Božović: U Srbiji i dalje u upotrebi oko 1.000 radioaktivnih gromobrana

U upotrebi širom Srbije i dalje je oko 1.000 radioaktivnih gromobrana, a odlukom iz 2009. godine propisano je da se oni uklone sa objekata, dok je rok za njihovo potpuno uklanjanje sa objekata bio produžen do 2014. godine, izjavio je Predrag Božović iz Instituta za nuklearne nauke "Vinča".

Izvor: RTS

24.07.2025. 13:46

Božović: U Srbiji i dalje u upotrebi oko 1.000 radioaktivnih gromobrana

Božović je istakao da su opasni za okolinu samo kada su oštećeni ili oboreni, naglasivši da su jedan uklonili u Srbobranu ovog leta, nakon što je pao usled požara.

"Ono što mi znamo je da ih ima manje od 1.000, recimo, ali tačan broj i najbolji podatak ima Direktorat, zato što se u okviru Direktorata nalazi sektor za inspekciju, njima se prijavljuje ukoliko neko smatra da ima radioaktivni gromobran na svojoj zgradi", rekao je Božović za RTS.

O tome koliko su oni štetni po okolinu, Božović kaže da su takvi gromobrani konstruisani da zračenje emituju prema nebu, a kako bi jonizovali vazduh, napravili bolji provodni put i namamili grom na gromobransku instalaciju.

"Kućište je dovoljno oklopljeno, tako da zračenja nema na dole, ka zgradi i ka stanovništvu. Dok god su oni u tom svom stabilnom, stojećem položaju, ne postoji opasnost po stanovništvo. To je konstrukcijski napravljeno tako, to je merenjima više puta potvrđivano i proveravano", naveo je Božović.

Govoreći o tome kada nastaje opasnost od njih, Božović je ukazao da ona nastaje kada dođe do obaranja gromobrana, odnosno ukoliko dođe do toga da neko dira stub i kućište, kao i da tada mogu da nastanu posledice različitih nivoa.

"Ako dođe do gubitka izvora, tada izvor može da završi u životnoj sredini i da napravi probleme", istakao je Božović i naglasio da je osnovni savet da se gromobrani ne diraju.

Šta uraditi ako se vidi gromobran

Takođe, naznačio je da su svi radioaktivni gromobrani na sebi imali žutu tablicu sa znakom radioaktivnosti i da bi građani koji vide gromobran sa takvom tablicom trebalo da pozovu Direktorat za radijacionu i nuklearnu bezbednost Srbije.

"Oni će dalje uraditi sve što je potrebno i naložiti dalja postupanja, a ukoliko nisu sigurni, najbolje je ne prilaziti", istakao je Božović.

Kada je reč o postavljanju i uklanjanju gromobrana, Božović je kazao da to dosta zavisi od okolnosti i lokacije na kojoj se gromobran nalazi i dodao da Direktorat propisuje uslove za licenciranje osoba koje mogu da se bave uklanjanjem radioaktivnih gromobrana.

Prema njegovim rečima, nakon uklanjanja gromobrani i radioaktivni materijal odlažu se u centralno skladište JP "Nuklearni objekti Srbije", koji dalje postupaju sa njima.

Takođe, Božović je podvukao da demontaža gromobrana zahteva određena finansijska sredstva.

Kako je naveo, kada je objekat napušten, oni ne mogu da urade mnogo toga, pošto je potrebno da se finansira uklanjanje, kao i da na nečije vlasništvo ne može da se uđe bez odobrenja.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)