Vučević: Kurtiju se priviđa vojska Srbije; KFOR odbacio zahtev Prištine

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da se kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju priviđaju aktivnosti Vojske Srbije, a misija KFOR-a u Prištini ne vidi mogućnost obnavljanja kopnene i vazdušne linije bezbednosti uz administrativnu liniju između centralne Srbije i Kosova.

Izvor: Tanjug   |  

14.10.2024. 07:40

Vučević: Kurtiju se priviđa vojska Srbije; KFOR odbacio zahtev Prištine

Vučević je  povodom tvrdnji Kurtija o kretanju snaga Vojske Srbije u blizini administrativne linije sa Kosovom i Metohijom istakao da prištinski premijer pokušava da podigne tenzije i da zamagli ono što radi na terenu.

"Vojska Srbije je u dnevnoj komunikaciji sa komandom Kfora, i imamo sve organizovane komunikacione linije i zajedničke patrole, a Aljbinu Kurtiju se priviđaju stalno aktivnosti Vojske Srbije, naravno pokušavajući da podigne tenziju, i pre svega zamagli i stavi sa strane ono što on radi, a što dovodi ili vodi ka eskalaciji na terenu, ugrožavajući ljudska prava i slobode Srba na AP KiM, posebno na severu", rekao je premijer novinarima, posle održavanja Vojne svečanosti u Nišu, povodom obeležavanja 80 godina od osnivanja 63. padobranske brigade.

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Milijević

Misija KFOR-a u Prištini ne vidi mogućnost obnavljanja kopnene i vazdušne linije bezbednosti uz administrativnu liniju između centralne Srbijom i AP Kosova i Metohije, što je zatražio premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti.

U odgovoru KFOR-a na pitanje prištinske Koha.net, da li je moguće ispuniti Kurtijev zahtev, navodi se da su kopnena i vazdušna zona bezbednosti potpuno relaksirane 2015. godine, kao i da u načinu na koji KFOR postupa nema prostora za promene.

"Bliski kontakti sa predstavnicima bezbednosnih organizacija na Kosovu i u Srbiji su ključ za garantovanje stabilne bezbednosti na Kosovu i regionalne stabilnosti", saopštili su iz KFOR-a, odgovarajući na pitanje da li ova vojna misija ima opciju da obnovi bezbednosnu zonu duž administrativne linije.

Iz KFOR-a su naveli da postupaju u skladu sa Rezolucijom 1244, kao i da je KFOR treći bezbednosni sistem, u bliskoj saradnji sa kosovskom policijom i Misijom vladavine prava EU (Euleksom). "KFOR ima vidljivo i fleksibilno prisustvo i pomno prati situaciju.

"KFOR ima vidljivo i fleksibilno prisustvo i pomno prati situaciju. Nastavljamo da ispunjavamo mandat UN, na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine, da doprinesemo održavanju mirnog i bezbednog okruženja za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, u bilo koje vreme i na nepristrasan način“, navodi se u odgovoru KFOR-a.

Dodaje se i da "komandant KFOR-a ostaje u bliskom kontaktu sa svim svojim glavnim kolegama, uključujući predstavnike bezbednosnih organizacija Kosova i načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga Srbije".

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)