(VIDEO) Profesori Beogradskog univerziteta: Odluku o stranim fakultetima u Srbiji ne treba donositi bez javne rasprave
Visoko obrazovanje u Srbiji ne može biti unapređeno dolaskom stranih fakulteta koji neće biti akreditovani u našoj zemlji, ocenili su u jutarnjem programu "Otvori oči" dekan Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Goran Roglić i profesor psihologije na Filozofskom fakultetu Aleksandar Baucal.
Poslanici Skupštine Srbije u ponedeljak su na Odboru za obrazovanje usvojili izmene Zakona o visokom obrazovanju, koji između ostalog predviđa otvaranje stranih fakulteta u Srbiji. I pored apela opozicije, rektora, SANU, stručne javnosti da se sednica odloži, Odbor je većinom glasova odlučio da akt bude upućen Skupštini na usvajanje.
"Navodno je reč o manjoj izmeni zakona"
Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić smatra da je najproblematičnija stvar u ovoj priči stav resornog ministarstva da je reč o manjoj izmeni zakona i da stoga ne treba da prolazi kroz javnu raspravu.
"Izmene predviđaju da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i imaju akreditovane studijske programe, mogu biti i u Srbiji, a ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović smatra da će donošenje ovog zakona biti mogućnost da visoko obrazovanje na najvišem nivou bude dostupno većem broju naših ljudi. U Zakonu o visokom obrazovanju u članu 12 predviđeno je da Nacionalni savet visokog obrazovanja daje mišljenje o zakonskoj regulativi u oblasti visokog obrazovanja. U ovom slučaju nisu dali mišljenje. To da strani fakulteti ne prolaze akreditaciju mislim da je veoma loše, jer to što su akreditovani u svojoj zemlji ne znači da zadovoljavaju aspekte koji važe kod nas", rekao je Roglić.
U nastavku razgovora Roglić je karikirao sutuaciju i kao primer naveo "italijanski fakultet" koji bi mogao da iznajmi prostor od deset kvadrata i upiše 1.000 studenata.
"Da li neki fakultet ima kapacitete, kadar, biblioteku i sve ono što se traži, neprihvatljivo je da važi samo za domaće ali ne i za strane univerzitete. Naša država stranim fakultetima daje dozvolu za rad i tu se pravi razlika koju je Ministarstvo prosvete postavilo", pojasnio je Roglić.
Baucal: Kako to bez akreditacije?
Profesor psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Aleksandar Baucal istakao je da naša deca treba da se školuju, ali se pita zašto smo uspostavljali takav sistem ako dopuštamo da neki fakulteti prolaze bez akreditacije.
"Ako je naš sistem akreditacije toliko strog da dobri fakulteti iz inostranstva ne mogu da ga prođu, zašto mi onda dobijamo loše strane fakultete. Ako naši kriterijumi za akreditaciju nisu dobri, onda je pitanje zašto mi imamo te standarde. Ovo je na puno načina pogrešno", smatra Baucal.
Skupštinski odbor za obrazovanje predložiće parlamentu da usvoji dopunu Zakona o visokom obrazovanju, a resorna ministarka objašnjava da ta dopuna predviđa mogućnost da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i imaju akreditovane studijske programe mogu biti i u Srbiji.
U Skupštinu Srbije je stigao predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju koji predviđa mogućnost dolaska stranih univerziteta. Nekadašnji ministar prosvete Srđan Verbić je izrazio sumnju u dobre namere predlagača imajući u vidu da je reč o hitnom postupku i bez javne rasprave.
Baucal je naglasio da je standardizacija važna ne samo kada je obrazovanje u pitanju, nego i kod, na primer, kupovine bilo kog proizvoda.
"Da je reč o bilo kom proizvodu, važno je da znamo da li je taj proizvod dobio standardizaciju ili nije. Kome će sutra da se žale studenti u slučaju da jednog dana sve to propadne. Ne treba ići zbrda-zdola, bez poštovanja procedura, a ako su ti strani fakulteti toliko dobri zašto onda ne prođu akreditaciju. Nisam protiv dolaska kvalitetnih stranih fakulteta, oni nam trebaju, ali kako znamo da će takvi da dođu", upitao je Baucal.
Zaključak sagovornika Newsmax Balkans je da tako važna odluka ne bi trebalo da bude doneta bez široke javne rasprave.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
PRESEK PLUS ( R )
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO ( R )
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Sve što se dešava u vezi sa sporazumima između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata je "slika i prilika jedne neodgovorne, nesposobne i agresivne vlasti", rekao je emisiji "Perspektiva" Duško Marković, lider Stranke evropskog progresa, nekadašnji premijer i visoki funkcioner DPS-a.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Nepoznata osoba pucala je iz vazdušne puške u Novom Sadu, dve osobe, od kojih je jedna trudnica, zadobile su površinske rane, a NN lice tereti se za ugrožavanje sigurnosti. Koje su zaprećene kazne i kako su procesuirana prethodna srodna dela, za Newsmax Balkans odgovara advokat Milan Alanović.
Studenti i građani koji ih podržavaju peti dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj, Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis nije emitovao Jutarnji program ni Dnevnik 2, a neće biti ni prenosa ponoćne i jutarnje liturgije povodom Uskrsa.
U Srbiji će biti pretežno sunčano i toplo, a posle podne u brdsko-planinskim predelima zapadne i južne Srbije, uz lokalni razvoj oblačnosti, očekuju se kratkotrajni pljuskovi, koji ponegde mogu biti praćeni grmljavinom.
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je večeras da REM nema nikakve veze sa Radio-televizijom Srbije (RTS) ili Radio-televizijom Vojvodine.
Obrazovanje u Srbiji danas ima žensko lice, ali moć i dalje uglavnom pripada muškarcima. Iako žene prednjače u broju diploma, mastera i doktorata, retko ih viđamo na rukovodećim pozicijama u IT sektorima ili među donosiocima odluka.
Sa vestima o uvođenju obavezog vojnog roka u Hrvatskoj, ponovo je aktuelna i priča o obaveznom, redovnom vojnom roku u Srbiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u septembru prošle godine potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka od 75 dana.
Titula najjačeg jajeta na svetu ove godine je ostala u Mokrinu, pošto je na tradicionalnom Svetskom takmičenju u kucanju farbanim uskršnjim jajima pobedio Stevan Prodanov iz tog vojvođanskog mesta.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Komentari (0)