"Najstariji stanovnik Balkana": Hrast kod Bele Palanke ima više od 1.000 godina
Kod belopalanačkog sela Divljana, oko 5 kilometara od Bele Palanke, raste, kako mnogi kažu, najstariji živi stvor na Balkanu - hrast kitnjak star više od 1.000 godina, koji su, po legendi, zasadili podanici makedonskog cara Samuila.
Kako za Tanjug kaže Mladen Cvetković, stručni saradnik u Turističkoj organizaciji Bele Palanke, hrast ima obim stabla od tri i po metra, a u šupljinu stabla može da stane sto sa stolicama.
"Mi često kažemo da je to najstariji stanovnik Balkana, ima više od 1.000 godina i pravi je magnet i atrakcija za sve putnike namernike, turiste, fotografe, zaljubljenike u prirodu. Ono što je karakteristično za ovaj hrast je to da pripada porodici hrasta kitnjaka, po legendi zasadili su ga podanici makedonskog cara Samuila i on se do dana današnjeg održao", rekao je Cvetković.
Dodaje da hrast i danas rađa žirove i da je očigledno da mikroklima ovog predela izuzetno odgovara hrastovima.
Foto: Tanjug/Aleksandar Ćirić
"U neposlednoj blizini nalazi se još jedan hrast kitnjak star 500 godina, a malo dalje, na oko kilometar vazdušne linije, u ataru sela Oreovac, raste još jedan takav hrast star oko 600 godina", navodi Cvetković.
Osamdesetogodišnja meštanka Divljane Snežana Jocić kaže za Tanjug da hrast raste na crkvenom imanju i da je zapravo sveto drvo, ili miro kako se ovde naziva, te da je posvećen Svetom Trojici.
"Ovde se na dan Svete Trojice okupljalo celo selo, donosili su se kolači, pečenje, igralo se, pevalo bilo je zaista predivno, ali sada toga više nema. Ovde su nekada bile, u obližnjem manastiru i ruske monahinje, bilo ih je 40 i tu u neposrednoj blizini hrasta one su najvećim delom i sahranjene", priča ona.
U Specijalni rezervat prirode Obedska bara stiglo je krdo od 19 rečnih bivola: devet ženki i jedan mužjak, uz još devet teladi, koji će svojom pašom i životnim navikama omogućiti obnovu staništa i povratak ugroženih vrsta, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Caritas Šabac, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Crveni Križ Tuzlanskog kantona osmislili su mape staza za posmatranje, kako su naveli, čudesnih vrsta ptica, kao novi turistički sadržaj sa obe strane Drine.
O velikom značaju sela Divljana u istoriji svedoči i činjenica da se tu nalazi i Divljanski manastir, jedna od najvećih svetinja južnog dela Srbije.
Manastir se nalazi na nekadašnjem antičkom putu za Skoplje i Solun i pretpostavlja se da je star više od 1.600 godina. Ova svetinja je mnogo puta rušena do temelja, a obnovili su ga braća Mrnjavčevići. Prema podacima Eparhije niške, na ovom mestu još u 4. veku pre Nove ere nalazilo se svetilište posvećeno paganskom bogu Sunca Mitri.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je pouka pobunjenih logoraša iz Jasenovca da sloboda ne može da se da, niti da se uzme, jer je ona odluka svakog pojedinca i da su Srbi i danas odlučili da budu slobodni i da im to pravo niko ne može oduzeti.
Rimokatolička crkva i vernici oprostili su se od pape Franje koji je preminuo na Uskršnji ponedeljak, 21. aprila, u 89. godini. Ceremonija sahrane je počela u 10 sati i trajala je nešto više od dva časa kada je povorka sa kovčegom krenula ka bazilici Sveta Marija velika, mestu gde će počivati.
Devetoro ljudi je ubijeno, a više od 20 povređeno nakon što se muškarac automobilom zaleteo među posetioce festivala Lapu Lapu u Vankuveru u subotu uveče, saopštila je policija u objavi na društvenoj mreži Iks. Vozač je uhapšen na mestu zločina.
U ponedeljak će biti održana sednica Skupštinskog odbora za informisanje i kulturu na kojoj će glavna tačka biti raspisivanje konkursa za novi sastav Regulatornog tela za elektronske medije, predsenik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić smatra da je to opet pokušaj kupovine novog vremena.
Studneti su najavili da će prekinuti blokadu Radio-televizije Srbije ako na sednici Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije, koja se održava u ponedeljak, bude doneta odluka o raspisivanju konkursa za članove Saveta Regulatorne agencije za elektronske medije (REM).
Patrijarh srpski Porfirije završio je sedmodnevnu posetu Moskvi tokom koje je primio diplomu počasnog doktora bogoslovskih nauka i razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i patrijarhom moskovskim i sve Rusije Kirilom.
U požaru koji je oko 16 sati zahvatio magacine i halu građevinske firme GAT na Temerinskom putu, u naselju Klisa, nema žrtava, prenosi Radio televizija Vojvodina.
Predsednik Narodne stranke, advokat Vladimir Gajić podneo je krivičnu prijavu protiv vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac i tužilaca Višeg tužilaštva u Novom Sadu Branimira Lepotića i Slobodana Josimovića zbog propusta u istrazi pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Devojka stara 20 godina poginula je u sudaru dva putnička vozila koji se dogodio u Aleksincu, a vozač N. P. (32) za kog se sumnja da je izazvao udes je uhapšen.
Ministar informisanja i telekomunikacija izjavio je povodom obeležavanja 15 godina od obnavljanja Avalskog tornja, da očekuje da će taj objakat postati najvažniji informacioni i telekomunikacioni centar na Balkanu.
Pokret obnove kraljevine Srbije (POKS) saopštio je da su izbori jedino rešenje za izlaz iz duboke političke krize u koju je Srbiju doveo režim Aleksandra Vučića, ali da slobodne i demokratske izbore jedino može da organizuje prelazna vlada narodnog poverenja.
Komentari (0)