Epidemiolog Radovanović: Marbuški virus je tema za sanitarne inspektore na granicama, nema mesta panici

Epidemiolog Zoran Radovanović rekao je za Newsmax Balkans da su simptomi Marbuškog virusa koji se smatra rođakom ebole slični klasičnim znacima akutnih infekcija odnosno visoka temperatura, glavobolja, malaksalost do iscrpljenosti, a da kod težih oblika bolesti dolazi do krvavljenja.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

29.11.2024. 14:08

Epidemiolog Radovanović: Marbuški virus je tema za sanitarne inspektore na granicama, nema mesta panici
Printscreen: Newsmax Balkans

Marbuški virus je u Ruandi jesenas odneo 15 života, a na stotine ljudi je pod nadzorom zbog širenja infekcije. Sada se proširio na 17 zemalja, a potencijalni putnici u Afriku iz Britanije dobili su hitno zdravstveno upozorenje.

Gostujući u jutarnjem programu "Otvori oči", Radovanović je istakao da nema mesta panici, napominjući da je to "više tema za stručnjake i sanitarne inspektore na graničnim prelazima".

Kako je pojasnio, Marbuški virus se prenosi bliskim fizičkim kontaktom sa zaraženom osobom, a postoji mala verovatnoća prenosa putem predmeta sa "svežim zagađenjem".

"Mala je verovatnoća da kod nas dođe bolesnik sa Marbuškom groznicom, a s druge strane da na nas prenese infekciju. To je tema više za stručnjake da razmišljaju, da se prepozna bolest na graničnom prelazu i tu postoji granični sanitarni inspektor koji vodi računa", rekao je Radovanović.

On je naveo da se za taj virus zna od 1967. godine i da se od tada u epidemijskoj formi povremeno pojavljuje u Evropi.

"Tad je prvi put uvezena dosta velika isporuka zelenih majmuna za Nemačku i tadašnju Jugoslaviju. Bio je rat na Bliskom istoku i bila je komplikovanija procedura sa majmunima koji su inače dopremani preko karantina u Londonu. Uglavnom veći deo isporuke je tad zbog tog rata i problema otišao u Nemačku u Marburg i u Frankfurt, a jadan deo kod nas na Torlak", ispričao je Radovanović.

Većina obolelih u Nemačkoj, umrla svaka četvrta osoba

On je dodao da je tad obolela 31 osoba, od kojih dve u Srbiji, kao i da je od 29 obolelih u Nemačkoj sedam umrlo.

"To je skoro svaka četvrta preminula osoba, a kod nas se zarazio veterinar s Torlaka koji je radio sa zelenim majmunima i imao je težak oblik bolesti od koje se jedva izlečio, dok je njegova supruga skoro neprimetno bila zaražena istim virusom", naveo je epidemiolog.

Kako je istakao. Beograd je prvi grad koji je izolovao virus, ali pošto je mnogo više obolelih bilo u Nemačkoj bolest se zove Marbuška.

Prema rečima gosta Newsmax Balkans, stopa izlečenja zavisi od razvijenosti zemlje odnosno iznosi od 22 do 90 dosto jer se u Africi od deset bolesnih jedan izleči a u razvijenim zemljama skoro svi.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)