Proces restitucije u Srbiji ulazi u završnu fazu, doneto više od 70.000 odluka
Nakon više od 13 godina od početka procesa vraćanja oduzete imovine, do sada je doneto preko 70.000 odluka, a država je opredelila fond za obeštećenje u vrednosti do dve milijarde evra, rekao je direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Sekulić je za RTS naveo da u fazi rešavanja ostaje još oko 5.100 predmeta i da to nisu slučajevi u kojima je već doneta neka odluka, već predmeti u kojima se prva odluka tek očekuje.
"Proces je složen i u mnogim slučajevima postoji više odluka za jedan predmet. Ima slučajeva gde se istovremeno vraća poljoprivredno zemljište, objekat i preduzeće, pa jedan deo može biti vraćen u naturi, a drugi putem obeštećenja", objasnio je Sekulić.
"Za okončanje preostalih predmeta potrebno pet godina"
Prema procenama Agencije, za okončanje postupka u preostalim predmetima biće potrebno oko pet godina.
Kako je istaknuto, osim glavnih odluka, u tom periodu treba doneti i veliki broj dopunskih i izmena u postojećim predmetima, kao i sve elektronski urediti i predati državi kao dokumentaciju za buduću evidenciju imovinsko-pravnih odnosa.
"U svakom predmetu postoji istorija svojinskih odnosa koja često seže do XIX veka. Želimo da sve bude dostupno istraživačima i institucijama", rekao je Sekulić.
Kako je naveo, proces naturalne restitucije je praktično završen.
Američkim državljanima do sada su vraćena 146 poslovna prostora, 32 zgrade, 45 stanova, 197.395 kvadratna metra neizgrađenog građevinskog zemljišta, te više od 3.000 hektara poljoprivrednog zemljišta i više od 20 hektara šume, rekli su za Newsmax Balkans iz Agencije za restituciju.
Italija je zamrla imovinu ruskih oligarha vrednu oko 2,3 milijarde evra od početka napada na Ukrajinu 2022. godine, pokazuju podaci italijanskih vlasti, a najnovije zaplene dogodile su se početkom ovog meseca.
U ovoj fazi akcenat je na novčanom obeštećenju, za koje je država planirala ukupan iznos od dve milijarde evra, a do sada je isplaćeno oko 280 miliona.
"Isplate se obavljaju kroz akontacije i obveznice i sve obaveze se ispunjavaju bez kašnjenja. Obeštećenje se vrši u petogodišnjim ratama, a već se nalazimo u petom krugu isplata", naveo je Sekulić.
Dodao je da se poštuje planirana dinamika, bez probijanja budžetskog okvira.
Kako je istakao, kada je reč o preostaloj imovini koja se vraća u naturi, uglavnom je reč o poljoprivrednom zemljištu i manjim parcelama.
Ukupno je, precizirao je, do sada vraćeno oko 100.000 hektara poljoprivrednog zemljišta u građanskoj restituciji, 30.000 u crkvenoj, kao i oko 3.000 hektara u javrijskoj restituciji.
"Ostale su manje površine koje će, kako se očekuje, biti vraćene u narednih godinu do godinu i po dana. Što se tiče objekata i građevinskog zemljišta, ostali su pojedinačni slučajevi koji čekaju rešenje zbog složenih imovinsko-pravnih odnosa", rekao je Sekulić.
Savet za one koji i dalje čekaju pravosnažnu odluku
Za sve one koji i dalje čekaju pravosnažnu odluku, Sekulić savetuje da pripreme kompletnu dokumentaciju i budu u kontaktu sa Agencijom.
"Neophodno je da imovina bude identifikovana, da se sarađuje sa katastrom, lokalnim samoupravama, Poreskom upravom i Upravom za javni dug. Dobra dokumentacija ubrzava proces i povećava šanse za pozitivno rešenje", naglasio je Sekulić.
Kako je navedeno, proces restitucije u Srbiji polako dobija svoju završnicu.
Iako preostaje nekoliko hiljada slučajeva, institucije su optimistične da će ceo postupak biti okončan u narednih pet godina, bez narušavanja finansijske stabilnosti. Za građane koji još čekaju rešenje, precizna i potpuna dokumentacija ostaje ključ za uspeh.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Policija je uhapsila šest osoba zbog sumnje da su nezakonito prisvojile više od 18,8 miliona dinara prodajom otpadnog aluminijuma i falsifikovanjem dokumentacije. Među uhapšenima je i jedan kineski državljanin.
Na poziv Narodnog pokreta Srbije (NPS), u Beogradu je održan sastanak dela opozicionih stranaka i nevladinih organizacija, a tema su bili, kako su učesnici saopštili posle sastanka, izborni uslovi, odnosno revizija biračkog spiska.
U Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" urađena je prvi put u Srbiji ugradnja trajne mehaničke potpore desetogodišnjoj devojčici iz Republike Srpske, koja se, kako je danas rečeno, sada oporavlja očekivanim tokom.
Pripadnici MUP, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u koordinaciji sa Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal u Beogradu, na području Sombora, Apatina i Rume, uhapsili su šest pripadnika organizovane kriminalne grupe.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru uhapsili su A. D. (24) iz tog grada zbog sumnje da je iz pištolja, za koji nema dozvolu, hicem lakše povredio sestru (19).
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije saopštilo je da su, u saradnji sa područnim poljoprivrednim savetodavnim i stručnim službama, obezbeđene cisterne sa pijaćom vodom za područje Suve planine.
Udruženje potrošača Efektiva upozorilo je građane da se na internetu oglašavaju lažni majstori koji su osmislili prevaru tako što samo naplaćuju izlazak na teren.
Zbog hemijskog rizika, Pepko iz prodaje povlači balone u obliku srca VD robne marke PEPCO, artikal PLU 59944, koji su upakovani na kartonskoj podlozi sa prednjim providnim delom, objavljeno je danas na sajtu sistema za uzbunjivanje o nebezbednim proizvodima Ministarstva trgovine (NEPRO).
Komentari (0)