Vučević: Kurtiju se priviđa vojska Srbije; KFOR odbacio zahtev Prištine
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da se kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju priviđaju aktivnosti Vojske Srbije, a misija KFOR-a u Prištini ne vidi mogućnost obnavljanja kopnene i vazdušne linije bezbednosti uz administrativnu liniju između centralne Srbije i Kosova.
"Vojska Srbije je u dnevnoj komunikaciji sa komandom Kfora, i imamo sve organizovane komunikacione linije i zajedničke patrole, a Aljbinu Kurtiju se priviđaju stalno aktivnosti Vojske Srbije, naravno pokušavajući da podigne tenziju, i pre svega zamagli i stavi sa strane ono što on radi, a što dovodi ili vodi ka eskalaciji na terenu, ugrožavajući ljudska prava i slobode Srba na AP KiM, posebno na severu", rekao je premijer novinarima, posle održavanja Vojne svečanosti u Nišu, povodom obeležavanja 80 godina od osnivanja 63. padobranske brigade.
Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Milijević
Misija KFOR-a u Prištini ne vidi mogućnost obnavljanja kopnene i vazdušne linije bezbednosti uz administrativnu liniju između centralne Srbijom i AP Kosova i Metohije, što je zatražio premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti.
U odgovoru KFOR-a na pitanje prištinske Koha.net, da li je moguće ispuniti Kurtijev zahtev, navodi se da su kopnena i vazdušna zona bezbednosti potpuno relaksirane 2015. godine, kao i da u načinu na koji KFOR postupa nema prostora za promene.
"Bliski kontakti sa predstavnicima bezbednosnih organizacija na Kosovu i u Srbiji su ključ za garantovanje stabilne bezbednosti na Kosovu i regionalne stabilnosti", saopštili su iz KFOR-a, odgovarajući na pitanje da li ova vojna misija ima opciju da obnovi bezbednosnu zonu duž administrativne linije.
Kako Euronews Srbija saznaje, na strani koju kontroliše policija i carina Republike Srbije, nema problema, ali oni ne mogu da propuštaju kamione jer je zastoj sa kosovske strane.
Povodom navoda kosovkog premijera Aljbina Kurtija o kretanju snaga Vojske Srbije u blizini administrativne linije, Ministarstvo odbrane ističe da je reč o nastavku kampanje dezinformacija usmerenih protiv vojske Srbije i snaga bezbednosti Srbije.
Iz KFOR-a su naveli da postupaju u skladu sa Rezolucijom 1244, kao i da je KFOR treći bezbednosni sistem, u bliskoj saradnji sa kosovskom policijom i Misijom vladavine prava EU (Euleksom). "KFOR ima vidljivo i fleksibilno prisustvo i pomno prati situaciju.
"KFOR ima vidljivo i fleksibilno prisustvo i pomno prati situaciju. Nastavljamo da ispunjavamo mandat UN, na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine, da doprinesemo održavanju mirnog i bezbednog okruženja za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, u bilo koje vreme i na nepristrasan način“, navodi se u odgovoru KFOR-a.
Dodaje se i da "komandant KFOR-a ostaje u bliskom kontaktu sa svim svojim glavnim kolegama, uključujući predstavnike bezbednosnih organizacija Kosova i načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga Srbije".
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
Komentari (0)