Gutanje cimeta, igru davljenja i druge opasne i bizarne izazove na internetu možete da prijavite anonimno na broj 19833

Koordinatorka Nacionalnog centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković kaže da postoje Tik Tok izazovi opasni po život i da je potrebno kada deca i roditelji naiđu na neprimerenu i rizičnu vrstu sadržaja, prijave na besplatan i anoniman broj 19833 ili administratorima mreže.

Izvor: Tanjug   |  

21.10.2024. 16:17

Gutanje cimeta, igru davljenja i druge opasne i bizarne izazove na internetu možete da prijavite anonimno na broj 19833
Foto: Telekom Srbija

Ona je navela da su za osam godina koliko postoji Nacionalni centar za bezbednost dece na internetu imali više od 43.000 upita za pomoć, podršku, savet.

"Imali smo puno poziva roditelja koji apeluju da postoji opasna vrsta sadržaja na internetu, i da pišemo administratorima. Na žalost, imali smo puno slučajeva koji su imali tragične, odnosno smrtne posledice po decu, kao što je igra davljenja, gutanje cimeta, kapsula deterdženta. Ima raznih bizarnih izazova, a sve zbog lajkova i pregleda", rekla je Beković.

Podrška i pomoć na broju 19833

Ona je navela i da najviše imaju predmeta koji se tiču zloupotreba fotografija, dečje pornografije, pedofilije odnosno onlajn seksualnog zlostavljanja, lažnih nakaradnih igara i zavisnosti od video-igrica.

Beković je istakla i da Ministarstvo informisanja i telekomunikacija kontinuirano radi na obezbeđivanju resursa i podrške kada je u pitanju bezbednost dece i mladih na internetu, što dokazuje i broj 19833 je anoniman i ohrabruje sve građane da se jave i obrate za pomoć.

Tinejdžer više od devet sati dnevno provede na internetu

Ona je ukazala da izazovi na društvenim mrežama koji su opasni po život nisu način da se privuče pažnja, da dete pokaže i dokaže pripadnost određenoj grupi, zbog čega je neophodno da roditelji kod dece u najranijem dobu razvijaju kritičko mišljenje da nije bezopasno i bezazleno sve što vide na internetu.

Kako je navela, činjenica da u proseku današnji tinejdžer u Srbiji provodi više od devet sati na internetu pokazuje da uzori nisu u porodici, školi već na internetu i društvenim mrežama, zbog čega je neophodno da roditelji od najranijeg doba razgovaraju sa svojom decom i da im usađuju prave vrednosti.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)