"Paralisana od straha": Zahtevi za novu definiciju silovanja u Krivičnom zakoniku
Izmene Krivičnog zakonika prošle su javnu raspravu i čeka se finalni tekst. Predviđene su veće kazne za silovanje, moći će da se dosudi i doživotna kazna. Ipak, organizacije koje se zalažu za prava žena kažu da ponovo izostaje promena definicije silovanja.
Traže da odsustvo pristanka na seksualni odnos postane osnov tog krivičnog dela. Struka ukazuje da sa takvim izmenama treba biti oprezan, piše portal RTS-a.
"Skidao me je, ležao je preko mene, nije mi dao da dišem. Zaledila sam se, nisam znala kako da se ponašam", reči su 17-godišnje žrtve tokom suđenja. Nije se branila zbog straha od napasnika.
Parališući strah brojne organizacije vide upravo kao ključni razlog da se u Krivičnom zakoniku promeni definicija silovanja.
Tužiteljka Višeg tužilaštva u Beogradu Bojana Savović ocenila je za FoNet da će zbog predloženih izmena krivičnih propisa trpeti građani, jer će, usled nedostatka kadra, postupci trajati još duže.
Pojedina rešenja u predloženim izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku veoma su problematična, a određena krivična dela vrlo nespretno normirana, što unosi dodatnu pravnu nesigurnost, ocenili su za Newsmax Balkans advokati Jugoslav Tintor i Aleksandar Olenik.
Zahtev je da u osnovi tog krivičnog dela bude odsustvo pristanka žrtve na seksualni odnos.
"Kada je reč o silovanju, ono je u našem Krivičnom zakoniku definisano kao neka vrsta radnje koja mora biti prinudna, obljuba ili sa obljubom izjednačeni čin, upotrebom sile ili pretnjom da će se napasti na neposredni život ili telo pasivnog subjekta, žrtve ili njemu bliskog lica. To je definicija koja je klasična definicija u smislu da je potrebna prinuda", rekao je prof. dr Milan Škulić sa Katedre za krivično pravo sa Pravnog fakulteta u Beogradu.
"Veliki broj slučajeva da se žrtve zalede od stresa i straha"
Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra kaže da su mnoge države imale ovako zastarelu definiciju kao kod nas.
"Nekako se podrazumevalo da žrtve silovanja moraju da pružaju otpor i da moraju da se brane i da, ako se nisu branile, saglasile su se i takva je bila i sudska praksa. Postoji jedan veliki broj slučajeva da se žrtve zalede i to da se žrtve zalede je naročito kod mlađih žrtava jer dolazi do velikog stresa i velike opasnosti", navodi Macanovićeva.
Na promenu definicije, podseća, Srbiju obavezuje i Istanbulska konvencija koju je naša zemlja ratifikovala pre više od deceniju.
Problemi u fazi dokazivanja krivičnog dela
Oprez zakonodavca struka donekle razume. Prvi problem bi, kažu, mogao da se javi već u fazi dokazivanja.
"Tužilaštvo u praksi u svakom pojedinačnom slučaju utvrđuje da li je žrtva dala svoj pristanak kao rezultat slobodne volje, što se procenjuje u kontekstu datih okolnosti samog događaja, čak i u onim situacijama kada žrtva nije pružala nikakav fizički otpor“, rekla je Aleksandra Mrdović, javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
U dokaznom postupku nalaže se lekarski pregled, DNK veštačenje, kao i psihološko i psihijatrijsko veštačenje. Zato smatraju nije neophodno da se napiše i da je odsustvo pristanka osnov krivičnog dela silovanja.
Šta podrazumeva odsustvo pristanka
"Ukoliko bi se prihvatilo takvo rešenje, u skladu naravno sa Istanbulskom konvencijom, onda bi tu trebalo tačno propisati šta se pod odsustvom pristanka podrazumeva i tu bi trebalo da se bude jako oprezan da bi se sprečile zlupotrebe na račun prijavljenih lica da ta lica ne bi neopravdano prolazila kroz postupak za ovako teško krivično delo", objašnjava Aleksandra Mrdović.
"Država bi trebalo da razmisli o tome da eventualno to propiše kao osnovni oblik silovanja, a teži oblik ako je došlo do prinude ili posebno krivično delo neku vrstu silovanja gde nije potrebna prinuda već ne postoji saglasnost pasivnog subjekta. žrtve takvog dela na tu vrstu čina", rekao je Škulić.
Radi efikasnijeg postupka, nadležni ohrabruju žrtve da silovanje prijave što pre. Prošle godine prijavljeno je 75 slučajeva, a na zatvor je zbog silovanja osuđena 21 osoba, manje od trećine.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
Posle osam godina zavlačenja po sudovima, žrtvuje se Tomo Stojić, koji je manji krivac od direktnog rukovodioca raketnih goriva, gde je moj sin izgubio život, rekao je Milovan Milivojević, otac poginulog radnika Milomira Milivojevića, komentarišući pravosnažnu presudu Apelacionog suda u Kragujevcu.
U Srbiji će biti pretežno oblačno, osetno hladnije i vetrovito, dok će na severu biti suvo uz delimično razvedravanje, u ostalim krajevima sa kišom, a na visokim planinama jugozapadne i južne Srbije sa snegom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Bogatiću je traktorima i cisternama napunjenim osokom blokirana ulica u centru u kojoj se nalaze opština, policijska stanica i prekršajni sud, piše RTS.
Pritvorenoj aktivistkinji Pokreta slobodnih građana (PSG) i profesorki sociologije u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu, koja je pre dva dana započela štrajk glađu, pozlilo je u pritvoru.
Studenti beogradskih fakulteta u blokadi okupili su se ispred Palate pravde u znak solidarnosti sa kolegama iz Novog Sada koji takođe protestuju zbog produžavanja pritvora novosadskim aktivistima Pokreta slobodnih građana i organizacije "Stav". Protest je završen oko 12.30 sati.
Sednica Skupštine Grada Kraljeva započela je u napetoj atmosferi, a sam početak zasedanja obeležio je obračun odbornika i obezbeđenja. Incident je izbio u skupštinskoj sali, kada su odbornici opozicije reklamirali povredu poslovnika.
Komentari (0)