(FOTO) "Uporište kulturnog i nacionalnog identiteta": Opredeljena sredstva za završnu fazu Muzeja ćirilice u Rači
Opština Bajina Bašta dobija u okviru programa "Gradovi u fokusu" ove godine 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači - prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.
Sredstva su opredeljena za realizaciju stalne postavke u Muzeju ćirilice, a ugovor su potpisali ministar kulture Nikola Selaković i predsednik Opštine Bajina Bašta Milenko Ordagić.
"Kada na ovaj ugovor vredan 33.300.000 dinara dodamo iznos sredstava koja su obezbeđena u prethodne dve budžetske godine, 2023. i 2024. dolazimo do preko 70.000.000 dinara uloženih upravo u ovaj kapitalni projekt u srpskoj kulturi i srpskom kulturnom prostoru, u ovu staru seosku školu koja je bila predodređena da nestane sa lica zemlje i propadne kao mnoge druge seoske škole u Srbiji u kojima više nije bilo dece", rekao je Selaković.
Ministarstvo kulture je potpuno "gluvo", sa njim ne možete da razgovarate. Ne možemo ni da ocenjujemo njihovu stručnost jer se ona nigde ne vidi, osim na padovima u komunikaciji sa kulturnom i širom javnošću, izjavio je izdavač Zoran Hamović.
On je podsetio da je Muzej ćirilice nacionalna ustanova formalno-pravno osnovana na sednici Vlade Republike Srbije na Dan slovenske pismenosti, Dan Svetih Ćirila i Metodija 24. maja ove godine sa ciljem da bude ustanova zaštite kulturnog nasleđa, ali i da bude ustanova savremenog stvaralaštva.
Dodao je da će Muzej ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači biti težišna ustanova promocije i zaštite našeg nacionalnog pisma.
"Ćirilica nije samo sredstvo komunikacije. Ćirilica je za nas, Srbe, u apsolutnom smislu uporište nacionalnog i kulturnog identiteta. Ona je naša spona sa našim precima, ona je naša spona sa prošlim vremenima i sa svim onim što je u srpskoj kulturi stvarano u periodu dužem od jednog milenijuma. Ćirilica mora da bude i obeležje savremene i buduće srpske kulture. Ćirilica je ta referentna tačka u kojoj treba da vidimo da li živimo u novoj srpskoj kulturi ili živimo u postjugoslovenskoj kulturi i zato je ova ustanova izuzetno važna", istakao je ministar.
Najavio je da će do kraja leta biti održana prva zajednička sednica dva saveta za srpski jezik – saveta iz Republike Srbije i Republike Srpske upravo u Rači "koja ostaje sedište ćiriličke pismenosti za čitav srpski kulturni i duhovni prostor" a da će Muzej ćirilice biti otvoren i pre kraja ove godine.
Selaković je ukazao da je Bajina Bašta ove godine dobila najveći pojedinačni iznos sredstava kroz ovaj konkurs kojim je tokom 10 godina Ministarstvo kulture obezbedilo 2.382.000.000 dinara za renoviranje zapuštenih i devastiranih ustanova kulture a da je u Rači realizovan jedan potpuno nov projekat obnovom stare i napuštene škole.
Potrebna izmena Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama
Profesor Aleksandar Milovanović sa Filološkog fakulteta rekao je za Newsmax Balkans da ćemo ćirilicu sačuvati, i da to nije pitanje.
"Pitanje je u kojoj meri ćemo sačuvati ćirilicu, i da li će ona imati dostojanstven status koji zaslužuje na osnovu svoje istorije i značaja koji ima za srpski narod od prihvatanja, pismenosti pa do danas", naveo je profesor.
Kako je dodao, da bi ćirilica zadržala status koji treba da ima u ovom društvu, mora da se izmeniti Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama.
"Zakon je, verovali ili ne, iz 1991. godine, odnosno iz vremena države koja se zvala Socijalistička federativna republika Jugoslavija, gde je jezička situacija bila potpuno drugačija od onoga što je danas. Taj zakon uveo je magloviti prostor nekakve javne upotrebe pisma, gde latinica pliva dosta dobro i omogućava različite i strane uticaje i druge uticaje koji sprečavaju da ćirilica zapravo ima ono mesto koje mora imati u srpskom društvu, zahvaljujući srpskoj tradiciji", istakao je on.
"Kruna aktivnosti"
Pomoćnik predsednika Bajina Bašta Siniša Spasojević naveo je za naš portal da je Muzej ćirilice kruna aktivnosti u ovoj opštini.
"Uz pomoć države uspeli smo da dobijemo instituciju koja će na neki način predstavljati istorijat naše pismenosti. Nije nam ideja da samo ostanemo na Muzeju ćirilice, već da se oko muzeja koji je postao državna institucija, gradi kompleks koji će rasti, gde ćemo svi biti okrenuti promociji predstavljanja Muzeja ćirilice", istakao je naš sagovornik.
Masakr na Cetinju, izmena Zakona o oružju u Crnoj Gori. Gosti: kriminolog Velimir Rakočević i novinarka Vesna Rajković Nenadić.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Generalni direktor fudbalskog kluba Crvena zvezda Zvezdan Terzić izjavio je da je srećan i ponosan što u klub dolazi Marko Arnautović, i naglasio da je to jedno od najvećih pojačanja u istoriji Crvene zvezde.
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Na petoj Evropskoj olimpijadi iz informatike za devojke (European Girls' Olympiad in Informatics – EGOI), reprezentativke Srbije osvojile su dve srebrne i jednu bronzanu medalju, saopštilo je Društvo matematičara Srbije.
Da bi dete progovorilo na vreme, potrebno je da bude adekvatno stimulisano od strane odraslih na tom ranom uzrastu i to od samog rođenja. Period progovaranja je kod mnoge dece pomeren na uzrast od dve do tri godine, kaže master logoped Marijana Mirković u razgovoru za Newsmax Balkans.
Osnovni sud privremenih institucija u Prištini odredio je meru pritvora u trajanju do 30 dana pomoćniku direktora Kancelarije za KiM Igoru Popović koji je u petak uhapšen na administrativnom prelazu Brnjak.
Žestoki napadi Ukrajine na Moskvu - da li sledi eskalacija sukoba? Zbog čega je Peta beogradska gimnazija ostala bez đaka generacije? Šta treba da donese izmenjen Zakon o udžbenicima?
Mitropolit eparhije budimljansko-nikšićke Metodije odlikovao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića ordenom Svetog Georgija Pobedonosca prvog reda za, kako je rekao, pokazanu ljubav i dobročinstvo prema Crkvi, a naročito prilikom izgradnje hrama Svetog Save u Dapsiću kod Berana, saopštila je SPC.
Komentari (0)