(VIDEO) Istoričar: Srbi su najzapadniji pravoslavci zbog odnosa Stefana Nemanje i vizantijskog cara

Srpski veliki župan Stefan Nemanja koji se izborio za političku samostalnost Srbije imao je lične odnose sa vizantijskim velikim carem Manojlom Komninom, rekao je istoričar i vizantolog Radivoj Radić. Kako je dodao, zbog toga su Srbi najzapadniji pravoslavni narod.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

04.11.2024. 22:05

(VIDEO) Istoričar: Srbi su najzapadniji pravoslavci zbog odnosa Stefana Nemanje i vizantijskog cara

Stefan Nemanja je bio rodonačelnik vladarske dinastije Nemanjića koja se održala na vlasti 1371. godine, a izborio se i za ujedinjenje srpskih zemalja Raške, Duklje, Travunije, Humske zemlje i Neretvanske krajine u jedinstvenu srpsku državu.

U emisiji  Sinteza univerzitetski profesor Radivoj Radić rekao je da je bilo prirodno da se Srbija okrene Carigradu, glavnom gradu Vizantije i da je upravo kontakt Stefana Nemanje i Manojla Komnina rezultirao dovođenjem vrhunskih graditelja iz Carigrada za izgradnju dve crkve u Kuršumliji.

"Srbi su najzapadniji pravoslavni narod. U srpskoj državi je bilo rimokatolika, ali su odlučujući bili ti vinzatijski obrasci za koje se Nemanja opredelio", pojasnio je profesor.

Radić je podsetio da je upravo crkva bila stub srednjevekovne države i da je udarac na crkvu bio udarac na državu.

"Vladar, vlastela, crkva, sve se u Srbiji rešavalo u tom trouglu", rekao je on.

Međutim, Srbija je međudržavni ugovor kasnije potpisala sa Nemačkom 27. jula 1189. godine u Nišu. Veliki župan Stefan Nemanja dočekao je nemačkog cara Fridriha Prvog Barbarosu i ponudio mu vazalski odnos u zajedničkom ratu protiv Vizantije, a da zauzvrat dobije potvrdu svojih teritorija koje je osvojio od Vizantije.

Mesec dana puta kroz Srbiju

Barbarosa je sa svojom vojskom današnju Srbiju prošao za mesec dana, odnosno 24. juna 1189. stigao je u današnji Đurđevac, podnožje Fruške gore, severno od Sremske Mitrovice. Za tri, četiri dana dolazi u Sremsku Mitrovicu, za dva dana 29. juna u Beograd, 2. jula u Braničevo, oko 15. jula u Ćupriju, a 27. jula stigao u Niš. Profesor Radić pojašnjava da to nije bilo moguće bez pomoći Stefana Nemanje.

"To je bila brojna vojska i stoka koja treba da se hrani i poji. Nemanja je doneo u Niš namirnice, a snadbevali su se i od lokalnog življa", pojasnio je profesor.

Zašto su Srbi pravoslavci, kakav je bio odnos Nemanjića i rimskog pape, zašto car Dušan nije proglašen za sveca, kako je nastala Aja Sofija... Odgovore na ta i brojna druga pitanja dao je istoričar i vizantolog Radivoj Radić u emisiji Sinteza koju možete da pogledate u okviru teksta.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)