Natalijina ramonda na Dan primirja: Cvet koji oživi kad se osuši simbol je stradanja
Natalijina ramonda, cvet feniks, koji se nalazi na amblemu koji se nosi na reveru uoči i na Dan primirija 11. novembra, predstavlja simbol stradanja i pobede srpskog naroda u Prvom svetskom ratu.
Amblem Dana primirja je kombinacija Natalijine ramonde i lente Albanske spomenice, medalje koja je dodeljivana srpskim vojnicima za izuzetnu hrabrost. Koncept Natalijine ramonde - simbola obeležavanja Dana primirja u Srbiji, osmislili su pre više od 10 godina Marko Đurić, sada ministar spoljnih poslova i ambasador Aleksandar Ristić, koji u Brazilu obavlja diplomatsku dužnost od 2023. godine.
Iako se Dan primirja u Srbiji obeležava kao državni praznik od 2012. godine, Natalijina ramonda se koristi od 2013. godine, a simboliše vasksnuće Srbije i stradanja kroz koja je prošao srpski narod tokom i posle Prvog svetskog rata.
Natalijina ramonda može da oživi i kada se potpuno osuši, pa je postala sinonim srpskog stradanja i pobede u Velikom ratu, tokom koga je Srbija izgubila 1,24 miliona ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva po popisu iz 1914. godine.
Srbija je iz teškog i iscrpljujućeg rata uspela da izađe kao pobednica, ponovo se rađajući kao cvet feniks. Natalijina ramonda, čiji je cvet visok 10 centimetara, pripada familiji Gesne riaceae.
Ima ljubičaste cvetove i tamno zeleno lišće, a cveta od aprila do juna. U periodima suše, ramonda se sasuši i smežura, ali čim dobije dovoljno vode postepeno se oporavlja, uspostavlja normalnu fiziološku aktivnost i ozelenjava. Tu jedinstvenu pojavu prvi je uočio botaničar Pavel Černjavski kada je prosuo vodu po herbarijumu.
Ko je otkrio u Srbiji?
Ramondu je kod Niša, u Jelašničkoj klisuri, otkrio botaničar i dvorski lekar kralja Milana Obrenovića, Sava Petrović, 1882. godine. On je nameravao da novu vrstu da nazove Niška ramonda, ali je odluku promenio u čast kraljice Natalije.
Natalijina ramonda raste uglavnom na istoku Srbije, ali i na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan, poprište velike bitke u Prvom svetskom ratu. Područja na kojima u Srbiji raste proglašena su za zaštićena područja, a to su Park prirode "Sićevačka klisura", Specijalni rezervat prirode "Jelašnička klisura", Specijalni rezervat prirode "Suva planina" i Nacionalni park "Šar planina".
Ova zakonom strogo zaštićena vrsta raste i u Severnoj Makedoniji, na severu Grčke, u Albaniji, Crnoj Gori i na severozapadu Bugarske. Na Dan primirja u pojedinim zemljama, posebno u Velikoj Britaniji, kao simbol se nosi cvet bulke.
"Popi" je podsetnik na vreme kada je na razorenim i opustelim poljima, gde su vojnici masovno sahranjivani, a biljni i životinjski svet tenkovima i bojnim otrovima uništavan, prvi nikao krvavo crveni mak.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da mu je drago što je Srbija donela odluku o služenju vojnog roka i da se traži način kako da se momci iz RS uključe u redovno služenje vojnog roka u Srbiji.
Oko 55 odsto građana Zapadne Srbije i Šumadije smatra da Srbija treba da nastavi proces evropskih integracija, pokazalo je istraživanje "Srbija i EU - Predrasude i stavovi", koje je predstavljeno u Evropskoj kući u Beogradu.
Cvet i dalje raste na mestima bitaka u Francuskoj i Belgiji, o čemu je još 1915. pisao kanadski potpukovnik Džon MekKre u delu "Na polju časnom" - "Na poljima Flandrije".
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na dan kada je 11. novembra 1918. godine u 11 sati, nakon četvrogodišnjeg Velikog rata, najrazornijeg koji je svet do tada video, potpisano primirje, u posebnom vagonu u blizini gradića Kompjenj.
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu u ponedeljak se obeležava Dan primirja, a u Srbiji to je državni praznik.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Pravo na nasledstvo jednako za sve-zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline. Gošća Jelena Ružić.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
Dok Hrvatska uveliko najavljuje povratak obaveznog vojnog roka, isto pitanje sve češće se otvara i u ostatku bivše Jugoslavije. Na talasu globalnih bezbednosnih pretnji, rata u Ukrajini i rasta geopolitičkih tenzija, ideja o reaktiviranju redovnog služenja vojske ponovo dobija na značaju.
Kosovski ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Dželjalj Svečlja potvrdio je da je pripadnik kosovske policije Bojan Jevtić uhapšen zbog sumnji za špijuniranje u korist Srbije.
Vlada Srbije usvojila je zaključak da se 1. septembar ubuduće obeležava kao Dan nesvrstanih. Osim toga, usvojen je i predlog da se u kalendar državnih obeležavanja za 2026. uvrste i datumi od nacionalnog značaja, među kojima su Dan sećanja na Srbe stradale u Bljesku i bitka na Paštriku.
U naselju Guča u opštini Lučani oko 10 časova dogodio se požar na trafostanici, zbog koga je bez električne energije ostalo veliki broj domaćinstava, ali i privrednih subjekata.
Ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama Dragan Šutanovac sastao se sa predsedavajućim Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa SAD, kongresmenom Brajanom Mastom sa kojim je razgovarao o strateškom partnerstvu Srbije i SAD.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Vlada Srbije usvojila Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, a predsednik Vlade prof. dr Đuro Macut izjavio je da je usvajanje tog predloga zakona istorijska odluka za našu državu, našu decu i društvo u celini.
Iako čeličnog zdravlja, stalne traume na radnom mestu policajcima narušavaju balans između privatnog i profesionalnog života, ukazala je psihijatar dr Slavica Đukić Dejanović, koja odnedavno obavlja funkciju savetnice ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
Grupa građana okupljenih oko Inicijative "Ansambl Generalštab" i studenata koji blokiraju fakultete pokušala je da blokira Bulevar vojvode Mišića kod Beogradskog sajma, ali su ih u tome sprečili pripadnici policije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova su u nastavku akcije borbe protiv korupcije uhapsili M. B. (58) zaposlenu u Javnom komunalnom stambenom preduzeću "Aleksandrovac", zbog sumnje da je oštetila to preduzeće za skoro dva miliona dinara.
Komentari (0)