"Paralisana od straha": Zahtevi za novu definiciju silovanja u Krivičnom zakoniku
Izmene Krivičnog zakonika prošle su javnu raspravu i čeka se finalni tekst. Predviđene su veće kazne za silovanje, moći će da se dosudi i doživotna kazna. Ipak, organizacije koje se zalažu za prava žena kažu da ponovo izostaje promena definicije silovanja.
Izvor: RTS |
16.11.2024. 09:21
Foto: Envato
Traže da odsustvo pristanka na seksualni odnos postane osnov tog krivičnog dela. Struka ukazuje da sa takvim izmenama treba biti oprezan, piše portal RTS-a.
"Skidao me je, ležao je preko mene, nije mi dao da dišem. Zaledila sam se, nisam znala kako da se ponašam", reči su 17-godišnje žrtve tokom suđenja. Nije se branila zbog straha od napasnika.
Parališući strah brojne organizacije vide upravo kao ključni razlog da se u Krivičnom zakoniku promeni definicija silovanja.
Tužiteljka Višeg tužilaštva u Beogradu Bojana Savović ocenila je za FoNet da će zbog predloženih izmena krivičnih propisa trpeti građani, jer će, usled nedostatka kadra, postupci trajati još duže.
Pojedina rešenja u predloženim izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku veoma su problematična, a određena krivična dela vrlo nespretno normirana, što unosi dodatnu pravnu nesigurnost, ocenili su za Newsmax Balkans advokati Jugoslav Tintor i Aleksandar Olenik.
Zahtev je da u osnovi tog krivičnog dela bude odsustvo pristanka žrtve na seksualni odnos.
"Kada je reč o silovanju, ono je u našem Krivičnom zakoniku definisano kao neka vrsta radnje koja mora biti prinudna, obljuba ili sa obljubom izjednačeni čin, upotrebom sile ili pretnjom da će se napasti na neposredni život ili telo pasivnog subjekta, žrtve ili njemu bliskog lica. To je definicija koja je klasična definicija u smislu da je potrebna prinuda", rekao je prof. dr Milan Škulić sa Katedre za krivično pravo sa Pravnog fakulteta u Beogradu.
"Veliki broj slučajeva da se žrtve zalede od stresa i straha"
Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra kaže da su mnoge države imale ovako zastarelu definiciju kao kod nas.
"Nekako se podrazumevalo da žrtve silovanja moraju da pružaju otpor i da moraju da se brane i da, ako se nisu branile, saglasile su se i takva je bila i sudska praksa. Postoji jedan veliki broj slučajeva da se žrtve zalede i to da se žrtve zalede je naročito kod mlađih žrtava jer dolazi do velikog stresa i velike opasnosti", navodi Macanovićeva.
Na promenu definicije, podseća, Srbiju obavezuje i Istanbulska konvencija koju je naša zemlja ratifikovala pre više od deceniju.
Problemi u fazi dokazivanja krivičnog dela
Oprez zakonodavca struka donekle razume. Prvi problem bi, kažu, mogao da se javi već u fazi dokazivanja.
"Tužilaštvo u praksi u svakom pojedinačnom slučaju utvrđuje da li je žrtva dala svoj pristanak kao rezultat slobodne volje, što se procenjuje u kontekstu datih okolnosti samog događaja, čak i u onim situacijama kada žrtva nije pružala nikakav fizički otpor“, rekla je Aleksandra Mrdović, javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
U dokaznom postupku nalaže se lekarski pregled, DNK veštačenje, kao i psihološko i psihijatrijsko veštačenje. Zato smatraju nije neophodno da se napiše i da je odsustvo pristanka osnov krivičnog dela silovanja.
Šta podrazumeva odsustvo pristanka
"Ukoliko bi se prihvatilo takvo rešenje, u skladu naravno sa Istanbulskom konvencijom, onda bi tu trebalo tačno propisati šta se pod odsustvom pristanka podrazumeva i tu bi trebalo da se bude jako oprezan da bi se sprečile zlupotrebe na račun prijavljenih lica da ta lica ne bi neopravdano prolazila kroz postupak za ovako teško krivično delo", objašnjava Aleksandra Mrdović.
"Država bi trebalo da razmisli o tome da eventualno to propiše kao osnovni oblik silovanja, a teži oblik ako je došlo do prinude ili posebno krivično delo neku vrstu silovanja gde nije potrebna prinuda već ne postoji saglasnost pasivnog subjekta. žrtve takvog dela na tu vrstu čina", rekao je Škulić.
Radi efikasnijeg postupka, nadležni ohrabruju žrtve da silovanje prijave što pre. Prošle godine prijavljeno je 75 slučajeva, a na zatvor je zbog silovanja osuđena 21 osoba, manje od trećine.
Ostavke ministra Tomislava Momirovića i v. d. direktorke Infrastrukture železnice Jelene Tanasković ne bi začudile analitičara Dejana Vuk Stankovića, dok potpredsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Aris Movsesijan kaže da ne vidi razlog zašto se čeka s ostavkama.
Učenik Pete beogradske gimnazije Mihajlo Miljanić osvojio je treće mesto za najlepšu srpsku reč, a osmislio je "snomilje" što znači osećaj blage sreće pre spavanja.
U Skupštinu Srbije je stigao predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju koji predviđa mogućnost dolaska stranih univerziteta. Nekadašnji ministar prosvete Srđan Verbić je izrazio sumnju u dobre namere predlagača imajući u vidu da je reč o hitnom postupku i bez javne rasprave.
Na listi najtraženijih begunaca Evrope, na kojoj je i vođa kavačkog klana Radoje Zvicer (42), nalazi se 26 prestupnika za koje je izdato upozorenje da su "opasni".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Mađarske Viktor Orban potpisali su Zajedničku političku deklaraciju između dve zemlje, a potpisano je još šest sporazuma o saradnji.
Patrijarh srpski Porfirije služio je u Sabornoj crkvi u Novom Sadu pomen za 14 stradalih u nesreći u tom gradu kad se obrušila nadstrešnica na železničkoj stanici.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić je o razvoju oblasti javnog informisanja i telekomunikacija razgovarao sa šefom delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuelom Žiofreom, koji je istakao da je važno da Srbija u potpunosti sprovodi medijske zakone, saopštilo je ministarstvo.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je optužni predlog protiv okrivljenog R. T. (60) za koga se sumnja da je prevario oštećene za 8.200 evra predstavljajući im se kao advokat.
Mobilni mamograf čiji rad, uz podršku Ministarstva zdravlja, organizuje i sprovodi Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", nastavlja rad u Beogradu i posle Kalemegdana postavljen je ispred zgrade RTS-a, ulaz iz Takovske ulice, a pregledi počinju u ponedeljak 18. novembra.
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) - Vojvođani ocenila je da samo članstvo u Evropskoj uniji može pomoći Srbiji da se demokratizuje, modernizuje i porazi "koruptivnu hobotnicu" koja je zarobila zemlju.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
V. P. (42) iz Beograda uhapšen je zbog postojanja osnova sumnje da je, kao faktički odgovorno lice privrednog društva "Srboinvest" iz Niša, u nameri da sebi pribavi protivpravnu imovinsku korist, sa poslovnog računa ovog preduzeća podigao 7.338.000 dinara.
Komentari (0)