(VIDEO) Ko i kako sme da nas prisluškuje: "Običan građanin ne treba da brine"
Da bi prisluškivanje, odnosno mera tajnog nadzora komunikacije, bilo po zakonu, trebalo bi da bude "pokriveno" nalogom koji se izdaje na obrazložen zahtev tužioca. I sve to propisano je Zakonikom o krivičnom postupku.
Prisluškivanje, prema zakonu sprovode policija, Bezbednosno-informativna ili Vojnobezbednosna agencija.
"Mere podrazumevaju konstantno praćenje tog korisnika i one su vremenski ograničene, najduže mogu da traju od tri do šest meseci. Eventualno, ukoliko postoji neka posebna opravdanost, te mere mogu da budu produžavane, ali samo prema onim licima za koja postoji osnovana sumnja da su umešani u neko krivično delo", kaže za Newsmax Balkans profesor dr Radomir Antonović.
Bivši britanski premijer Boris Džonson rekao je da je uređaj za prisluškivanje pronađen u njegovom kupatilu u Forin ofisu nakon što ga je koristio izraelski premijer Benjamin Netanjahu.
Kineski hakeri pristupili su mrežama američkih provajdera i dobili informacije preko sistema koje vlada SAD koristi za sudski ovlašćeno prisluškivanje, objavio je Vol strit džurnal (WSJ), pozivajući se na dobro obaveštene izvore.
Povodom izveštaja Amnesty International o tome da policija i obaveštajne službe navodno koriste špijunski softver kako bi nezakonito targetirali novinare i aktiviste, BIA saopštava da je reč o besmislenim navodima, dok MUP tvrdi da su navodi u izveštaju "apsolutno netačni".
Kontrolu nad primenom prisluškivanja vrše sudovi, nezavisne državne institucije, ali i Narodna skupština.
Osim spoljne kontrole, organi koji sprovode prisluškivanje imaju odeljenja zadužena za unutrašnju kontrolu. Najmanje se zna o unutrašnjoj kontroli u BIA jer je uređena tajnim propisom.
"To zakonski nije u potpunosti regulisano, upotreba ovakvih Spyware-a. To nije samo situacija sa Srbijom, to je veliki problem i na nivou Evropske unije. Problem sa Srbijom predstavlja to što nemamo državne institucije koje postupaju i po važećim zakonima, a kamoli institucije koje bi primenjivale ovakve mere na profesionalan način. Pored toga, nemamo kontrolne i nadzorne institucije koje bi mogle na adekvatan način da istraže navode o ovim nezakonitim upotrebama špijunskog softvera", navodi za Newsmax Balkans Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Balans između opšteg interesa i prava na privatnost
Upotreba ovakvih mera predstavlja balansiranje između opšteg interesa s jedne i prava na privatnost s druge strane.
"Uglavnom su podaci zaštićeni i privatnost građana nije dovedena u pitanje, ovo su samo izuzetni slučajevi kada je to opravdano višim interesima, a to je utvrđivanje materijalne istine i utvrđivanje da li je neko lice na neki način povezano sa nekim nezakonitim radnjama i krivičnim delima. Običan čovek, običan građanin nema razloga da brine", kaže profesor Antonović.
"Ukoliko je telefon nečiji inficiran tim alatom moguće je prikupljati sve podatke koji se nalaze na tom telefonu. Ne radi se samo o tajnom nadzoru i snimanju komunikacije, nego zapravo predajete na taj način privatni život u ruke ljudi koji bi zapravo trebalo da se staraju o zaštiti nacionalne bezbednosti", navodi Petrović.
U poslednje vreme se najviše govori o nabavci izraelskih softvera koji su najsofisticiraniji u tajnom nadzoru i snimanju. Jedan od problema tiče se regulacije prometa uređaja i aplikacija koji se koriste u ove svrhe, odnosno ko ih sve može nabaviti.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-IZA BIOGRAFIJE ( R )
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
16:30
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
17:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Imao sam prilike da razgovaram sa njim i on je čestit čovek, što je teško naći u politici, kaže dopisnik Newsmax Balkans iz Čikaga Antonije Kovačević, komentarišući imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Beogradu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Pet osoba, koje su pre tri dana nestale na području Žagubice, pronašli su lovočuvari u kolibi na Beljanici. Prethodno je pronađen automobil u kome su se nalazili.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i Vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da "napad na dekanku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, izvršen nožem, na javnom mestu, pred velikim brojem okupljenih građana, izazvao strah, uznemirenost i zgražavanje širom Srbije".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu rasvetlili su krivično delo izazivanje opšte opasnosti, počinjeno 25. marta, na Keju žrtava racije.
Zašto nam se decenijama ponavljaju krize i protesti? Ko će odlučivati o našoj budućnosti - vlast, studenti ili birači na izborima? Odgovore tražimo od psihologa i nekadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije Žarka Koraća.
Stanje na putevima je bolje u odnosu na prethodne dane, ali je zbog povremenih kratkotrajnih pljuskova opasnost od mestimično vlažnih kolovoza i dalje prisutna, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova preduzimaju sve mere i radnje radi utvrđivanja činjenica i okolnosti događaja na ulazu u Sportski centar "Voždovac" pred rukometnu utakmicu, posle čega je golman FK Partizan i reprezentativac Aleksandar Jovanović prijavio prekomernu silu policije.
Komentari (0)