Verski analitičar o novcu koji država izdvaja za Hram Svetog Save: Radovi mnogo koštaju, Crkva to ne bi mogla sama
Verski analitičar Draško Đenović je, komentarišući velika budžetska izdvajanja za izgradnju Hrama Svetog Save, izjavio za Newsmax Balkans da su potrebna ogromna sredstva i da bez pomoći države Crkva ne bi mogla sama da završi radove.
Prema najnovijim podacima o ulaganju državnog novca u izgradnju Hrama Svetog Save, još 1,8 miliona evra je dato za nastavak radova. Iz budžetske rezerve država je prebacila sredstva na ime Srpske pravoslavne crkve (SPC) i prošle godine u iznosu od četiri miliona evra, 2022. godine u iznosu od 5,1 milion evra, ali i 2021. godine i to dva puta – jednom u aprilu u iznosu od 14,5 miliona, a jednom u avgustu 6,1 milion evra. Ukupno, 31,5 miliona evra.
"Hram Svetog Save je specifičan jer je više spomenik kulture nego verski objekat. Hram je monumentalni spomenik koji se gradi već gotovo 100 godina i Crkva ga definitivno ne bi mogla sama završiti. Potrebna su ogromna sredstva i država shodno tome pokušava da joj pomogne", ocenjuje Đenović u emisiji "Otvori oči".
Srpska Pravoslavna crkva je demantovala navode medija da nije spremna da podrži kampanju Ministarstva zdravlja "Produži život", navodeći da je Crkva imala, ima i da će imati otvoren i krajnje dobronameran stav po pitanju transplantacije organa.
Crkva Svetog Nikole u Čikagu osveštana je u nedelju, a prvu liturgiju u novoj svetinji služio je mitropolit Longin, uz sasluživanje sveštenika iz celog regiona.
Prema njegovim rečima, novac nije jedini razlog zašto Hram Svetog Save dovršen - kao drugi razlog ističe nedostatak majstora.
"Radovi su sporovozni i mnogo koštaju. Pored kripte tu treba da bude i arhiv Patrijaršije i neki drugi objekti. Pored Hrama postoji crkvica Svetog Save koja treba da bude privremenog karaktera, dok se Hram ne završi, a u Srbiji sve privremeno postaje trajno", kaže Đenović.
Foto: Milena Đorđević
Dodaje da ne veruje da su sredstva koja su dosad data sva koja će biti izdvojena iz budžeta Republike Srbije za Hram Svetog Save.
"Imamo dilemu, ako država prestane da daje imaćemo nedovršen objekat, a ako da sredstva ljudi će reći mi smo sekularna država i Crkva treba sama da podiže taj objekat. Kako god uradite nekako ste pogrešili i stoga nije lako doneti odluku", smatra naš sagovornik.
Postavlja se i pitanje zbog čega država nije vratila Crkvi sve što joj je oduzeto nakon Drugog svetskog rata i da li je ovo pokušaja da se nadoknadi restitucija SPC, dodao je Đenović.
"Svakom političaru je važno da ima dobre odnose sa Crkvom, i to ne samo sa SPC, već sa svim tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama. Nijedna vlast ne želi da ima zategnute odnose jer ukoliko je nemaju uz sebe pitanje je kako bi prošli na izborima", zaključio je Đenović.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Teolog i filozof iz Sarajeva Pavle Mijović govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o vrijednostima Uskrsa, koji se ove godine obilježava u istom danu i po Julijanskom i po Gregorijanskom kalendaru.
Izaslanica predsednika Republike Srbije i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je položila venac u spomen parku "Jajinci", da Srbija neguje kulturu sećanja i da nikada neće dozvoliti da budu zaboravljene žrtve fašizma tokom Drugog svetskog rata.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Za papu Franju, muftija beogradske Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić kaže za Newsmax Balkans da je bio sjajan i mudar čovek koji se uvek trudio da se bori, što se, kako je podvukao, moglo videti kroz svaki njegov korak.
Koliko duboko je ukorenjena tradicija zadužbinarstva kod Srba? Ko je u našoj novijoj istoriji jedan od najpoznatijih srpskih mecena? Odgovore tražimo od upravnika Kolarčeve zadužbine Aleksandra Pekovića.
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat RTS i Sindikat novinara Srbije (SINOS) ponovili su, povodom 26 godina od ubistva 16 radnika u NATO bombardovanju RTS, da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije međunarodnim sukobima, ali da niko nije odgovarao.
Komentari (0)