Upetostručen broj osoba koje se leče od multiple skleroze, češće oboljevaju žene

U Srbiji od multiple skleroze, hronične autoimune bolesti, koja se dva puta češće javlja kod žena nego kod muškaraca, boluje više od 9.000 ljudi, rečeno je na konferenciji povodom 20 godina rada Psihosocijalnog savetovališta Društva MS Srbija.

Izvor: Tanjug   |  

28.11.2024. 19:25

Upetostručen broj osoba koje se leče od multiple skleroze, češće oboljevaju žene
Foto: Envato

Simptomi se, kako je navedeno, kreću od blage ukočenosti i otežanog hodanja, preko utrnulosti i peckanja, slepila, poremećaja mokrenja, bolnih mišićnih grčeva, problema sa koordinacijom i ravnotežom, govorom ili gutanjem, poremećaja seksualnih funkcija, pa sve do potpune oduzetosti, paralize i trajne onesposobljenosti kod obolelih.

Direktorka UKC Srbije i Klinike za neurologiju UKCS Jelena Drulović, rekla je da se leči više od 5.500 pacijenata i time je u odnosu na pre pet godina, upetostručen broj osoba sa MS koje se leče o trošku države.

To bi, prema njenim rečima, podrazumevalo da se o pacijentima brinu neurolozi, medicinske sestre koje se posebno bave multiplom sklerozom, fizijatri, psiholozi, ali i drugi zdravstveni radnici, kako bi na jednom mestu pacijenti bili u potpunosti zbrinuti. Tako bi pacijent bio praćen od strane neurologa, radiologa, odnosno neuroradiologa i lekara drugih specijalnosti.

Psihoterapeut Društva MS Srbije Vanja Taleski, objasnila je da je psihosocijalno savetovalište osoba koje žive sa multiplom sklerozom i njihovih porodica, programska aktivnost koja postoji neprekidno dve decenije uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom.

Foto: Envato

Marija Ristić iz Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračku i socijalnu politiku ocenila je da je za osobe sa invaliditetom podrška najvažnija.

"Važna je sistemska podrška u smislu pristupa zdravstvenim uslugama, zdravstvenim zaštitama, obrazovanju, zapošljavanju i sve druge oblasti koje su jako bitne za kvalitetan život. Za osobe sa MS-om je poslednjih godina mnogo toga urađeno i kvalitet njihovog života je značajno poboljšan", istakla je Ristić.

Društvo MS Srbije je još pre 20 godina pokrenulo psihološko savetovalište, gde pacijenti i njihove porodice mogu doći u svakom trenutku, da razgovaraju i iskoriste iskustvo drugih, kako bi pomogli sebi.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)