Klimatolog: Nepogode u regionu samo igrom slučaja nisu bile kod nas, treba da se spremimo
Klimatolog Vladimir Đurđević istakao je da nepogode u regionu treba da budu upozorenje i lekcija za Srbiju i da se samo "igrom slučaja" nisu desile kod nas, ali da ih potencijalno treba očekivati.
Povodom prirodnih katastrofa u Bosni i Hercegovini, a nedavno i u srednjoj i istočnoj Evropi, Đurđević je u razgovoru za RTS ocenio da je klima promenjena u celom svetu, pa tako i u regionu, kao i da je to "nova normalnost".
"Najčešće kada pričamo o klimatskim promenama, pričamo o porastu temperature, kako je planeta sve toplija i toplija. Ali promene se ogledaju u tome da je taj način kako dobijamo mi u stvari padavine, kako se padavine formiraju, isto promenjen. I na prvom mestu, u našem regionu slika tih promena se ogleda u tome što imamo duže periode bez padavina, znači jako sušne periode u našoj zemlji. A onda posle toga to bude prekinuto intenzivnim kratkotrenim padavinama, gde za kraće vreme dobijamo mnogo veće količine nego pre", rekao je klimatolog.
Koliko je Srbija spremna za ekstremne vremenske uslove i nepogode
On je istakao da je poznato da u Srbiji i u širem regionu ima otprilike dva do tri puta više dana s ekstremnim padavinama, odnosno da se ekstremne padavine češće dešavaju i zbog toga su i situacije sa poplavama postale kritičnije.
"Još jedan vrlo važan razlog koji često zanemarujemo, jeste da klimatske promene donose i način premeštanja vazdušnih masa preko naše planete. Odnosno, to je jedna od stvari koja se takođe promenila i koja isto doprinosi i tome da imamo velike količine padavina, sisteme koji se duže zadržavaju u jednom mestu. I onda vi možete da imate veće količine nego što su to bile u prošlosti", pojasnio je stručnjak.
Upitan koliko je Srbija spremna za ekstremno vreme i nepogode, Đurđević je rekao da događaji u Bosni i Hercegovini treba da budu upozorenje za nas i da se samo "igrom slučaja" nije desio na našim područjama odnosno da bi trebalo ovakve događaje potencijalno da očekujemo i kod nas.
Foto: Tanjug/AP/Armin Durgut
"I u tom smislu treba da se pripremamo za ovakve događaje. Znači, ovi događaji treba da nam budu lekcija kako treba da se pripremamo, da obratimo pažnju i kako da modifikujemo našu infrastrukturu da bismo bili otporni na ovakve situacije. Nažalost, niko u svetu nije i dalje prilagođen na ovako ekstremne vremenske uslove i ono što nas očekuje u budućnosti jeste da se prelagodimo", naveo je klimatolog.
Kako je pojasnio, treba postojeću infrastrukturu unaprediti da bi bila otpornija u odnosu na ovakve događaje, ali i posebno da je unapredimo na buduće promene, pošto se klima nije zaustavila u smislu promena u ovom trenutku, nego očekujemo dodatne promene u narednih 30 godina.
Treba da unapređujemo postojeće i gradimo nove objekte
"Mi treba da gradimo nove objekte koji će biti otporni na tu buduću klimu, a i s druge strane da unapređujemo postojeće objekte. To nije lak zadatak, zahteva dugotrajno planiranje i ulaganja, visoki stepen organizacije, tako da mnoge zemlje u svetu kaskaju u tom pogledu, ali treba jednostavno da počnemo to da radimo", rekao je Đurđević.
Istakao je da prilagođavanje na klimatske promene treba da bude jedan od prioriteta.
U pustinji Sahara nema mnogo zelenila, ali nakon neobičnog priliva kiše, iz svemira može da se vidi kako se zelenilo uvlači u delove jednog od najsušnijih mesta na svetu.
Vođa tima civilne zaštite Siniša Badovinac iz Rijeke rekao je da za ljudima nestalim u katastrofalnim poplavama u Bosni i Hercegovini tragaju psi tragači, a koriste se i sredstva za tehničko pretraživanje.
Na pitanje da li će se visoke temperature koje su zabeležene ove godine penjati i dalje, klimatolog je ocenio da ćemo verovatno ući u neki mirniji period po tom pitanju, ali da generalno gledano u proseku idemo jednostavno ka toplijem režimu.
"Tako da iako potencijalno bude malo svežijih perioda ispred nas, ti periodi će i dalje biti značajno topliji od neke klime iz sredine 20. veka.
Dugoročno gledano sigurno bi trebalo da očekujemo da ćemo i ove rekorde koje smo imali ove godine oboriti u budućnosti", rekao je Đurđević.
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sastali su se u Palati Srbija kako bi razgovarali o ključnim pitanjima odnosa Srbije i Evropske unije, kao i o izazovima Srbije na evropskom putu.
U Srbiji se očekuje vedro i hladno jutro, ponegde sa slabim prizemnim mrazem, pre podne pretežno sunčano, a posle podne u svim krajevima promenljivo uz smenu sunčanih i oblačnih intervala, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Dekan Ekonomskog fakulteta prijavio policiji je da je na fakultetu, u vodokotliću, u toaletu, pronađena kutija umotana u kesu sa nepoznatom materijom, saopštio je MUP Srbije.
Nemanja Sirar (25) iz Česterega, mesta u opštini Žitište, prepešačio je 600 kilometara do manastira Ostrog kako bi prikupio pomoć za malu Taru Stojančev, koja ima obostrano teško oštećenje sluha.
Aktivistkinja Pokreta slobodnih građana (PSG) M. V. kojoj je, pored ostalih aktivista, Viši sud u Novom Sadu produžio pritvor, stupila je u štrajk glađu i žeđu, za Newsmax Balkans potvrdio je njen advokat Aleksandar Petrović.
Konačan odgovor na pitanje kada će biti upis brucoša jednačina je sa više nepoznatih. Ono što je poznato jeste rok za završetak školske godine za maturante, to je 27. jun. Ono što ne znamo je da li će i kada biti prijemnih ispita - koliko je budžetskih, a koliko samofinansirajućih mesta.
Kada pomislite na transport robe i osobu koja vozi viljuškar, prvo ćete pomisliti na mušku osobu. Ipak, u surduličkoj fabrici jedna dama dokazala je da ovaj posao nije rezervisan samo za muškarce. Dragana Petković je jedina žena u Južnoj Srbiji koja vozi viljuškar i odlična je u svom poslu.
Novosadski zbor građana i studenti blokirali su 30 raskrsnica u tom gradu do 18.30, tražeći raspisivanje izbora za savete mesnih zajednica. Zbog produženja pritvora članovima "Stava" i PSG, zborovi su umesto planiranih 15 minuta, raskrsnice blokirali 30 minuta.
Procene kažu da u Srbiji od celijakije boluje oko 70.000 ljudi, mada zvanični registar ne postoji i stvarni broj može biti i veći. Udruženje za celijakiju Srbije aktivno radi na edukaciji, podršci novodijagnostikovanima i lobiranju za ravnomernu dostupnost bezglutenskih proizvoda širom zemlje.
Viši sud u Novom Sadu produžio je za još 30 dana pritvor za šest osumnjičenih da su izvršili krivična dela pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu u vezi sa krivičnim delom napad na ustavno uređenje i pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.
Komentari (0)