(VIDEO) Profesori Beogradskog univerziteta: Odluku o stranim fakultetima u Srbiji ne treba donositi bez javne rasprave

Visoko obrazovanje u Srbiji ne može biti unapređeno dolaskom stranih fakulteta koji neće biti akreditovani u našoj zemlji, ocenili su u jutarnjem programu "Otvori oči" dekan Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Goran Roglić i profesor psihologije na Filozofskom fakultetu Aleksandar Baucal.

Autor:  

V. Š.

|  

19.11.2024. 11:35

(VIDEO) Profesori Beogradskog univerziteta: Odluku o stranim fakultetima u Srbiji ne treba donositi bez javne rasprave
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Poslanici Skupštine Srbije u ponedeljak su na Odboru za obrazovanje usvojili izmene Zakona o visokom obrazovanju, koji između ostalog predviđa otvaranje stranih fakulteta u Srbiji. I pored apela opozicije, rektora, SANU, stručne javnosti da se sednica odloži, Odbor je većinom glasova odlučio da akt bude upućen Skupštini na usvajanje.

"Navodno je reč o manjoj izmeni zakona"

Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić smatra da je najproblematičnija stvar u ovoj priči stav resornog ministarstva da je reč o manjoj izmeni zakona i da stoga ne treba da prolazi kroz javnu raspravu.

"Izmene predviđaju da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i imaju akreditovane studijske programe, mogu biti i u Srbiji, a ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović smatra da će donošenje ovog zakona biti mogućnost da visoko obrazovanje na najvišem nivou bude dostupno većem broju naših ljudi. U Zakonu o visokom obrazovanju u članu 12 predviđeno je da Nacionalni savet visokog obrazovanja daje mišljenje  o zakonskoj regulativi u oblasti visokog obrazovanja. U ovom slučaju nisu dali mišljenje. To da strani fakulteti ne prolaze akreditaciju mislim da je veoma loše, jer to što su akreditovani u svojoj zemlji ne znači da zadovoljavaju aspekte koji važe kod nas", rekao je Roglić.

U nastavku razgovora Roglić je karikirao sutuaciju i kao primer naveo "italijanski fakultet" koji bi mogao da iznajmi prostor od deset kvadrata i upiše 1.000 studenata. 

"Da li neki fakultet ima kapacitete, kadar, biblioteku i sve ono što se traži, neprihvatljivo je da važi samo za domaće ali ne i za strane univerzitete. Naša država stranim fakultetima daje dozvolu za rad i tu se pravi razlika koju je Ministarstvo prosvete postavilo", pojasnio je Roglić.

Baucal: Kako to bez akreditacije?

Profesor psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Aleksandar Baucal istakao je da naša deca treba da se školuju, ali se pita zašto smo uspostavljali takav sistem ako dopuštamo da neki fakulteti prolaze bez akreditacije. 

"Ako je naš sistem akreditacije toliko strog da dobri fakulteti iz inostranstva ne mogu da ga prođu, zašto mi onda dobijamo loše strane fakultete. Ako naši kriterijumi za akreditaciju nisu dobri, onda je pitanje zašto mi imamo te standarde. Ovo je na puno načina pogrešno", smatra Baucal. 

Baucal je naglasio da je standardizacija važna ne samo kada je obrazovanje u pitanju, nego i kod, na primer, kupovine bilo kog proizvoda.

"Da je reč o bilo kom proizvodu, važno je da znamo da li je taj proizvod dobio standardizaciju ili nije. Kome će sutra da se žale studenti u slučaju da jednog dana sve to propadne. Ne treba ići zbrda-zdola, bez poštovanja procedura, a ako su ti strani fakulteti toliko dobri zašto onda ne prođu akreditaciju. Nisam protiv dolaska kvalitetnih stranih fakulteta, oni nam trebaju, ali kako znamo da će takvi da dođu", upitao je Baucal.

Zaključak sagovornika Newsmax Balkans je da tako važna odluka ne bi trebalo da bude doneta bez široke javne rasprave.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)