Natalijina ramonda na Dan primirja: Cvet koji oživi kad se osuši simbol je stradanja
Natalijina ramonda, cvet feniks, koji se nalazi na amblemu koji se nosi na reveru uoči i na Dan primirija 11. novembra, predstavlja simbol stradanja i pobede srpskog naroda u Prvom svetskom ratu.
Izvor: Tanjug |
10.11.2024. 18:29
Foto: Ministarstvo odbrane/Marijana Janković
Amblem Dana primirja je kombinacija Natalijine ramonde i lente Albanske spomenice, medalje koja je dodeljivana srpskim vojnicima za izuzetnu hrabrost. Koncept Natalijine ramonde - simbola obeležavanja Dana primirja u Srbiji, osmislili su pre više od 10 godina Marko Đurić, sada ministar spoljnih poslova i ambasador Aleksandar Ristić, koji u Brazilu obavlja diplomatsku dužnost od 2023. godine.
Iako se Dan primirja u Srbiji obeležava kao državni praznik od 2012. godine, Natalijina ramonda se koristi od 2013. godine, a simboliše vasksnuće Srbije i stradanja kroz koja je prošao srpski narod tokom i posle Prvog svetskog rata.
Natalijina ramonda može da oživi i kada se potpuno osuši, pa je postala sinonim srpskog stradanja i pobede u Velikom ratu, tokom koga je Srbija izgubila 1,24 miliona ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva po popisu iz 1914. godine.
Srbija je iz teškog i iscrpljujućeg rata uspela da izađe kao pobednica, ponovo se rađajući kao cvet feniks. Natalijina ramonda, čiji je cvet visok 10 centimetara, pripada familiji Gesne riaceae.
Ima ljubičaste cvetove i tamno zeleno lišće, a cveta od aprila do juna. U periodima suše, ramonda se sasuši i smežura, ali čim dobije dovoljno vode postepeno se oporavlja, uspostavlja normalnu fiziološku aktivnost i ozelenjava. Tu jedinstvenu pojavu prvi je uočio botaničar Pavel Černjavski kada je prosuo vodu po herbarijumu.
Ko je otkrio u Srbiji?
Ramondu je kod Niša, u Jelašničkoj klisuri, otkrio botaničar i dvorski lekar kralja Milana Obrenovića, Sava Petrović, 1882. godine. On je nameravao da novu vrstu da nazove Niška ramonda, ali je odluku promenio u čast kraljice Natalije.
Natalijina ramonda raste uglavnom na istoku Srbije, ali i na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan, poprište velike bitke u Prvom svetskom ratu. Područja na kojima u Srbiji raste proglašena su za zaštićena područja, a to su Park prirode "Sićevačka klisura", Specijalni rezervat prirode "Jelašnička klisura", Specijalni rezervat prirode "Suva planina" i Nacionalni park "Šar planina".
Ova zakonom strogo zaštićena vrsta raste i u Severnoj Makedoniji, na severu Grčke, u Albaniji, Crnoj Gori i na severozapadu Bugarske. Na Dan primirja u pojedinim zemljama, posebno u Velikoj Britaniji, kao simbol se nosi cvet bulke.
"Popi" je podsetnik na vreme kada je na razorenim i opustelim poljima, gde su vojnici masovno sahranjivani, a biljni i životinjski svet tenkovima i bojnim otrovima uništavan, prvi nikao krvavo crveni mak.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da mu je drago što je Srbija donela odluku o služenju vojnog roka i da se traži način kako da se momci iz RS uključe u redovno služenje vojnog roka u Srbiji.
Oko 55 odsto građana Zapadne Srbije i Šumadije smatra da Srbija treba da nastavi proces evropskih integracija, pokazalo je istraživanje "Srbija i EU - Predrasude i stavovi", koje je predstavljeno u Evropskoj kući u Beogradu.
Cvet i dalje raste na mestima bitaka u Francuskoj i Belgiji, o čemu je još 1915. pisao kanadski potpukovnik Džon MekKre u delu "Na polju časnom" - "Na poljima Flandrije".
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na dan kada je 11. novembra 1918. godine u 11 sati, nakon četvrogodišnjeg Velikog rata, najrazornijeg koji je svet do tada video, potpisano primirje, u posebnom vagonu u blizini gradića Kompjenj.
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu u ponedeljak se obeležava Dan primirja, a u Srbiji to je državni praznik.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je saopštilo da je, povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice u tom gradu, u kom je stradalo 15 ljudi, uhapšeno i zadržano 12 osoba. Za krivična dela za koja se osumnjičeni terete zaprećena je kazna zatvora od dve do 12 godina.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Snežne padavine prestaju, prohodnost puteva se poboljšava, međutim, već sa prvim večernjim satima postoji opasnost od poledice jer se temperatura vazduha brzo spušta ispod nultog stepena, upozoravaju iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, gostujući na RTS, da je rekao da očekuje moralnu i političku odgovnornost pre svega, kada se dogodila nesreća u Novom Sadu.
U teškim uslovima, prema poslednjim podacima, živi svako peto dete u svetu, izjavila je menadžerka programa "Jačanje porodice" organizacije SOS Dečija sela Srbija Danijela Barjaktarović, povodom Svetskog dana deteta.
Saobraćajni inženjer Dušan Milanović izjavio je u četvrtak da se u Beogradu drastično urušava javni gradski saobraćaj, kao i da ne vidi dovoljno jasnu politiku razvoja transportnog sistema u glavnom gradu.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da osuđuje neovlašćeni prelazak Administrativne linije između Centralne Srbije i Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija od strane grupe teško naoružanih pripadnika takozvane Kosovske policije kod sela Ćirkoviće.
Begunca Aliju Balijagića, koji je uhapšen u selu Pribojska Goleša, prijavio je meštanin Dragan Bojović, koji je za Newsmax Balkans ispričao da Balijagića u mraku nije jasno video, ali da je odmah posumnjao da je reč o osumnjičenom za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju i to preneo komšiji - policajcu.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp uveliko popunjava pozicije u svom kabinetu. Svi sa pažnjom prate njegova imenovanja. Šta su Trampovi prioriteti u drugom mandatu i na koji način planira da ispuni predizborna obećanja? Odgovore tražimo od dr Marka Savkovića, višeg saradnika ISAK fonda.
U ovoj teškoj tragediji je izostala politička odgovonost i mi ne odustajemo od zahteva da gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić bude smenjen, saopštila je novosadska opozicija.
Komentari (0)