(VIDEO) Ko i kako sme da nas prisluškuje: "Običan građanin ne treba da brine"
Da bi prisluškivanje, odnosno mera tajnog nadzora komunikacije, bilo po zakonu, trebalo bi da bude "pokriveno" nalogom koji se izdaje na obrazložen zahtev tužioca. I sve to propisano je Zakonikom o krivičnom postupku.
Prisluškivanje, prema zakonu sprovode policija, Bezbednosno-informativna ili Vojnobezbednosna agencija.
"Mere podrazumevaju konstantno praćenje tog korisnika i one su vremenski ograničene, najduže mogu da traju od tri do šest meseci. Eventualno, ukoliko postoji neka posebna opravdanost, te mere mogu da budu produžavane, ali samo prema onim licima za koja postoji osnovana sumnja da su umešani u neko krivično delo", kaže za Newsmax Balkans profesor dr Radomir Antonović.
Bivši britanski premijer Boris Džonson rekao je da je uređaj za prisluškivanje pronađen u njegovom kupatilu u Forin ofisu nakon što ga je koristio izraelski premijer Benjamin Netanjahu.
Kineski hakeri pristupili su mrežama američkih provajdera i dobili informacije preko sistema koje vlada SAD koristi za sudski ovlašćeno prisluškivanje, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na dobro obaveštene izvore.
Povodom izveštaja Amnesty International o tome da policija i obaveštajne službe navodno koriste špijunski softver kako bi nezakonito targetirali novinare i aktiviste, BIA saopštava da je reč o besmislenim navodima, dok MUP tvrdi da su navodi u izveštaju "apsolutno netačni".
Kontrolu nad primenom prisluškivanja vrše sudovi, nezavisne državne institucije, ali i Narodna skupština.
Osim spoljne kontrole, organi koji sprovode prisluškivanje imaju odeljenja zadužena za unutrašnju kontrolu. Najmanje se zna o unutrašnjoj kontroli u BIA jer je uređena tajnim propisom.
"To zakonski nije u potpunosti regulisano, upotreba ovakvih Spyware-a. To nije samo situacija sa Srbijom, to je veliki problem i na nivou Evropske unije. Problem sa Srbijom predstavlja to što nemamo državne institucije koje postupaju i po važećim zakonima, a kamoli institucije koje bi primenjivale ovakve mere na profesionalan način. Pored toga, nemamo kontrolne i nadzorne institucije koje bi mogle na adekvatan način da istraže navode o ovim nezakonitim upotrebama špijunskog softvera", navodi za Newsmax Balkans Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Balans između opšteg interesa i prava na privatnost
Upotreba ovakvih mera predstavlja balansiranje između opšteg interesa s jedne i prava na privatnost s druge strane.
"Uglavnom su podaci zaštićeni i privatnost građana nije dovedena u pitanje, ovo su samo izuzetni slučajevi kada je to opravdano višim interesima, a to je utvrđivanje materijalne istine i utvrđivanje da li je neko lice na neki način povezano sa nekim nezakonitim radnjama i krivičnim delima. Običan čovek, običan građanin nema razloga da brine", kaže profesor Antonović.
"Ukoliko je telefon nečiji inficiran tim alatom moguće je prikupljati sve podatke koji se nalaze na tom telefonu. Ne radi se samo o tajnom nadzoru i snimanju komunikacije, nego zapravo predajete na taj način privatni život u ruke ljudi koji bi zapravo trebalo da se staraju o zaštiti nacionalne bezbednosti", navodi Petrović.
U poslednje vreme se najviše govori o nabavci izraelskih softvera koji su najsofisticiraniji u tajnom nadzoru i snimanju. Jedan od problema tiče se regulacije prometa uređaja i aplikacija koji se koriste u ove svrhe, odnosno ko ih sve može nabaviti.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAZIM REC ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST I ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Sastanak ruske i ukrajinske strane u Istanbulu završen je oko 14.30 sati dogovorom o velikoj razmeni zarobljenika - hiljadu za hiljadu. Ukrajinska strana je zatražila i direktne razgovore između šefova država, što će ruska strana razmotriti kao zahtev.
Sredinom maja 2014. godine skoro trećinu Srbije pogodile su dotad nezapamćene poplave, a Obrenovac je praktično postao simbol stradanja, jer je čak 90 odsto teritorije te opštine bilo poplavljeno u roku od svega nekoliko sati.
Vlasnik kompanije "Eagle Hills" Mohamed Alabar kazao je u eksluzivnom intervjuu za Newsmax Balkans televiziju da je nakon negodovanja lokalne zajednice u Crnoj Gori odustao od mogućeg projekta na ulcinjskoj Velikoj plaži.
Studenti u blokadi objavili su 5. maja na društvenim mrežama da traže raspuštanje Skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, na šta je predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovorio da će izbori u Srbiji biti u narednih godinu i po dana "kada nadležne institucije donesu odluku o tome".
U Srbiji će u nedelju u severnim i centralnim krajevima biti promenljivo vreme uz smenu sunčanih intervala i oblačnosti, koja će lokalno uslovljavati kratkotrajnu kišu ili pljusak sa grmljavinom, dok će na jugu tokom većeg dela dana biti pretežno sunčano.
U Nišu je nešto pre 20 časova završen protest studenata u blokadi pod nazivom "Izbori(mo) se", na kojem su kao zahtev izneli raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta u Beogradu saopštilo je da će nastava 19. maja početi u asinhronom režimu, a da će nastavnici informacije o predmetima, kao i početne lekcije postaviti putem platforme Moodle ili na stranicama predmeta na sajtu fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su 21. marta u Nišu neki pokušali da ukinu pravo na slobodu govora i drugačijeg mišljenja, da ukinu demokratiju i zavedu teror u našoj zemlji.
Vlada Srbije u četvrtak je usvojila i uputila u skupštinsku proceduru izmene Zakona o elektronskim medijima, kako bi se novim odredbama naveli slučajevi u kojima Skupština ima određene nadležnosti prema Regulatornom telu za elektronske medije, a Predlog zakona je postavljen na sajt parlamenta.
Komentari (0)