Stručnjaci: "Javni saobraćaj se urušava, razvoj saobraćajne infrastrukture ne prati stambenu i poslovnu gradnju"

Saobraćajni inženjer Dušan Milanović izjavio je u četvrtak da se u Beogradu drastično urušava javni gradski saobraćaj, kao i da ne vidi dovoljno jasnu politiku razvoja transportnog sistema u glavnom gradu.

Izvor: FoNet   |  

21.11.2024. 16:34

Stručnjaci: "Javni saobraćaj se urušava, razvoj saobraćajne infrastrukture ne prati stambenu i poslovnu gradnju"
Foto: Milena Đorđević

"Vrlo je nejasna politika razvoja šinskih sistema. Zagovaramo metro, a tramvaj je potpuno zapostavljen", rekao je Milanović na tribini "Kako da Beograd izađe iz saobraćajnog zastoja", koju je organizovala Inicijativa "Beograd ne može da čeka".

Saobraćajni inženjer je istakao da u Beogradu ima više od 670.000 registrovanih automobila, da se Beograd izgrađuje, ali da razvoj saobraćajne infrastrukture ne prati izgradnju stambenog i poslovnog prostora.

"Imam utisak da je ulaganje u saobraćaj u Beogradu trošak, dok je izgradnja stambeno-poslovnih objekata čist dobitak", izjavio je.

Foto: Milena Đorđević

Milanović je ukazao i na problem sa izgradnjom pešačkih i biciklističkih staza za alternativne vidove prevoza, a kao jedan od problema istakao je usporen razvoj ulične mreže Beograda.

"Fali organizacija regulisanja saobraćaja. Sadašnji nivo daje negativne rezultete", precizirao je Milanović i kao primer naveo masovnu izgradnju kružnih raskrnica.

Milanović je rekao da bi u ovom trenutku najbolja investicija bila unutrašnji magistralni poluprsten koji bi bio od Paštrovićeve ulice, sa mostom preko Ade, do Ulice Nikole Dobrovića, na istok, do petlje Šumice.

Saobraćajni inženjer Gradimir Stefanović ocenio je da postoji prostor da se tramvajski sistem dalje modernizuje i da ne utiče na razvoj metroa.

"Nemoguće je ignorisati tramvajski sistem zbog toga što nam treba metro", rekao je Stefanović.

Direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović istakao je da su neki mediji objavili da aktuelna gradska vlast planira da ukine tramvajski saobraćaj u Ulici vojvode Stepe.

"Ukoliko bi se to desilo, to bi značilo da bi čitav Voždovac ostao bez tramvajske veze sa ostatkom grada, čime bi se ukinuo jedan važan tramvajski koridor", pojasnio je Jovanović.

Foto: Milena Đorđević

Saobraćajni inženjer i koordinator sindikata u Gradskom saobraćajnom preduzeću Beograd Ivan Banković ukazao je na to da oko 25 odsto budžeta Grada Beograda odlazi na javni prevoz.

"Loše upravljanje i organizacija javnog prevoza, preklapanje nadležnosti su ključne stvari u Beogradu koje onemogućavaju bilo kakvo planiranje", istakao je Banković.

Banković je rekao da se u Beogradu 21 subjekt bavi nekim stvarima vezanim za javni prevoz i dodao da je glavnom gradu potrebna jedna kompanija koja će obuhvatiti sve što se tiče te vrste prevoza. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)