(VIDEO) Da li uvid roditelja u ocene izaziva stres kod dece: "Najbolje ih je ukinuti, odavno nisu merilo znanja"

Jedna holandska škola privremeno je povukla pristup ocenama za roditelje školaraca kako bi smanjila stres kod učenika, preneo je Gardijan. Newsmax Balkans proverio je u kojoj meri mogućnost kontrole ocena od strane roditelja putem elektronskog dnevnika stvara pritisak na decu.

Autor:  

Natalija Dojčinović

|  

18.12.2024. 18:53

(VIDEO) Da li uvid roditelja u ocene izaziva stres kod dece: "Najbolje ih je ukinuti, odavno nisu merilo znanja"

Generacije koje su školu završile 2019. godine, sećaju se perioda kada su loše ocene mogle da se prećute pred roditeljima, pa da se do kraja godine poprave. Uvođenjem Elektronskog dnevnika, roditeljima je omogućen uvid u ocene bilo kada. Deca već po ocenjivanju mogu očekivati da će ih nakon povratka iz škole čekati roditelji spremni za razgovor.

Mirjana Krivokapić iz Foruma beogradskih osnovnih škola rekla je da je odziv roditelja bio u početku, kada je sve to bilo novo, ali, kako je navela, iskustvo pokazuje da sve manje njih ima vremena i pažnje da imaju konstantno uvid.

"Što se tiče tog uvida roditelja u dnevnik, to se odnosi samo na ocene. Tako da taj fokus, mislim da smanjuje prostor detetu da se bavi svojim interesima, da razvija samostalnost i da uči na sopstvenim greškama. Roditelji kada imaju uvid u dnevnik, svoja očekivanja koja imaju sve više usmeravaju na dete, tako da dete, želeći da ispuni njihova očekivanja ima zaista veliki pritisak i to mi jasno vidimo u školi", pojasnila je Krivokapić za Newsmax Balkans.

Foto: Newsmax Balkans

Stres izazvan kontrolom ocena od strane roditelja, deci može da da signal da pravo na grešku ne postoji, ali i da je ocena u školi, ocena njihove vrednosti.

"Ocene imaju svrhu da decu driblaju"

Sociolog Aleksa Vukašinović smatra da svaki sistem koji postavlja dete pred "tribunal" - da mora stalno nešto da pokazuje, dokazuje i ako je ocenjivanje samo sebi svrha, onda imamo problem.

"Mislim da je najbolje u ovom našem slučaju da ocene potpuno i ukinemo, jer one nikakvu svrhu nemaju osim da decu driblaju, da imaju veće pokazano postignuće, a da nikakvo znanje ne moraju da imaju. Ocene odavno, barem kod nas, nisu merilo nikakvog znanja, negu su jedna kvantifikacija navodnog postignuća koje decu pretvara u preduzetnike vlastitog života, a ne u celovite ličnosti, a stvara im dodatni pritisak", ocenio je sociolog.

Kako je naveo, deca jure ocenu, a ne razvijaju se, ne razvijaju se kao ličnosti.

"Onda nemate nikakvu svrhu toga, imate mnogo kontraefekata. Imate i niz sukoba na liniji roditelj - dete, dete - nastavnik, nastavnik - roditelj i onda su svi među sobom posvađani", istakao je Vukašinović.

"Deca žele da imaju sve petice"

Osim što uvid u ocene od strane roditelja može biti stresan za dete, taj pritisak ponekada usmeren je i prema nastavnicima.

Nastavnik Vojislav Marjanović ukazuje da kad postavite pitanje detetu -  da li hoćete da imate znanje ili da imate sve petice, oni biraju sve petice.

"I onda im postavite pitanje kako ćete ako nemate znanje obavljati neke ozbiljne poslove, oni tu stanu i nemaju odgovor, ali i dalje žele da imaju sve petice. Imate i raznih roditelja, zovu stalno, pitaju zašto je moje dete dobilo četvorku, trojku i tome slično", rekao je nastavnik.

Montesori metod učenja pruža učenicima odgovornost i vlasništvo nad odlukama koje donose u procesu učenja. A roditelji, u želji da njihovo dete ima bolje rezultate mogu im tu autonomiju oduzeti.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)