(VIDEO) Ko i kako sme da nas prisluškuje: "Običan građanin ne treba da brine"
Da bi prisluškivanje, odnosno mera tajnog nadzora komunikacije, bilo po zakonu, trebalo bi da bude "pokriveno" nalogom koji se izdaje na obrazložen zahtev tužioca. I sve to propisano je Zakonikom o krivičnom postupku.
Prisluškivanje, prema zakonu sprovode policija, Bezbednosno-informativna ili Vojnobezbednosna agencija.
"Mere podrazumevaju konstantno praćenje tog korisnika i one su vremenski ograničene, najduže mogu da traju od tri do šest meseci. Eventualno, ukoliko postoji neka posebna opravdanost, te mere mogu da budu produžavane, ali samo prema onim licima za koja postoji osnovana sumnja da su umešani u neko krivično delo", kaže za Newsmax Balkans profesor dr Radomir Antonović.
Bivši britanski premijer Boris Džonson rekao je da je uređaj za prisluškivanje pronađen u njegovom kupatilu u Forin ofisu nakon što ga je koristio izraelski premijer Benjamin Netanjahu.
Kineski hakeri pristupili su mrežama američkih provajdera i dobili informacije preko sistema koje vlada SAD koristi za sudski ovlašćeno prisluškivanje, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na dobro obaveštene izvore.
Povodom izveštaja Amnesty International o tome da policija i obaveštajne službe navodno koriste špijunski softver kako bi nezakonito targetirali novinare i aktiviste, BIA saopštava da je reč o besmislenim navodima, dok MUP tvrdi da su navodi u izveštaju "apsolutno netačni".
Kontrolu nad primenom prisluškivanja vrše sudovi, nezavisne državne institucije, ali i Narodna skupština.
Osim spoljne kontrole, organi koji sprovode prisluškivanje imaju odeljenja zadužena za unutrašnju kontrolu. Najmanje se zna o unutrašnjoj kontroli u BIA jer je uređena tajnim propisom.
"To zakonski nije u potpunosti regulisano, upotreba ovakvih Spyware-a. To nije samo situacija sa Srbijom, to je veliki problem i na nivou Evropske unije. Problem sa Srbijom predstavlja to što nemamo državne institucije koje postupaju i po važećim zakonima, a kamoli institucije koje bi primenjivale ovakve mere na profesionalan način. Pored toga, nemamo kontrolne i nadzorne institucije koje bi mogle na adekvatan način da istraže navode o ovim nezakonitim upotrebama špijunskog softvera", navodi za Newsmax Balkans Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Balans između opšteg interesa i prava na privatnost
Upotreba ovakvih mera predstavlja balansiranje između opšteg interesa s jedne i prava na privatnost s druge strane.
"Uglavnom su podaci zaštićeni i privatnost građana nije dovedena u pitanje, ovo su samo izuzetni slučajevi kada je to opravdano višim interesima, a to je utvrđivanje materijalne istine i utvrđivanje da li je neko lice na neki način povezano sa nekim nezakonitim radnjama i krivičnim delima. Običan čovek, običan građanin nema razloga da brine", kaže profesor Antonović.
"Ukoliko je telefon nečiji inficiran tim alatom moguće je prikupljati sve podatke koji se nalaze na tom telefonu. Ne radi se samo o tajnom nadzoru i snimanju komunikacije, nego zapravo predajete na taj način privatni život u ruke ljudi koji bi zapravo trebalo da se staraju o zaštiti nacionalne bezbednosti", navodi Petrović.
U poslednje vreme se najviše govori o nabavci izraelskih softvera koji su najsofisticiraniji u tajnom nadzoru i snimanju. Jedan od problema tiče se regulacije prometa uređaja i aplikacija koji se koriste u ove svrhe, odnosno ko ih sve može nabaviti.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)