Natalijina ramonda na Dan primirja: Cvet koji oživi kad se osuši simbol je stradanja
Natalijina ramonda, cvet feniks, koji se nalazi na amblemu koji se nosi na reveru uoči i na Dan primirija 11. novembra, predstavlja simbol stradanja i pobede srpskog naroda u Prvom svetskom ratu.
Izvor: Tanjug |
10.11.2024. 18:29
Foto: Ministarstvo odbrane/Marijana Janković
Amblem Dana primirja je kombinacija Natalijine ramonde i lente Albanske spomenice, medalje koja je dodeljivana srpskim vojnicima za izuzetnu hrabrost. Koncept Natalijine ramonde - simbola obeležavanja Dana primirja u Srbiji, osmislili su pre više od 10 godina Marko Đurić, sada ministar spoljnih poslova i ambasador Aleksandar Ristić, koji u Brazilu obavlja diplomatsku dužnost od 2023. godine.
Iako se Dan primirja u Srbiji obeležava kao državni praznik od 2012. godine, Natalijina ramonda se koristi od 2013. godine, a simboliše vasksnuće Srbije i stradanja kroz koja je prošao srpski narod tokom i posle Prvog svetskog rata.
Natalijina ramonda može da oživi i kada se potpuno osuši, pa je postala sinonim srpskog stradanja i pobede u Velikom ratu, tokom koga je Srbija izgubila 1,24 miliona ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva po popisu iz 1914. godine.
Srbija je iz teškog i iscrpljujućeg rata uspela da izađe kao pobednica, ponovo se rađajući kao cvet feniks. Natalijina ramonda, čiji je cvet visok 10 centimetara, pripada familiji Gesne riaceae.
Ima ljubičaste cvetove i tamno zeleno lišće, a cveta od aprila do juna. U periodima suše, ramonda se sasuši i smežura, ali čim dobije dovoljno vode postepeno se oporavlja, uspostavlja normalnu fiziološku aktivnost i ozelenjava. Tu jedinstvenu pojavu prvi je uočio botaničar Pavel Černjavski kada je prosuo vodu po herbarijumu.
Ko je otkrio u Srbiji?
Ramondu je kod Niša, u Jelašničkoj klisuri, otkrio botaničar i dvorski lekar kralja Milana Obrenovića, Sava Petrović, 1882. godine. On je nameravao da novu vrstu da nazove Niška ramonda, ali je odluku promenio u čast kraljice Natalije.
Natalijina ramonda raste uglavnom na istoku Srbije, ali i na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan, poprište velike bitke u Prvom svetskom ratu. Područja na kojima u Srbiji raste proglašena su za zaštićena područja, a to su Park prirode "Sićevačka klisura", Specijalni rezervat prirode "Jelašnička klisura", Specijalni rezervat prirode "Suva planina" i Nacionalni park "Šar planina".
Ova zakonom strogo zaštićena vrsta raste i u Severnoj Makedoniji, na severu Grčke, u Albaniji, Crnoj Gori i na severozapadu Bugarske. Na Dan primirja u pojedinim zemljama, posebno u Velikoj Britaniji, kao simbol se nosi cvet bulke.
"Popi" je podsetnik na vreme kada je na razorenim i opustelim poljima, gde su vojnici masovno sahranjivani, a biljni i životinjski svet tenkovima i bojnim otrovima uništavan, prvi nikao krvavo crveni mak.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da mu je drago što je Srbija donela odluku o služenju vojnog roka i da se traži način kako da se momci iz RS uključe u redovno služenje vojnog roka u Srbiji.
Oko 55 odsto građana Zapadne Srbije i Šumadije smatra da Srbija treba da nastavi proces evropskih integracija, pokazalo je istraživanje "Srbija i EU - Predrasude i stavovi", koje je predstavljeno u Evropskoj kući u Beogradu.
Cvet i dalje raste na mestima bitaka u Francuskoj i Belgiji, o čemu je još 1915. pisao kanadski potpukovnik Džon MekKre u delu "Na polju časnom" - "Na poljima Flandrije".
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na dan kada je 11. novembra 1918. godine u 11 sati, nakon četvrogodišnjeg Velikog rata, najrazornijeg koji je svet do tada video, potpisano primirje, u posebnom vagonu u blizini gradića Kompjenj.
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu u ponedeljak se obeležava Dan primirja, a u Srbiji to je državni praznik.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić ocenio je za Newsmax Balkans kao "sjajnu vest za Srbiju" to što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih državnika koji je razgovarao sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.
U naselju Miljakovac u ponedeljak je došlo do teške saobraćajne nezgode, kada je putnica ispala iz autobusa na liniji 50, na kojem su ostala otvorena vrata za vreme vožnje. Vozilo je prešlo preko putnice koja je hitno prevezena u Urgentni centar, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz MUP.
Na Gučkom putu kod mesta Grab, dogodilo se više udesa u kojima su učestvovala četiri vozila, a povređen su dve osobe, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz policijske uprave Čačak.
Pokrajinska vlada odlučila je da će sa 120 miliona dinara finansirati izradu projektno-tehničke dokumentacije, kao i konzervatorsko-restauratorske i druge radove na obnovi fasade i enterijera Gradske kuće u Novom Sadu, koja je oštećena tokom prošlonedeljnog protesta.
Profesori i studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu okupili su se u 10 časova ispred zgrade u kojoj se nalaze sud i tužilaštvo zbog hapšenja studenta Akademije Relje Stanojevića. Njemu je određen pritvor do 30 dana.
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić rekao je da je Vlada Srbije tim i da u tom timu neko igra više sezona, pa se umori, neko se nije najbolje snašao, a neko beži od odgovornosti.
Srbi će imati svoju listu na izborima koji će na Kosovu biti održani 9. februara naredne godine, odlučeno je na sastanku u Štrpcu, kojem su prisustvovali predstavnici srpskog naroda sa Kosova i Metohije okupljeni oko narodnog poslanika Žarka Ristića, koji je nedavno napustio Narodni pokret Srbije.
Đaci se vraćaju u škole posle kraćeg jesenjeg raspusta, a zbog štrajka prosvetnih radnika do petka, 15. novembra, časovi će biti skraćeni na 30 minuta u školama u Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru i Valjevu.
Dvoje od troje pacijenata koji su teško povređeni usled obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, nalaze se u svesnom stanju, ali i dalje teškom, rekla je za Tanjug v.d. direktora Kliničkog centra Vojvodine dr Vesna Turkulov.
Da li proteste i zahteve građana zbog novosadske tragedije opozicija pomaže ili sputava? Da li je jedinstvo opozicije samo pusta želja i da li će se opet kandidovati za predsednika države? Odgovore tražimo od Zdravka Ponoša, nekadašnjeg načelnika Generalštaba i predsednika stranke Srbija centar.
U jutarnjim časovima na putevima u planinskim predelima i pored reka zbog magle, sumaglice i vlažnih kolovoza postoji opasnost od proklizavanja, a na putevima van gradova vozače očekuje umeren intenzitet saobraćaja, ali i dosta izmena u saobraćaju zbog aktuelnih radova, upozoravaju iz AMSS.
Komentari (0)