Vučević: Nemačka želi da vidi Zapadni Balkan u EU, Srbija ostaje na evropskom putu
Predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je u Berlinu, gde je učestvovao na samitu "Berlinskog procesa", da Srbija ostaje opredeljenja za evropski put, a da je utisak da Nemačka želi da vidi Zapadni Balkan u EU.
Vučević je u izjavi za srpske medije, posle učešća na jubilarnom samitu, rekao da je utisak da Nemačka želi da potpuno revitalizuje taj projekat i da on dobije potpuno nov zamah, kao i da je na konferenciji predstavljeno mnogo konstruktivnih ideja.
"Nije bilo teških tonova, iako uvek ima peckanja i provokacija, ali nije ništa što bi predstavljalo političku diplomatsku opasnost za Srbiju", rekao je Vučević.
Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je na otvaranju samita Berlinski proces da je Evropska unija kompletna jedino sa Zapadnim Balkanom kao svojim delom. Premijer Miloš Vučević stigao je u Berlin, a uoči početka samita sastao se sa francuskim ministrom za Evropu Benjaminom Hadadom.
U Berlinu je potpisana Deklaracija podrške Akcionom planu za zajedničko regionalno tržište, a jedan od potpisnika je i predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević.
Dodao da je Srbija u Berlinu potpisala dva dokumenta - Sporazum o pristupu visokom obrazovanju na Zapadnom Balkanu i Deklaraciju podrške Akcionom planu o Zajedničkom regionalnom tržištu (CRM) 2025-2028.
''To su dokumenti na koje nemamo zamerke, ali Srbija uvek stavlja rezervu, jer vidimo Zapadni Balkan kao '5 plus 1', a ne kao šest država. To su naše napomene i crvene linije koje uvek ističemo'', naveo je Vučević.
"Srbija želi da vidi veću prisutnost evropskih investicija"
Dodao je da je na samitu izneo plan Srbije da ostaje opredeljenja za evropski put kao svoj glavni strateški geopolitički cilj.
''Srbija želi da vidi veću prisutnost evropskih investicija, infrastrukturnih projekata. Posebno smo pričali o energetskom sektoru, to je bila tema i u razgovoru sa ministrom za evropske poslove Francuske, sa italijanskim i mađarskim premijerima'', rekao je Vučević.
Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević
Kako je naveo, bilo je mnogo tema, među kojima su migrantska kriza, kao i usklađivanje viznih režima.
''Neko od govornika uvek spomene Ruse, Kineze, toga uvek ima, ali stičem utisak da nije bilo negativnog konteksta, već da je želja Nemačke bila da poruči svima da treba da budu deo EU'', ocenio je Vučević.
Dijalog Beograda i Prištine nije dominantna tema
Na konstataciju da je nemački kancelar Olaf Šolc veći deo govora posvetio odnosima Beograda i Prištine i da je tražio nastavak dijaloga i na pitanje da li je to bila dominantna tema na panelima na kojima je učestvovao, Vučević je rekao da nije i da su još dva govornika u nekim segmentima napomenuli odnos Beogarda i Prištine, ali da ta tema nije dominarala.
''Imao je Kurti opasku o Pekingu i Briksu, ali nije bilo nešto dramatično po tom pitanju'', dodao je Vučević.
Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević
Istakao je da je Srbija dobila brojna priznanja u smislu ekonomskih rezultata i realizacije infrastrukturnih projekata i da je pozdravljeno potpisivanje Memoranduma sa Severnom Makedoniji o izgradnji interkonektora preko Severne Makedonije ka Grčkoj.
''Imamo ponudu i Rumunije. Ja sam potencirao Koridor 10, to je istakao i premijer (Mađarske Viktor) Orban, a i premijer (Severne Makedonije Hristijan) Mickoski se tome pridružio. Orban je govorio u ravni predsednika Aleksandra Vučića i pokazao da je veliki prijatelj Srbije i vrlo jasno rekao da nema rešenja Zapadnog Balkana bez prijema Srbije u EU'', naveo je Vučević.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
Komentari (0)