmenili uredbu, tako da smo omogućili da se subvencija kombinuje sa povoljnim kreditima za mlade", istakla je ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević.

Beograd i Novi Sad neće imati demografskih problema na dug rok

Demografskih problema na dug rok neće imati najveći gradovi u Srbiji - Beograd i Novi Sad, donekle i Niš, jer upravo se decenijama u te centre intenzivno doseljava stanovništvo iz manjih sredina.

Foto: Envato

"Bez prisustva bilo kakve ciljane populacione politke ti gradovi neće imati nikakvih ozbiljnih demografskih problema za razliku od ostatka Srbije gde i pored primene mera na način kako se to danas primenjuje imaće sve ove probleme koje uočavamo u poslednje dve do tri decenije, i to je možda osnovna poruka u smislu da je insistiranje na ravnomernijem razvoju, iako to nije čista demografska mera, zapravo donosi veoma vidne rezultate i u demografskom smislu u relativno kratak i srednji rok", kaže Vladimir Nikitović iz Centra za demografska istraživanja.

Samo prošle godine, na osnovu prirodnog priraštaja, Srbija je ostala bez više od 37.000 stanovnika, najnoviji su podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Najveći pad broja stanovnika zabeležen je u južnoj i istočnoj Srbiji.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)