Održan Veliki školski čas u Šumaricama: Sećanje na oko 3.000 streljanih civila, đaka i nastavnika

Veliki školski čas, održan je u Kragujevcu, sećanje na dan kada su pre 83 godine u Šumaricama Nemci streljali oko 3.000 nedužnih građana, među kojima je bilo i oko tri stotine đaka i nastavnika.

Izvor: RTS   |  

21.10.2024. 15:49

Održan Veliki školski čas u Šumaricama: Sećanje na oko 3.000 streljanih civila, đaka i nastavnika
Foto: Tanjug/Nebojša Raus

Uz podsećanje na jedan od najvećih zločina u istoriji čovečanstva, iz Šumarica su i ove godine poslate poruke mira i tolerancije i apel čitavom svetu da se ovakav zločin više nigde i nikada ne ponovi. 

Na jedinstvenoj antiratnoj manifestaciji izvedena je poema "Lekcije iz pamćenja" Dragana Hamovića, u režiji Nebojše Dugalića.

Foto Tanjug: Nebojša Raus

Crni oktobar za Srbiju počeo je streljanjima nedužnih građana u Dragincu, Kraljevu, nastavljen u selima oko Kragujevca i u samim Šumaricama.

Foto Tanjug: Nebojša Raus

Streljanje u Kragujevcu 21. oktobra 1941. godine – jedan je od najvećih ratnih zločina nemačke vojske u Drugom svetskom ratu na teritoriji bivše Jugoslavije. Tog dana su nemačke okupacione snage u Kragujevcu streljale oko 3.000 nedužnih civila, među kojima i oko 300 đaka i nastavnika.

Sto za jednog

Streljanje je bilo odmazda za pogibiju deset i ranjavanje 26 nemačkih vojnika u napadu partizana 16. oktobra 1941. na Treći bataljon 749. pešadijskog puka Vermahta.

Odmazdu su Nemci otpočeli već u nedelju, 19. oktobra, u selima Maršiću, Ilićevu i Grošnici. Tada je, prema istorijskim izvorima, streljano 416 meštana. Ipak, 416 meštana nije bilo ni blizu kvote koju su Nemci tada propisali: "Sto za jednog". 

Foto Tanjug: Nebojša Raus

Da bi ispunili tu kvotu, oni su 20. oktobra počeli da hapse građane Kragujevca i da ih 21. oktobra streljaju.

Hapsili Kragujevčane po ulicama, kafanama, školama

Za tri dana je streljano oko 3.000 ljudi, a među njima i mnogo dece i to ne samo u Kragujevcu nego i u Jadru i Kraljevu.

Foto Tanjug: Nebojša Raus

Kragujevačka tragadija je, kako istoričari upozoravaju, bila poznata u Drugom svetskom ratu odmah pošto se desila i gotovo odmah je postala simbol stradanja dece i civila u ondašnjim Jugoslaviji i Srbiji u Drugom svetskom ratu. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)