(FOTO/VIDEO) Vladimir Vuletić u Sintezi: Protesti studenata su legitimni, kakvi god da su, Vučić je pružio ruku

Protesti studenata su legitimni, kakvi god da su, ali studentska populacija nije učinila ili nije mogla da uradi nešto što će napraviti neku vrstu sinteze, nego se ipak politički opredelila, istakao je sociolog i gost emisije Sinteza profesor Vladimir Vuletić.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

12.12.2024. 22:36

(FOTO/VIDEO) Vladimir Vuletić u Sintezi: Protesti studenata su legitimni, kakvi god da su, Vučić je pružio ruku

Govoreći o aktuelnim studentskim blokadama širom Srbije, Vladimir Vuletić je pojasnio da se nadao da će studentski zahtevi biti podignuti na viši nivo.

"Protesti su legitimni, kakvi god da su i ne sumnjam u njihovu autentičnost. Međutim, studentska populacija nije učinila ili nije mogla da uradi nešto što će napraviti neku vrstu sinteze, nego se ipak politički opredelila. To smo videli ispred Predsedništva Srbije", rekao je naš sagovornik.

Kako je dodao, kada bi izašlo onoliko ljudi koliko je izašlo 5. oktobra, to bi bila sasvim druga stvar. 

Odgovarajući na pitanje da li je reakcija predsednika Srbije Aleksandra Vučića na aktuelna dešavanja kompromis, gost Sinteze je istakao da je Vučić pružio ruku.

Foto: Milena Đorđević

"On je pružio ruku. Logično je da onima koji su na vlasti ne odgovaraju sukobi", saopštio je Vuletić.

Studenti su se odlučili na blokade fakulteta zbog nesreće koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu. Profesor navodi da je ta tragedija bila nedopustiva, ali da se takve stvari - dešavaju.

"Kada je reč o ukupnoj javnosti, dve stvari su jasne - ono što se dogodilo u Novom Sadu je nedopustivo, a drugo, takve se stvari dešavaju. Postoje te dve teze i njihova sinteza je relativno lako mogla da se prihvati, a to je gde su ti propusti i šta možemo da uradimo da se takve stvari više ne dešavaju", istakao je naš sagovornik.

Foto: Milena Đorđević

Dodao je da, umesto da protesti idu ka sintezi koja je dobra za društvo, ta sinteza izostaje, a onda su opozicija i vlast te teze počele isključivo da relativizuju.

"Postoji permanentna seriju protesta koji su kulminirali posle onoga prošle godine što se dogodilo u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar". Nazvao sam to doktrinom šoka. To u Ribnikaru je bilo neverovatno, a ovo u Novom Sadu nedopustivo i uznemirujuće", rekao je Vuletić.

Gost Sinteze je istakao i to da uznemirenje javnosti mnogi vide kao priliku da se napravi neka vrsta političkih poena.

"Postoji tendencija da se partijski interes nametne kao dominantan, a opšti ostane u drugom planu", izjavio je naš sagovornik.

Reakcija javnosti na tragediju u Novom Sadu

Osvrćući se na nesreću u Novom Sadu, u kojoj je u padu nadstrešnice stradalo 15 ljudi, Vuletić je naveo da je problem to što još ne znamo šta se tačno desilo.

"Ipak, doći ćete do toga da je u pitanju neka vrsta aljkavosti. Neko se nije ponašao u skladu sa pravilima", rekao je.

Foto: Milena Đorđević

Sociolog je dodao i da su ostavke zbog nesreće usledile kasno, kao i da su bile nedosledne.

"Prvog dana posle tragedije u Novom Sadu rečeno je da će biti krivične odgovornosti i onda smo nepotrebno dugo čekali na ostavke. Tada je bilo primereno da dođe do toga", naveo je gost Sinteze.

Mediji pojačavaju tenzije

Sociolog je mišljenja i da je ključni problem zbog kog u društvu u Srbiji ne može da se dođe do konsenzusa u medijima i da je medijska scena kao da ste u ratu.

"Imamo medijski duboko podeljeno društvo. Drago mi je što se na 'kablu' pojavilo nekoliko televizija gde mogu da se čuju različite strane", naveo je Vuletić.

Kako je dodao, da bi postojao politički dijalog moraju da postoje relativno ravnopravni aktere tj. političke stranke.

Tiha većina

Komentarišući stanje u opoziciji, profesor je rekao da tu postoji nesumnjivo tiha većina, ali da nema suštinski za šta da se uhvati. 

"Ne prepoznajem veliku ideju koja bi bila alternativa dominantnoj polictici.To što postoji je više vrsta mode, iritacije nečijim ponašanjem, a ne alternativna ideja", izneo je sociolog.

Takođe je dodao da smatra da će tiha većina i da ostane tiha do kraja.

"Nažalost teško je danas biti intelektualac i izneti svoje mišljenje, bićete napadnuti sa obe strane", naveo je on.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju: