(VIDEO) Srbija ulazi u nuklearnu eru: Planovi postoje, a imamo li kadrove?
Dok Srbija polako, ali oprezno ulazi u razgovor o mogućoj gradnji svoje prve nuklearne elektrane, postavlja se niz pitanja - od bezbednosti i ekonomske opravdanosti, do stručnih kapaciteta i političke volje.
U fokusu je dokument "Preliminarna tehnička studija o mirnodopskoj primeni nuklearne energije u Srbiji", koji su uradili francuski stručnjaci i nedavno predstavili javnosti.
On predstavlja početak duge i zahtevne procedure, usklađene sa smernicama Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), a konačna odluka o izgradnji nuklearke, prema rečima nadležnih, neće biti doneta pre 2030. godine.
Za sada je jasno da država planira da oformi međuresornu grupu eksperata i već dogovara saradnju sa Institutom "Vinča" oko školovanja neophodnih kadrova. Jer kadrova - nema.
Printscreen: Newsmax BalkansDušan Vasiljević
Upravo na tom pitanju zadržava se Dušan Vasiljević, međunarodni ekspert za životnu sredinu i energetiku, koji je u emisiji "Otvori oči" govorio o potencijalima, manama i rizicima nuklearnog programa.
"Najbolja stvar u celom ovom projektu je - školovanje kadrova. Jer trenutno - nemamo ništa. Nemamo ko da projektuje, ko da izvede, ko da upravlja tom elektranom. Mi bismo bili prinuđeni da sve uzmemo sa strane - i znanje i opremu i novac", kaže Vasiljević.
Gradnja nuklearne elektrane, po rečima sagovornika, zahteva ogroman novac i dug vremenski period.
"Cena jedne gigavatne elektrane, kao što bi možda bila planirana, ide i do deset milijardi evra. I traje po deset godina. A mi nemamo ni ljudske ni tehničke ni finansijske kapacitete za takav poduhvat. Morali bismo da se zadužimo ozbiljno", upozorava Vasiljević.
Italijanska vlada usvojila je zakon kojim se otvara put za povratak nuklearnoj energiji, skoro 40 godina nakon što je ona zabranjena na referendumu, što je italijanska premijerka Đorđa Meloni opisala kao korak ka energetskoj bezbednosti i samodovoljnosti.
Srbija je dobila prvu tehničku studiju o primeni nuklearne energije u mirnodopske svrhe. Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović navodi za RTS da se razmatraju dve opcije: tradicionalne nuklearne elektrane i mali modularni reaktori koji su u svetu sve više u fokusu.
Pored toga, Vasiljević naglašava da se pitanje nuklearke ne sme posmatrati kao izolovan energetski projekat, već kao deo šire strategije koja uključuje modernizaciju i decentralizaciju celog elektroenergetskog sistema Srbije.
Pitanje svrsishodnosti
Na pitanje da li je ulaganje u nuklearku isplativo, s obzirom na rizike, sporost i cenu, Vasiljević odgovara:
"To je deo dugoročnog strateškog planiranja. Posle rata u Ukrajini, pitanje energetske bezbednosti postalo je ključno. Mnoge zemlje se vraćaju nuklearnoj energiji. Ali mi moramo da znamo šta želimo da postignemo time".
On podseća da energetski sistem Srbije trenutno trpi ogromne gubitke - kako u prenosu, tako i u samoj proizvodnji.
"Imamo najmanje tri puta veće gubitke u mreži nego što je evropski prosek. Krađa struje, loše upravljanje, neefikasnost - sve to pojede i ono što proizvedemo", navodi Vasiljević.
Obnovljivi izvori - istovremeni put
Iako nuklearna energija može doneti stabilan i jak izvor električne energije, Vasiljević upozorava da se Srbija ne sme fokusirati samo na jedan pravac.
"Paralelno mora da se radi i na vetru, i na suncu, i na efikasnosti potrošnje. Obnovljivi izvori trenutno učestvuju sa samo sedam odsto u vetru i dva - tri odsto u solarnim elektranama. Njihova proizvodnja je još manja, jer ne rade ceo dan, cele godine", objašnjava on.
Zato predlaže decentralizaciju kao rešenje: lokalne proizvodne jedinice, povezane sa lokalnim potrošačima, optimizovane za korišćenje i upravljanje.
Printscreen: Newsmax Balkans
Glavni razlog za oprez javnosti leži u bezbednosti.
"Kod nuklearne elektrane, ako se desi nezgoda, ona se nikad ne može popraviti do kraja. To nije kvar na trafostanici. Pogledajte Černobil, Fukušimu, Ostrov Petmilja. Posledice traju decenijama. I nisu samo ekološke - već i ekonomske i političke", navodi Vasiljević.
Iako je Srbija već okružena nuklearkama - u Sloveniji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Bugarskoj - poverenje u domaće upravljanje je ključno pitanje.
"Imali smo skoro veliki akncident u našem elektroenergetskom sistemu. Energetski akcent koji se dogodio, pokazao je da naše upravljanje sistemom nije ni blizu savršenog. A sada pričamo o nuklearnoj tehnologiji", ističe sagovornik naše televizije.
Bez znanja nema kontrole
Da bi Srbija imala svoju nuklearku, moraće da ima i svoje ljude koji je vode. U ovom trenutku, to je daleko od realnosti.
"Morali bismo da školujemo nove generacije - ljude koji znaju da projektuju, da izgrade, da upravljaju i da održavaju elektranu. A to traje. Mi čak nemamo ni gorivo, sve bismo morali da uvozimo, a otpad da izvozimo. Dakle, ceo lanac nije u našim rukama", kaže Vasiljević.
U tom smislu, on nuklearnu elektranu vidi kao cilj kojem bi se moglo ići, ali ne i kao početnu tačku.
"Dok se to ne reši, ja bih išao na štednju, optimizaciju, obnovljive izvore, lokalna rešenja i uređivanje energetskog sistema. To su koraci koji daju brze rezultate. A paralelno se može raditi na strategiji, ako za to postoji realna potreba", zaključuje Vasiljević.
Razgovor sa Dušanom Vasiljevićem pogledajte u videu:
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Bitkoin (bitcoin) je prvi put premašio vrednost od 120.000 američkih dolara, što je prekretnica za najveću svetsku kriptovalutu u trenutku kada se ove sedmice investitori klade na političke pobede u tom sektoru, javlja Rojters.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović pustila je u Kostolcu u probni rad solarnu elektranu "Petka", snage 10 megavata, ističući da se sada na mestu starog rudarskog odlagališta proizvodi čista i zelena energija.
U Palati Srbija počela je javna rasprava o leks specijalisu prezentacijom Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027. kao i rasprava o tekstu Nacrta zakona.
Novo poskupljenje struje očekuje domaćinstva u Srbiji do kraja septembra, a to je samo jedna od obaveza koje je Vlada Srbije preuzela prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista koji utiču na svakodnevni život stanovništva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je obraćajući se građanima tokom obilaska radova na izgradnji mosta preko Dunava kod Petrovaradina koji je deo Fruškogorskog koridora, da je most 70 odsto već fizički završen i najavio da će biti otvoren pre kraja 2026. godine.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vrednost bitkoina je u petak porasla na više od 118.000 dolara i oborila novi istorijski rekord, pre svega zbog većeg interesovanja investitora i povoljne političke klime za sektor kriptovaluta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Komentari (0)