Verski analitičar o novcu koji država izdvaja za Hram Svetog Save: Radovi mnogo koštaju, Crkva to ne bi mogla sama
Verski analitičar Draško Đenović je, komentarišući velika budžetska izdvajanja za izgradnju Hrama Svetog Save, izjavio za Newsmax Balkans da su potrebna ogromna sredstva i da bez pomoći države Crkva ne bi mogla sama da završi radove.
Prema najnovijim podacima o ulaganju državnog novca u izgradnju Hrama Svetog Save, još 1,8 miliona evra je dato za nastavak radova. Iz budžetske rezerve država je prebacila sredstva na ime Srpske pravoslavne crkve (SPC) i prošle godine u iznosu od četiri miliona evra, 2022. godine u iznosu od 5,1 milion evra, ali i 2021. godine i to dva puta – jednom u aprilu u iznosu od 14,5 miliona, a jednom u avgustu 6,1 milion evra. Ukupno, 31,5 miliona evra.
"Hram Svetog Save je specifičan jer je više spomenik kulture nego verski objekat. Hram je monumentalni spomenik koji se gradi već gotovo 100 godina i Crkva ga definitivno ne bi mogla sama završiti. Potrebna su ogromna sredstva i država shodno tome pokušava da joj pomogne", ocenjuje Đenović u emisiji "Otvori oči".
Srpska Pravoslavna crkva je demantovala navode medija da nije spremna da podrži kampanju Ministarstva zdravlja "Produži život", navodeći da je Crkva imala, ima i da će imati otvoren i krajnje dobronameran stav po pitanju transplantacije organa.
Crkva Svetog Nikole u Čikagu osveštana je u nedelju, a prvu liturgiju u novoj svetinji služio je mitropolit Longin, uz sasluživanje sveštenika iz celog regiona.
Prema njegovim rečima, novac nije jedini razlog zašto Hram Svetog Save dovršen - kao drugi razlog ističe nedostatak majstora.
"Radovi su sporovozni i mnogo koštaju. Pored kripte tu treba da bude i arhiv Patrijaršije i neki drugi objekti. Pored Hrama postoji crkvica Svetog Save koja treba da bude privremenog karaktera, dok se Hram ne završi, a u Srbiji sve privremeno postaje trajno", kaže Đenović.
Foto: Milena Đorđević
Dodaje da ne veruje da su sredstva koja su dosad data sva koja će biti izdvojena iz budžeta Republike Srbije za Hram Svetog Save.
"Imamo dilemu, ako država prestane da daje imaćemo nedovršen objekat, a ako da sredstva ljudi će reći mi smo sekularna država i Crkva treba sama da podiže taj objekat. Kako god uradite nekako ste pogrešili i stoga nije lako doneti odluku", smatra naš sagovornik.
Postavlja se i pitanje zbog čega država nije vratila Crkvi sve što joj je oduzeto nakon Drugog svetskog rata i da li je ovo pokušaja da se nadoknadi restitucija SPC, dodao je Đenović.
"Svakom političaru je važno da ima dobre odnose sa Crkvom, i to ne samo sa SPC, već sa svim tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama. Nijedna vlast ne želi da ima zategnute odnose jer ukoliko je nemaju uz sebe pitanje je kako bi prošli na izborima", zaključio je Đenović.
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
U nastavku borbe protiv korupcije, policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapsili su šest osoba, među kojima je i predsednik Opštine Žitorađa Ivan Stanojević.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Na severu Srbije će biti promenljivo oblačno i suvo sa kraćim sunčanim intervalima, dok će u ostalim krajevima biti umereno do potpuno oblačno, mestimično sa kratkotrajnom kišom i lokalnim pljuskovima, koji ponegde mogu biti praćeni i grmljavinom, a na visokim planinama sneg, saopštio je RHMZ.
Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Žaklina Stojanović saslušana je u Policijskoj upravi za Grad Beograd po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, saopštio je Dekanski kolegijum tog fakulteta.
Svaka osma žena i i svaki jedanaesti muškarac u svetu bili su žrtva seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, podaci su istraživanja UNICEF. Više od 370 miliona devojaka bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja tokom detinjstva ili adolescencije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsili su D. S. (21) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela razbojništvo i napad na ovlašćeno službeno lice u vršenju službene dužnosti, saopštio je MUP.
Pokret za narod i državu, čije osnivanje je još 2022. najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, registrovan je 28. marta u Agenciji za privredne registre (APR) kao udruženje, sa sedištem u beogradskoj opštini Zvezdara, u Šejkinoj ulici. Kao zastupnik udruženja navedena je izvesna Tijana Nikolić.
Viši sud u Nišu odredio je do 30 dana pritvor S. C. (69) iz tog grada, zbog sumnje da je 30. marta nožem nanela povredu dekanki niškog Filozofskog fakulteta Nataliji Jovanović.
Radnik (65) čiji identitet nije naveden poginuo je u nesreći na gradilištu u Ulici Jovana Mikića u Subotici, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz PU Subotica.
Komentari (0)