(FOTO/VIDEO) Bivši ministar Milan Parivodić: Srbija ima jedinstvenu šansu da uđe u EU, treba da iskoristi taj brzi voz
Advokat, nekadašnji ministar i stručnjak za međunarodne privredne odnose Milan Parivodić ocenio je, gostujući u emisiji Sinteza, da je Srbija u fazi kada ponovo ima jedinstvenu šansu da uđe u Evropsku uniju (EU).
Na pitanje zbog čega Srbija još stagnira kada su u pitanju odnosi sa Evropskom unijom, Parivodić je ocenio da nam se desila gomila nesrećnih događaja za koje sigurno "naši političari snose veliku krivicu".
"Krivicu snose i drugi političari iz drugih zemalja, iz okolnih i daljih zemalja, ali sigurno da je velika krivica na nama. Definitivno mislim da smo u fazi kada ponovo imamo jedinstvenu šansu da uđemo u Evropsku uniju", rekao je Parivodić za Newsmax Balkans.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić je na sastanku sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i crnogorskim predsednikom Jakovom Milatovićem, izjavio da očekuje da se ta zemlja pridruži Evropskoj uniji do 2028. godine.
Predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je u Berlinu, gde je učestvovao na samitu "Berlinskog procesa", da Srbija ostaje opredeljenja za evropski put, a da je utisak da Nemačka želi da vidi Zapadni Balkan u EU.
Prema njegovim rečima, nova situacija u svetu stvorila je novu "gvozdenu zavesu".
Kako je naveo, ona je ponovo spuštena sada istočnije nego što je bila posle Drugog svetskog rata i ta "gvozdena zavesa" se neće skoro dizati.
"Srbija je svakako sa zapadne strane te zavese i nemamo nikakvu alternativu nego da uđemo u EU, osim da sebi izaberemo sudbinu Albanije posle Drugog svetskog rata, koja je bila potpuno izolovana", naveo je bivši ministar.
"Sada su se trgli iz zamora i sada imaju ozbiljnu krizu kredibiliteta koju će rešavati sa Crnom Gorom. Molim boga da budemo dovoljno pametni i da u paketu sa Crnom Gorom ili godinu dana kasnije iskoristimo taj brzi voz za ulazak u EU", istakao je Parivodić.
Nemoguće da Srbija sad prizna Kosovo
Govoreći o rešavanju problema Kosova, Parivodić smatra da je potpuno nemoguće da Srbija sada prizna Kosovo.
Foto: Milena Đorđević
"To nije politički moguće. Mislim da ne bismo priznanjem odmah ušli u EU, ali bi mnogo brže išao proces. Moralo bi da se radi na pravnom sistemu, na prilagođavanju srpskog pravnog sistema, na unapređenju borbe protiv korupcije. Sve ono što su zahtevi takozvane pravne države. To je glavna tema i to EU stalno ponavlja", ukazao je Parivodić.
Srbija je zemlja Evrope i to je neminovno
Prema njegovim rečima, Srbija, koja nije u EU, ispred je Bugarske i Rumunije koje su po 20 ili 15 godina u ovoj organizaciji.
"Zamislite gde bismo bili da jesmo u EU i da svake godine dobijamo deset ili 12 ili 14 puta više grantova, da se izrazim srpski, darova, poklona u novcu, nego što dobijamo ovako. Znači, ako dobijamo 170 ili 200 miliona evra godišnje pomoći, zamislite kada bismo dobili četiri milijarde, kao što na primer jedna Bugarska dobija", ukazao je Parivodić.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Zbog višemesečnog zastoja u konstituisanju Skupštine Kosova i neusvajanja izmena Zakona o platama, koje je naložio Ustavni sud, Kosovo bi moglo da se suoči s troškovima od čak 35 miliona evra po osnovu sudskih tužbi zaposlenih u javnom sektoru, prenosi Koha.
Svaki sedmi par u našoj zemlji suočava se sa problemom neplodnosti, tj. infertiliteta. Međutim, čak 75 odsto parova ne prepoznaje ili ne prihvata problem na vreme, što često odlaže početak adekvatnog lečenja. Proces vantelesne oplodnje, osim što je medicinski izazov, predstavlja i emotivnu borbu.
Muškarac star 26 godina isključen je iz saobraćaja kod petlje Kovilovo, pošto je automobilom marke "BMW" upravljao brzinom od 199,3 kilometra na čas, na mestu gde je ograničenje brzine 50 kilometara.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Kraljevo se godinama bori sa problemom napuštenih pasa. I dok u Komunalnom preduzeću "Čistoća", koje te pse steriliše, vakciniše i vraća na ulicu, kažu da je glavni problem neodgovorno vlasništvo, udruženja za zaštitu životinja ukazuju i na to da se zakoni adekvatno ne primenjuju.
Studenti i srednjoškolci, uz podršku građana i ratnih veterana, stigli su popodne pešice u Gornje Nedeljice, nakon učešća na protestu "Marš na Drinu" u petak u Loznici.
Komentari (0)