(FOTO) "Uporište kulturnog i nacionalnog identiteta": Opredeljena sredstva za završnu fazu Muzeja ćirilice u Rači

Opština Bajina Bašta dobija u okviru programa "Gradovi u fokusu" ove godine 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači - prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.

20.07.2025. 18:03

(FOTO) "Uporište kulturnog i nacionalnog identiteta": Opredeljena sredstva za završnu fazu Muzeja ćirilice u Rači

Sredstva su opredeljena za realizaciju stalne postavke u Muzeju ćirilice, a ugovor su potpisali ministar kulture Nikola Selaković i predsednik Opštine Bajina Bašta Milenko Ordagić.

"Kada na ovaj ugovor vredan  33.300.000 dinara dodamo iznos sredstava koja su obezbeđena u prethodne dve budžetske godine,  2023. i 2024. dolazimo do preko 70.000.000 dinara uloženih upravo u ovaj kapitalni projekt u srpskoj kulturi i srpskom kulturnom prostoru, u ovu staru seosku školu koja je bila predodređena da nestane sa lica zemlje i propadne kao mnoge druge seoske škole u Srbiji u kojima više nije bilo dece", rekao je Selaković.

On je podsetio da je Muzej ćirilice nacionalna ustanova formalno-pravno osnovana na sednici Vlade Republike Srbije na Dan slovenske pismenosti, Dan Svetih Ćirila i Metodija 24. maja ove godine sa ciljem da bude ustanova zaštite kulturnog nasleđa, ali i da bude ustanova savremenog stvaralaštva. 

Dodao je da će Muzej ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači biti težišna ustanova promocije i zaštite našeg nacionalnog pisma.

"Ćirilica nije samo sredstvo komunikacije. Ćirilica je za nas, Srbe, u apsolutnom smislu uporište nacionalnog i kulturnog identiteta. Ona je naša spona sa našim precima, ona je naša spona sa prošlim vremenima i sa svim onim što je u srpskoj kulturi stvarano u periodu dužem od jednog milenijuma. Ćirilica mora da bude i obeležje savremene i buduće srpske kulture. Ćirilica je ta referentna tačka u kojoj treba da vidimo da li živimo u novoj srpskoj kulturi ili živimo u postjugoslovenskoj kulturi i zato je ova ustanova izuzetno važna", istakao je ministar.

Najavio je da će do kraja leta biti održana prva zajednička sednica dva saveta za srpski jezik – saveta iz Republike Srbije i Republike Srpske upravo u Rači "koja ostaje sedište ćiriličke pismenosti za čitav srpski kulturni i duhovni prostor" a da će Muzej ćirilice biti otvoren i pre kraja ove godine.

Selaković je ukazao da je Bajina Bašta ove godine dobila najveći pojedinačni iznos sredstava kroz ovaj konkurs kojim je tokom 10 godina Ministarstvo kulture obezbedilo 2.382.000.000 dinara za renoviranje zapuštenih i devastiranih ustanova kulture a da je u Rači realizovan jedan potpuno nov projekat obnovom stare i napuštene škole.

Potrebna izmena Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama

Profesor Aleksandar Milovanović sa Filološkog fakulteta rekao je za Newsmax Balkans da ćemo ćirilicu sačuvati, i da to nije pitanje.

"Pitanje je u kojoj meri ćemo sačuvati ćirilicu, i da li će ona imati dostojanstven status koji zaslužuje na osnovu svoje istorije i značaja koji ima za srpski narod od prihvatanja, pismenosti pa do danas", naveo je profesor.

Kako je dodao, da bi ćirilica zadržala status koji treba da ima u ovom društvu, mora da se izmeniti Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama.

"Zakon je, verovali ili ne, iz 1991. godine, odnosno iz vremena države koja se zvala Socijalistička federativna republika Jugoslavija, gde je jezička situacija bila potpuno drugačija od onoga što je danas. Taj zakon uveo je magloviti prostor nekakve javne upotrebe pisma, gde latinica pliva dosta dobro i omogućava različite i strane uticaje i druge uticaje koji sprečavaju da ćirilica zapravo ima ono mesto koje mora imati u srpskom društvu, zahvaljujući srpskoj tradiciji", istakao je on.

"Kruna aktivnosti"

Pomoćnik predsednika Bajina Bašta Siniša Spasojević naveo je za naš portal da je Muzej ćirilice kruna aktivnosti u ovoj opštini.

"Uz pomoć države uspeli smo da dobijemo instituciju koja će na neki način predstavljati istorijat naše pismenosti. Nije nam ideja da samo ostanemo na Muzeju ćirilice, već da se oko muzeja koji je postao državna institucija, gradi kompleks koji će rasti, gde ćemo svi biti okrenuti promociji predstavljanja Muzeja ćirilice", istakao je naš sagovornik.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)