(FOTO/VIDEO) Vladimir Vuletić u Sintezi: Protesti studenata su legitimni, kakvi god da su, Vučić je pružio ruku
Protesti studenata su legitimni, kakvi god da su, ali studentska populacija nije učinila ili nije mogla da uradi nešto što će napraviti neku vrstu sinteze, nego se ipak politički opredelila, istakao je sociolog i gost emisije Sinteza profesor Vladimir Vuletić.
Govoreći o aktuelnim studentskim blokadama širom Srbije, Vladimir Vuletić je pojasnio da se nadao da će studentski zahtevi biti podignuti na viši nivo.
"Protesti su legitimni, kakvi god da su i ne sumnjam u njihovu autentičnost. Međutim, studentska populacija nije učinila ili nije mogla da uradi nešto što će napraviti neku vrstu sinteze, nego se ipak politički opredelila. To smo videli ispred Predsedništva Srbije", rekao je naš sagovornik.
Studenti raznih fakulteta, građani i aktivisti okupili su se u Takovskoj ulici ispred Radio-televizije Srbije, kako bi protestovali zbog, kako je rečeno, načina na koji Javni servis izveštava o blokadama visokoškolskikh ustanova. Protest je završen oko 21 sat.
Ekološki ustanak saopštio je da dokumentacija koju je objavila Vlada Srbije, po nalogu predsednika Aleksandra Vučića, čime je prekršen Ustav Srbije, nije kompletna i da nema potvrde o tehničkom prijemu, niti upotrebne dozvole.
Plenumi blokiranih fakulteta Univerziteta u Beogradu i Univerziteta umetnosti oglasili su se saopštenjem u kojem su demantovali tvrdnje da su zahtevi studenata ispunjeni.
Kako je dodao, kada bi izašlo onoliko ljudi koliko je izašlo 5. oktobra, to bi bila sasvim druga stvar.
Odgovarajući na pitanje da li je reakcija predsednika Srbije Aleksandra Vučića na aktuelna dešavanja kompromis, gost Sinteze je istakao da je Vučić pružio ruku.
"On je pružio ruku. Logično je da onima koji su na vlasti ne odgovaraju sukobi", saopštio je Vuletić.
"Kada je reč o ukupnoj javnosti, dve stvari su jasne - ono što se dogodilo u Novom Sadu je nedopustivo, a drugo, takve se stvari dešavaju. Postoje te dve teze i njihova sinteza je relativno lako mogla da se prihvati, a to je gde su ti propusti i šta možemo da uradimo da se takve stvari više ne dešavaju", istakao je naš sagovornik.
Dodao je da, umesto da protesti idu ka sintezi koja je dobra za društvo, ta sinteza izostaje, a onda su opozicija i vlast te teze počele isključivo da relativizuju.
"Postoji permanentna seriju protesta koji su kulminirali posle onoga prošle godine što se dogodilo u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar". Nazvao sam to doktrinom šoka. To u Ribnikaru je bilo neverovatno, a ovo u Novom Sadu nedopustivo i uznemirujuće", rekao je Vuletić.
Gost Sinteze je istakao i to da uznemirenje javnosti mnogi vide kao priliku da se napravi neka vrsta političkih poena.
"Postoji tendencija da se partijski interes nametne kao dominantan, a opšti ostane u drugom planu", izjavio je naš sagovornik.
Reakcija javnosti na tragediju u Novom Sadu
Osvrćući se na nesreću u Novom Sadu, u kojoj je u padu nadstrešnice stradalo 15 ljudi, Vuletić je naveo da je problem to što još ne znamo šta se tačno desilo.
"Ipak, doći ćete do toga da je u pitanju neka vrsta aljkavosti. Neko se nije ponašao u skladu sa pravilima", rekao je.
Sociolog je dodao i da su ostavke zbog nesreće usledile kasno, kao i da su bile nedosledne.
"Prvog dana posle tragedije u Novom Sadu rečeno je da će biti krivične odgovornosti i onda smo nepotrebno dugo čekali na ostavke. Tada je bilo primereno da dođe do toga", naveo je gost Sinteze.
Mediji pojačavaju tenzije
Sociolog je mišljenja i da je ključni problem zbog kog u društvu u Srbiji ne može da se dođe do konsenzusa u medijima i da je medijska scena kao da ste u ratu.
"Imamo medijski duboko podeljeno društvo. Drago mi je što se na 'kablu' pojavilo nekoliko televizija gde mogu da se čuju različite strane", naveo je Vuletić.
Kako je dodao, da bi postojao politički dijalog moraju da postoje relativno ravnopravni aktere tj. političke stranke.
Tiha većina
Komentarišući stanje u opoziciji, profesor je rekao da tu postoji nesumnjivo tiha većina, ali da nema suštinski za šta da se uhvati.
"Ne prepoznajem veliku ideju koja bi bila alternativa dominantnoj polictici.To što postoji je više vrsta mode, iritacije nečijim ponašanjem, a ne alternativna ideja", izneo je sociolog.
Takođe je dodao da smatra da će tiha većina i da ostane tiha do kraja.
"Nažalost teško je danas biti intelektualac i izneti svoje mišljenje, bićete napadnuti sa obe strane", naveo je on.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?