Verski analitičar o novcu koji država izdvaja za Hram Svetog Save: Radovi mnogo koštaju, Crkva to ne bi mogla sama
Verski analitičar Draško Đenović je, komentarišući velika budžetska izdvajanja za izgradnju Hrama Svetog Save, izjavio za Newsmax Balkans da su potrebna ogromna sredstva i da bez pomoći države Crkva ne bi mogla sama da završi radove.
Prema najnovijim podacima o ulaganju državnog novca u izgradnju Hrama Svetog Save, još 1,8 miliona evra je dato za nastavak radova. Iz budžetske rezerve država je prebacila sredstva na ime Srpske pravoslavne crkve (SPC) i prošle godine u iznosu od četiri miliona evra, 2022. godine u iznosu od 5,1 milion evra, ali i 2021. godine i to dva puta – jednom u aprilu u iznosu od 14,5 miliona, a jednom u avgustu 6,1 milion evra. Ukupno, 31,5 miliona evra.
"Hram Svetog Save je specifičan jer je više spomenik kulture nego verski objekat. Hram je monumentalni spomenik koji se gradi već gotovo 100 godina i Crkva ga definitivno ne bi mogla sama završiti. Potrebna su ogromna sredstva i država shodno tome pokušava da joj pomogne", ocenjuje Đenović u emisiji "Otvori oči".
Srpska Pravoslavna crkva je demantovala navode medija da nije spremna da podrži kampanju Ministarstva zdravlja "Produži život", navodeći da je Crkva imala, ima i da će imati otvoren i krajnje dobronameran stav po pitanju transplantacije organa.
Crkva Svetog Nikole u Čikagu osveštana je u nedelju, a prvu liturgiju u novoj svetinji služio je mitropolit Longin, uz sasluživanje sveštenika iz celog regiona.
Prema njegovim rečima, novac nije jedini razlog zašto Hram Svetog Save dovršen - kao drugi razlog ističe nedostatak majstora.
"Radovi su sporovozni i mnogo koštaju. Pored kripte tu treba da bude i arhiv Patrijaršije i neki drugi objekti. Pored Hrama postoji crkvica Svetog Save koja treba da bude privremenog karaktera, dok se Hram ne završi, a u Srbiji sve privremeno postaje trajno", kaže Đenović.
Dodaje da ne veruje da su sredstva koja su dosad data sva koja će biti izdvojena iz budžeta Republike Srbije za Hram Svetog Save.
"Imamo dilemu, ako država prestane da daje imaćemo nedovršen objekat, a ako da sredstva ljudi će reći mi smo sekularna država i Crkva treba sama da podiže taj objekat. Kako god uradite nekako ste pogrešili i stoga nije lako doneti odluku", smatra naš sagovornik.
Postavlja se i pitanje zbog čega država nije vratila Crkvi sve što joj je oduzeto nakon Drugog svetskog rata i da li je ovo pokušaja da se nadoknadi restitucija SPC, dodao je Đenović.
"Svakom političaru je važno da ima dobre odnose sa Crkvom, i to ne samo sa SPC, već sa svim tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama. Nijedna vlast ne želi da ima zategnute odnose jer ukoliko je nemaju uz sebe pitanje je kako bi prošli na izborima", zaključio je Đenović.
Nakon što su putnici u autobusima na liniji Lazarevac Beograd nedavno bili više puta isprepadani zbog požara u vozilima, agonija sa putovanjem na ovoj relaciji se nastavlja.
Posle kraće bolesti, u 64. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Politikolog Zoran Milosavljević rekao je da nesreća u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 15 osoba, pokazuje da je potrebno da u Srbiji jačaju institucije koje deluju odmah. Advokat Nenad Konstantinović dodao je da je tužilaštvo reagovalo na vreme, izbeglo bi se uznemirenje javnosti.
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor Goranu Vesiću i za još devetoro uhapšenih do 30 dana zbog nesreće u Novom Sadu. Kućni pritvor određen je Jeleni Tanasković i Aniti Dimoski.
Pukovnica policije u penziji i narodna poslanica Slavica Radovanović napustila je Narodni pokret Srbije (NPS), a u izjavi za Newsmax Balkans je istakla da je mandat narodne poslanice zaslužila i da će biti deo organizacije "Da se struka pita" i novog poslaničkog kluba.
Miran Pogačar iz pokreta "Bravo" objavio je na društvenoj mreži Iks zahtev Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu, kojim se od Vlade Srbije traži da se ukine imunitet Goranu Vesiću, ministru građevine, saobraćaja i infrastrukture koji je podneo ostavku 5. novembra.
Predsednik Privremenog organa Kosovska Mitrovica Ivan Zaporožac saslušan je u subotu u policiji u severnom delu Kosovske Mitrovice zbog mirne šetnje koja je održana povodom Svetskog dana deteta.
Dogovor je da se u ovom trenutku stopira Zdravitas, a da se u međuvremenu pripremi javnost, da Ministarstvo prosvete pripremi prezentaciju Društvu nastavnika fizičkog i Savezu učitelja i da se roditelji upoznaju sa njegovom suštinom, rekla je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.
Grupa građana blokirala je od 16 sati raskrsnicu kod Kule Beograd u Beogradu na vodi, što se nije svidelo pojedinim vozačima koji su izašli iz vozila i upali među okupljene, pa je došlo do guranja među njima.
Predsednik Srpske liste i direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek ističe da kosovski premijer Aljbin Kurti koristi sever KiM kako bi ubrao političke poene za parlamentarne kosovske izbore 9. februara, a da srpski narod naročito zabrinjava potpuna tišina od strane međunarodne zajednice.
Organizacije Sviće i Stav su pozvale građane na novi protest u nedelju u 14 časova na Železničkoj stanici u Novom Sadu zbog tragedije u kojoj je prilikom pada nadstrešnice poginulo 15 ljudi.
Komentari (0)