Verski analitičar o novcu koji država izdvaja za Hram Svetog Save: Radovi mnogo koštaju, Crkva to ne bi mogla sama
Verski analitičar Draško Đenović je, komentarišući velika budžetska izdvajanja za izgradnju Hrama Svetog Save, izjavio za Newsmax Balkans da su potrebna ogromna sredstva i da bez pomoći države Crkva ne bi mogla sama da završi radove.
Prema najnovijim podacima o ulaganju državnog novca u izgradnju Hrama Svetog Save, još 1,8 miliona evra je dato za nastavak radova. Iz budžetske rezerve država je prebacila sredstva na ime Srpske pravoslavne crkve (SPC) i prošle godine u iznosu od četiri miliona evra, 2022. godine u iznosu od 5,1 milion evra, ali i 2021. godine i to dva puta – jednom u aprilu u iznosu od 14,5 miliona, a jednom u avgustu 6,1 milion evra. Ukupno, 31,5 miliona evra.
"Hram Svetog Save je specifičan jer je više spomenik kulture nego verski objekat. Hram je monumentalni spomenik koji se gradi već gotovo 100 godina i Crkva ga definitivno ne bi mogla sama završiti. Potrebna su ogromna sredstva i država shodno tome pokušava da joj pomogne", ocenjuje Đenović u emisiji "Otvori oči".
Srpska Pravoslavna crkva je demantovala navode medija da nije spremna da podrži kampanju Ministarstva zdravlja "Produži život", navodeći da je Crkva imala, ima i da će imati otvoren i krajnje dobronameran stav po pitanju transplantacije organa.
Crkva Svetog Nikole u Čikagu osveštana je u nedelju, a prvu liturgiju u novoj svetinji služio je mitropolit Longin, uz sasluživanje sveštenika iz celog regiona.
Prema njegovim rečima, novac nije jedini razlog zašto Hram Svetog Save dovršen - kao drugi razlog ističe nedostatak majstora.
"Radovi su sporovozni i mnogo koštaju. Pored kripte tu treba da bude i arhiv Patrijaršije i neki drugi objekti. Pored Hrama postoji crkvica Svetog Save koja treba da bude privremenog karaktera, dok se Hram ne završi, a u Srbiji sve privremeno postaje trajno", kaže Đenović.
Dodaje da ne veruje da su sredstva koja su dosad data sva koja će biti izdvojena iz budžeta Republike Srbije za Hram Svetog Save.
"Imamo dilemu, ako država prestane da daje imaćemo nedovršen objekat, a ako da sredstva ljudi će reći mi smo sekularna država i Crkva treba sama da podiže taj objekat. Kako god uradite nekako ste pogrešili i stoga nije lako doneti odluku", smatra naš sagovornik.
Postavlja se i pitanje zbog čega država nije vratila Crkvi sve što joj je oduzeto nakon Drugog svetskog rata i da li je ovo pokušaja da se nadoknadi restitucija SPC, dodao je Đenović.
"Svakom političaru je važno da ima dobre odnose sa Crkvom, i to ne samo sa SPC, već sa svim tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama. Nijedna vlast ne želi da ima zategnute odnose jer ukoliko je nemaju uz sebe pitanje je kako bi prošli na izborima", zaključio je Đenović.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Italijanske trupe u rezervnom sastavu KFOR stigle su u AP KiM, kako bi u narednim mesecima pomogle u očuvanju mira i stabilnosti na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999, saopšteno je iz KFOR.
Policija u Beogradu će podneti Prekršajnom sudu zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u redovnom postupku po Zakonu o javnom redu i miru, protiv I. P. (70) zbog narušavanja javnog reda i mira.
V. d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir demantovao je navode o masovnim ostavkama i gubitku sertifikata u ovoj državnoj obrazovnoj instituciji. Lepir je istakao da su medijski izveštaji o navodnih 15 ostavki nosilaca sertifikata i povlačenju dozvola netačni.
Srbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija (UN) "World Population Prospects 2024".
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da su ispunili svoje zahteve pošto su četiri meseca bili sami bez podrške drugih profesija i grupacija u štrajku i protestima.
U crkvi Ružici na Kalemegdanu u Beogradu održana je sveta liturgija i osvećena je voda povodom obeležavanja hrišćanskog praznika Krstovdana, nakon čega je održano viteško plivanje podno Beogradske tvrđave.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da nema dilemu da će 20. januara biti nastavljena školska godina i da bi sve drugo bila čista politika.
Komentari (0)