Šapić: Savska ulica da postane Bulevar kralja Aleksandra I Karađorđevića, koji bi se ulivao u Karađorđevu
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić prisustvovao je komemorativnom skupu povodom 90. godišnjice smrti Kralja Aleksandra I Karađorđevića i tom prilikom istakao da će pokušati da realizuje preimenovanje Savske ulice u Bulevar kralja Aleksandra I Karađorđevića.
On je rekao da u Beogradu postoji ulica koja nosi kraljevo ime, ali da je duga svega 50 metara, kao i da se u njoj nalaze četiri nelegalna objekta.
"Ja ću pokušati, videćemo da li ću uspeti u tome, da Savska ponese ime Aleksandra Karađorđevića. Taj bulevar bi se ulivao u Karađorđevu ulicu, što apsolutno odgovara istorijskoj važnosti koju ima kralj Aleksandar Karađorđević", naveo je Šapić.
On je dodao da je kralj Aleksandar bio ujedinitelj i da se na razjedinjavanju srpskog naroda radilo uvek, ali da je komunistički režim to doveo do vrhunca.
Grad Beograd je doneo odluku da sva vozila mlađa od dve godine budu plave boje, kako nova vozila koje Grad bude kupovao tako i ona nabavljena u prethodne dve godine, a koja će biti prefarbana, izjavio je gradonačelnik Aleksandar Šapić na konferenciji za novinare u Starom dvoru.
"Termin Jugoslavija se vezuje isključivo za komunističku Jugoslaviju, ne za Aleksandrovu, a ja nemam ništa protiv njegove Jugoslavije. Ona je bila srpska, a komunistička je bila antisrpska Jugoslavija", rekao je Šapić.
Predsednik udruženja Kraljevina Srbija Miloš Pavković, koji je prisustvovao skupu, rekao je da ta organizacija podržava odluku o izmeštanju posmrtnih ostataka Josipa Broza Tita iz Kuće cveća.
Podrška inicijativi za izmeštanje Kuće cveća
"Dajemo punu podršku gradonačelniku Šapiću u vezi sa njegovom nedavnom inicijativom za izmeštanje posmrtnih ostataka Josipa Broza Tita iz Kuće cveća, kao i za podizanje spomenika đeneralu Draži, a isto tako se nadamo i da će Beograd dobiti spomenik kralju Aleksandru", rekao je Pavković i dodao da inicijativu za podizanje spomenika kralju podržava i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Foto: Beoinfo
Pavković je pročitao je pismo Aleksandra Krađorđevića u kojem se navodi da se danas obeležava devet decenija od događaja koji je promenio tok nacionalne i evropske istorije.
"Atentat u Marseju, kao i svaki takav podmukli zločin, bio je velika tragedija države i naše porodice, a često se kaže da su pucnji u Marseju bili pucnji novog svetskog rata", naveo je Karađorđević u svom pismu i istakao da je kralj Aleksandar Prvi "bio vizionar koji je uvek bio usmeren na svoje građane".
Na spomen česmi položeni su venci
Pred Kraljevom česmom na Lisičjem potoku parastos ubijenom kralju služio je izaslanik patrijarha srpskog Porfirija protojerej-stavrofor Ilija Šmigić i sveštenstvo arhiepiskopije beogradsko-karlovačke.
Vence na Kraljevoj spomen- česmi su, pored gradonačenika Beograda i članova udruženja Kraljevina Srbija, položili pripadnici Vojske Srbije i članovi udruženja Pokret srce heroja, ali i građani Beograda.
Kralj Aleksandar Karađorđević Ujedinitelj rođen je 16. decembra 1888. na Cetinju, predvodio je Srbiju u oba balkanska rata i Prvom svetskom ratu, a za vreme njegove vladavine došlo je do stvaranja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Ubijen je 9. oktobra 1934. u Marseju, a dve godine kasnije, u Beogradu podignuta je u njegovu čast Kraljeva česma na kojoj je danas polaganjem venaca obeležena godišnjica njegove smrti.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Jak pljusak, grmljavina i grad, sporopokretna oblačnost iz južnog Banata premeštaće se ka Smederevu i Požarevcu, a zatim i ka ostalim delovima Pomoravlja, navodi se u upozorenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Vanja B. (18) zbog sumnje da je izvršio krivično delo Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu 15. marta 2025. godine.
Tokom Drugog svetskog rata, u logorima su završavale čitave porodice - roditelji sa decom, pa čak i sa bebama. Na Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma, za Newsmax Balkans govori Darinka Petrović (87), koja je u Jasenovac odvedena kao četvorogodišnja devojčica.
Izaslanica predsednika Republike Srbije i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je položila venac u spomen-parku "Jajinci", da Srbija neguje kulturu sećanja i da nikada neće dozvoliti da budu zaboravljene žrtve fašizma tokom Drugog svetskog rata.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Komentari (0)