Epidemiolog Radovanović: Marbuški virus je tema za sanitarne inspektore na granicama, nema mesta panici
Epidemiolog Zoran Radovanović rekao je za Newsmax Balkans da su simptomi Marbuškog virusa koji se smatra rođakom ebole slični klasičnim znacima akutnih infekcija odnosno visoka temperatura, glavobolja, malaksalost do iscrpljenosti, a da kod težih oblika bolesti dolazi do krvavljenja.
Marbuški virus je u Ruandi jesenas odneo 15 života, a na stotine ljudi je pod nadzorom zbog širenja infekcije. Sada se proširio na 17 zemalja, a potencijalni putnici u Afriku iz Britanije dobili su hitno zdravstveno upozorenje.
Gostujući u jutarnjem programu "Otvori oči", Radovanović je istakao da nema mesta panici, napominjući da je to "više tema za stručnjake i sanitarne inspektore na graničnim prelazima".
Kako je pojasnio, Marbuški virus se prenosi bliskim fizičkim kontaktom sa zaraženom osobom, a postoji mala verovatnoća prenosa putem predmeta sa "svežim zagađenjem".
Među mladima je jako visok stepen tolerancije na nasilje, složili su se gosti jutarnjeg programa "Otvori oči" povodom ubistva učenika (17) iz hraniteljske porodice u Leskovcu i istakli da mehanizmi centara za socijalni rad u praksi ne funkcionišu.
Ostavke ministra Tomislava Momirovića i v. d. direktorke Infrastrukture železnice Jelene Tanasković ne bi začudile analitičara Dejana Vuk Stankovića, dok potpredsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Aris Movsesijan kaže da ne vidi razlog zašto se čeka s ostavkama.
"Mala je verovatnoća da kod nas dođe bolesnik sa Marbuškom groznicom, a s druge strane da na nas prenese infekciju. To je tema više za stručnjake da razmišljaju, da se prepozna bolest na graničnom prelazu i tu postoji granični sanitarni inspektor koji vodi računa", rekao je Radovanović.
On je naveo da se za taj virus zna od 1967. godine i da se od tada u epidemijskoj formi povremeno pojavljuje u Evropi.
"Tad je prvi put uvezena dosta velika isporuka zelenih majmuna za Nemačku i tadašnju Jugoslaviju. Bio je rat na Bliskom istoku i bila je komplikovanija procedura sa majmunima koji su inače dopremani preko karantina u Londonu. Uglavnom veći deo isporuke je tad zbog tog rata i problema otišao u Nemačku u Marburg i u Frankfurt, a jadan deo kod nas na Torlak", ispričao je Radovanović.
Većina obolelih u Nemačkoj, umrla svaka četvrta osoba
On je dodao da je tad obolela 31 osoba, od kojih dve u Srbiji, kao i da je od 29 obolelih u Nemačkoj sedam umrlo.
"To je skoro svaka četvrta preminula osoba, a kod nas se zarazio veterinar s Torlaka koji je radio sa zelenim majmunima i imao je težak oblik bolesti od koje se jedva izlečio, dok je njegova supruga skoro neprimetno bila zaražena istim virusom", naveo je epidemiolog.
Kako je istakao. Beograd je prvi grad koji je izolovao virus, ali pošto je mnogo više obolelih bilo u Nemačkoj bolest se zove Marbuška.
Prema rečima gosta Newsmax Balkans, stopa izlečenja zavisi od razvijenosti zemlje odnosno iznosi od 22 do 90 dosto jer se u Africi od deset bolesnih jedan izleči a u razvijenim zemljama skoro svi.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je da se u velikom broju škola širom Srbije vrše formalni i neformalni pritisci na zaposlene zbog najavljene potpune obustave rada i protestnog skupa "Učitelji i nastavnici su uz studente", zakazanog za ponedeljak, 20. januar u Beogradu.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u Kliničkom centru Srbije studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, povređenu tokom blokade, i poželeo joj brzo ozdravljenje i potpuni oporavak po izlasku iz bolnice, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Auto-moto savez Srbije upozorava vozače na opreznu vožnju zbog magle i moguće poledice, i dodaje da će poslednji dani zimskog raspusta doneti povremeno pojačan intenzitet saobraćaja na putevima koji vode sa naših skijališta i popularnih planinskih vrhova ka gradskim sredinama.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Komentari (0)