Štrajk prosvetnih radnika se nastavlja, moguća radikalizacija: "Pritisci su veliki"

Sumirajući prvu nedelju štrajka, prosvetni radnici su rekli da je u Školskoj upravi Beograd više od 70 odsto škola u štrajku, a u školskoj upravi Požarevac preko 80. Štrajk se nastavlja, a pritisci su, kaže Dobrivoje Marjanović iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije veliki.

Autor:  

Ivica Drobac

|  

08.11.2024. 19:12

Štrajk prosvetnih radnika se nastavlja, moguća radikalizacija: "Pritisci su veliki"

Ono što su obećali prošle nedelje, to su i ispunili: reprezentativni sindikati prosvetnih radnika Srbije u štrajku su od ponedeljka.

Dobrivoje Marjanović, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže za Newsmax Balkans da su prosvetni radnici izloženi pritiscima.

"Počevši od rukovodioca školskih uprava, preko direktora do toga da se država uključila u to da, eto, u onaj petak nam ne dozvoli da u određenom broju dođemo na plato ispred vlade Republike Srbije", navodi.

Kako dodaje pritisci su veliki.

"Do te mere da se preti disciplinskim postupcima, oduzimanjem od zarada, i mnogim drugim stvarima, ali, evo, brojke govore da je prosvetni radnik, odnosno onaj ko je zaposlen u školi, nezavisno od toga da li je nastavni ili nenastavni kadar, ipak odoleo svemu tome i da možemo da pružimo jednu informaciju - da zaposleni u obrazovanju neće odustati od obraza, od dostojanstva, od pečata i potpisa koji smo dali pre godinu dana zajedno sa vladom Republike Srbije", kaže Marjanović.

"Vlada Srbije nije ispunila ono što je obećala"

Upravo taj pečat i potpis na zajedničkom protokolu je i razlog štrajka prosvetara: Vlada Srbije nije ispunila ono što je pismeno obećala prošle godine, da se od januara 2025. godine primanja prosvetnih radnika izjednače sa republičkim prosekom.

Ministar finansija Siniša Mali je najavio da je planirano da se sledeće godine plate u javnom sektoru povećaju za osam, a u prosveti za 11 odsto. Kako je rekao, prosečna plata u Srbiji u decembru biće veća od 900 evra.

"Ako on kaže, a merodavan je da kaže, da će biti 900 evra, to će u tom segmentu značiti nešto više od 106 ili 107 hiljada dinara. Sa predloženim povećanjem, tim sektorskim, kojim on kaže da nas je izdvojio u odnosu na ostale od 11 odsto, mi dolazimo do brojke od oko 96 hiljada dinara. To je republički prosek iz jula meseca. Kasnimo šest meseci", ističe Marjanović.

U štrajk se uključuje sve više škola

U štrajk prosvetnih radnika sledeće nedelje uključuju se školske uprave sa teritorije Vojvodine i Školska uprava Valjevo, u trećoj nedelji štrajka školske uprave u Kragujevcu, Kraljevu, Užicu i Čačku, a zatim i školske uprave Kruševac, Niš, Jagodina, Leskovac i Zaječar.

"Sigurno da ćemo reagovati na sve pritiske koji se budu dešavali, jer čujemo najave nadležnih da će ionako male zarade prosvetnih radnika biti umanjivane za vreme štrajka, pa ćemo, ukoliko se takve najave i realizuju, pozvati naše kolege da vrlo radikalnije odrade vid štrajka", najavio je predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Prosvetni radnici traže sistemsko i trajno rešenje, a ne da se svakog septembra skupljaju na ulici ispred Vlade Srbije.

Za sada deluju jedinstveni u svom stavu i čini se da je lopta u dvorištu Vlade Srbije od koje se očekuje sledeći potez.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)