Verski analitičar o novcu koji država izdvaja za Hram Svetog Save: Radovi mnogo koštaju, Crkva to ne bi mogla sama

Verski analitičar Draško Đenović je, komentarišući velika budžetska izdvajanja za izgradnju Hrama Svetog Save, izjavio za Newsmax Balkans da su potrebna ogromna sredstva i da bez pomoći države Crkva ne bi mogla sama da završi radove.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

14.11.2024. 14:09

Verski analitičar o novcu koji država izdvaja za Hram Svetog Save: Radovi mnogo koštaju, Crkva to ne bi mogla sama
Foto: Milena Đorđević

Prema najnovijim podacima o ulaganju državnog novca u izgradnju Hrama Svetog Save, još 1,8 miliona evra je dato za nastavak radova. Iz budžetske rezerve država je prebacila sredstva na ime Srpske pravoslavne crkve (SPC) i prošle godine u iznosu od četiri miliona evra, 2022. godine u iznosu od 5,1 milion evra, ali i 2021. godine i to dva puta – jednom u aprilu u iznosu od 14,5 miliona, a jednom u avgustu 6,1 milion evra. Ukupno, 31,5 miliona evra.

"Hram Svetog Save je specifičan jer je više spomenik kulture nego verski objekat. Hram je monumentalni spomenik koji se gradi već gotovo 100 godina i Crkva ga definitivno ne bi mogla sama završiti. Potrebna su ogromna sredstva i država shodno tome pokušava da joj pomogne", ocenjuje Đenović u emisiji "Otvori oči".

Prema njegovim rečima, novac nije jedini razlog zašto Hram Svetog Save dovršen - kao drugi razlog ističe nedostatak majstora.

"Radovi su sporovozni i mnogo koštaju. Pored kripte tu treba da bude i arhiv Patrijaršije i neki drugi objekti. Pored Hrama postoji crkvica Svetog Save koja treba da bude privremenog karaktera, dok se Hram ne završi, a u Srbiji sve privremeno postaje trajno", kaže Đenović.

Foto: Milena Đorđević

Dodaje da ne veruje da su sredstva koja su dosad data sva koja će biti izdvojena iz budžeta Republike Srbije za Hram Svetog Save.

"Imamo dilemu, ako država prestane da daje imaćemo nedovršen objekat, a ako da sredstva ljudi će reći mi smo sekularna država i Crkva treba sama da podiže taj objekat. Kako god uradite nekako ste pogrešili i stoga nije lako doneti odluku", smatra naš sagovornik.

Postavlja se i pitanje zbog čega država nije vratila Crkvi sve što joj je oduzeto nakon Drugog svetskog rata i da li je ovo pokušaja da se nadoknadi restitucija SPC, dodao je Đenović.

"Svakom političaru je važno da ima dobre odnose sa Crkvom, i to ne samo sa SPC, već sa svim tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama. Nijedna vlast ne želi da ima zategnute odnose jer ukoliko je nemaju uz sebe pitanje je kako bi prošli na izborima", zaključio je Đenović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)