(VIDEO) Profesori Beogradskog univerziteta: Odluku o stranim fakultetima u Srbiji ne treba donositi bez javne rasprave
Visoko obrazovanje u Srbiji ne može biti unapređeno dolaskom stranih fakulteta koji neće biti akreditovani u našoj zemlji, ocenili su u jutarnjem programu "Otvori oči" dekan Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Goran Roglić i profesor psihologije na Filozofskom fakultetu Aleksandar Baucal.
Poslanici Skupštine Srbije u ponedeljak su na Odboru za obrazovanje usvojili izmene Zakona o visokom obrazovanju, koji između ostalog predviđa otvaranje stranih fakulteta u Srbiji. I pored apela opozicije, rektora, SANU, stručne javnosti da se sednica odloži, Odbor je većinom glasova odlučio da akt bude upućen Skupštini na usvajanje.
"Navodno je reč o manjoj izmeni zakona"
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić smatra da je najproblematičnija stvar u ovoj priči stav resornog ministarstva da je reč o manjoj izmeni zakona i da stoga ne treba da prolazi kroz javnu raspravu.
"Izmene predviđaju da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i imaju akreditovane studijske programe, mogu biti i u Srbiji, a ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović smatra da će donošenje ovog zakona biti mogućnost da visoko obrazovanje na najvišem nivou bude dostupno većem broju naših ljudi. U Zakonu o visokom obrazovanju u članu 12 predviđeno je da Nacionalni savet visokog obrazovanja daje mišljenje o zakonskoj regulativi u oblasti visokog obrazovanja. U ovom slučaju nisu dali mišljenje. To da strani fakulteti ne prolaze akreditaciju mislim da je veoma loše, jer to što su akreditovani u svojoj zemlji ne znači da zadovoljavaju aspekte koji važe kod nas", rekao je Roglić.
U nastavku razgovora Roglić je karikirao sutuaciju i kao primer naveo "italijanski fakultet" koji bi mogao da iznajmi prostor od deset kvadrata i upiše 1.000 studenata.
"Da li neki fakultet ima kapacitete, kadar, biblioteku i sve ono što se traži, neprihvatljivo je da važi samo za domaće ali ne i za strane univerzitete. Naša država stranim fakultetima daje dozvolu za rad i tu se pravi razlika koju je Ministarstvo prosvete postavilo", pojasnio je Roglić.
Baucal: Kako to bez akreditacije?
Profesor psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Aleksandar Baucal istakao je da naša deca treba da se školuju, ali se pita zašto smo uspostavljali takav sistem ako dopuštamo da neki fakulteti prolaze bez akreditacije.
"Ako je naš sistem akreditacije toliko strog da dobri fakulteti iz inostranstva ne mogu da ga prođu, zašto mi onda dobijamo loše strane fakultete. Ako naši kriterijumi za akreditaciju nisu dobri, onda je pitanje zašto mi imamo te standarde. Ovo je na puno načina pogrešno", smatra Baucal.
Skupštinski odbor za obrazovanje predložiće parlamentu da usvoji dopunu Zakona o visokom obrazovanju, a resorna ministarka objašnjava da ta dopuna predviđa mogućnost da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i imaju akreditovane studijske programe mogu biti i u Srbiji.
U Skupštinu Srbije je stigao predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju koji predviđa mogućnost dolaska stranih univerziteta. Nekadašnji ministar prosvete Srđan Verbić je izrazio sumnju u dobre namere predlagača imajući u vidu da je reč o hitnom postupku i bez javne rasprave.
Baucal je naglasio da je standardizacija važna ne samo kada je obrazovanje u pitanju, nego i kod, na primer, kupovine bilo kog proizvoda.
"Da je reč o bilo kom proizvodu, važno je da znamo da li je taj proizvod dobio standardizaciju ili nije. Kome će sutra da se žale studenti u slučaju da jednog dana sve to propadne. Ne treba ići zbrda-zdola, bez poštovanja procedura, a ako su ti strani fakulteti toliko dobri zašto onda ne prođu akreditaciju. Nisam protiv dolaska kvalitetnih stranih fakulteta, oni nam trebaju, ali kako znamo da će takvi da dođu", upitao je Baucal.
Zaključak sagovornika Newsmax Balkans je da tako važna odluka ne bi trebalo da bude doneta bez široke javne rasprave.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Na sednici Nastavno-naučnog veća održanoj na Pravnom fakultetu u Beogradu nije bilo glasanja o tome da se studenti putem platforme e-student opredele da li su za nastavak nastave ili ne, saznaje Newsmax Balkans.
Nemamo stabilno društvo, svima nam je srednje ime netolerancija. Živimo u teškom društvu koje nema stabilne mehanizme za rešavanje krize, izjavio je za Newsmax Balkans psiholog i nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u tehničkom mandatu Nemanja Starović rekao je za Newsmax Balkans da treba pokušati sa formiranjem nove vlade koja će i u svojoj strukturi i kroz kadrovska rešenja predstaviti vrstu pružene ruke za dijalog.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić nakon posete Okružnom zatvoru u Beogradu, apelovao na nadležne državne organe da ujednačeno postupaju prema svim osobama koje čine prekršaje i krivična dela na protestima.
U Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno je suđenje pripadnicima tzv. grupe balkanski kartel, koji su optuženi za međunarodnu trgovinu oko sedam tona kokaina.
Vodostaj Save kod Šapca i dalje je u blagom porastu, sa tendencijom rasta i narednih dana, a na snazi su vanredne mere odbrane od poplava. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će se reka Sava kretati nešto iznad granice vanredne odbrane od poplava kod Šapca.
Prema najnovijim podacima Ministarstva prosvete, samo dve osnovne škole u Srbiji su u obustavi, dok druge rade po različitim modelima. Kod jednih nastava traje 30 minuta, kod drugih pun školski čas, ali sve to zavisi i od nastavnika. U većini gimnazija u većim gradovima na sceni je obustava nastave.
Ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu okupili su se građani na protestu "Kampanja nasilja mora da stane", na koji su pozvali pobunjeni univerziteti u Kragujevcu, Beogradu, Nišu i Novom Sadu kako bi se pružila podrška akademskoj zajednici koj trpi verbalne, fizičke i medijske napade.
Komentari (0)