Šapić: Savska ulica da postane Bulevar kralja Aleksandra I Karađorđevića, koji bi se ulivao u Karađorđevu
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić prisustvovao je komemorativnom skupu povodom 90. godišnjice smrti Kralja Aleksandra I Karađorđevića i tom prilikom istakao da će pokušati da realizuje preimenovanje Savske ulice u Bulevar kralja Aleksandra I Karađorđevića.
On je rekao da u Beogradu postoji ulica koja nosi kraljevo ime, ali da je duga svega 50 metara, kao i da se u njoj nalaze četiri nelegalna objekta.
"Ja ću pokušati, videćemo da li ću uspeti u tome, da Savska ponese ime Aleksandra Karađorđevića. Taj bulevar bi se ulivao u Karađorđevu ulicu, što apsolutno odgovara istorijskoj važnosti koju ima kralj Aleksandar Karađorđević", naveo je Šapić.
On je dodao da je kralj Aleksandar bio ujedinitelj i da se na razjedinjavanju srpskog naroda radilo uvek, ali da je komunistički režim to doveo do vrhunca.
Grad Beograd je doneo odluku da sva vozila mlađa od dve godine budu plave boje, kako nova vozila koje Grad bude kupovao tako i ona nabavljena u prethodne dve godine, a koja će biti prefarbana, izjavio je gradonačelnik Aleksandar Šapić na konferenciji za novinare u Starom dvoru.
"Termin Jugoslavija se vezuje isključivo za komunističku Jugoslaviju, ne za Aleksandrovu, a ja nemam ništa protiv njegove Jugoslavije. Ona je bila srpska, a komunistička je bila antisrpska Jugoslavija", rekao je Šapić.
Predsednik udruženja Kraljevina Srbija Miloš Pavković, koji je prisustvovao skupu, rekao je da ta organizacija podržava odluku o izmeštanju posmrtnih ostataka Josipa Broza Tita iz Kuće cveća.
Podrška inicijativi za izmeštanje Kuće cveća
"Dajemo punu podršku gradonačelniku Šapiću u vezi sa njegovom nedavnom inicijativom za izmeštanje posmrtnih ostataka Josipa Broza Tita iz Kuće cveća, kao i za podizanje spomenika đeneralu Draži, a isto tako se nadamo i da će Beograd dobiti spomenik kralju Aleksandru", rekao je Pavković i dodao da inicijativu za podizanje spomenika kralju podržava i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Pavković je pročitao je pismo Aleksandra Krađorđevića u kojem se navodi da se danas obeležava devet decenija od događaja koji je promenio tok nacionalne i evropske istorije.
"Atentat u Marseju, kao i svaki takav podmukli zločin, bio je velika tragedija države i naše porodice, a često se kaže da su pucnji u Marseju bili pucnji novog svetskog rata", naveo je Karađorđević u svom pismu i istakao da je kralj Aleksandar Prvi "bio vizionar koji je uvek bio usmeren na svoje građane".
Na spomen česmi položeni su venci
Pred Kraljevom česmom na Lisičjem potoku parastos ubijenom kralju služio je izaslanik patrijarha srpskog Porfirija protojerej-stavrofor Ilija Šmigić i sveštenstvo arhiepiskopije beogradsko-karlovačke.
Vence na Kraljevoj spomen- česmi su, pored gradonačenika Beograda i članova udruženja Kraljevina Srbija, položili pripadnici Vojske Srbije i članovi udruženja Pokret srce heroja, ali i građani Beograda.
Kralj Aleksandar Karađorđević Ujedinitelj rođen je 16. decembra 1888. na Cetinju, predvodio je Srbiju u oba balkanska rata i Prvom svetskom ratu, a za vreme njegove vladavine došlo je do stvaranja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Ubijen je 9. oktobra 1934. u Marseju, a dve godine kasnije, u Beogradu podignuta je u njegovu čast Kraljeva česma na kojoj je danas polaganjem venaca obeležena godišnjica njegove smrti.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)