(FOTO/VIDEO) Studenti predali pismo Zagorki Dolovac, tužiteljka ih pozvala da formiraju delegaciju i dođu na sastanak
Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu predali su vrhovnoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac pismo kojim je pozivaju da radi svoj posao, a ona je pozvala delegaciju studenata na sastanak.
Studenti su organizovani stigli ispred Vrhovnog republičkog javnog tužilaštva kako bi Zagorki Dolovac predali "hiljadu pisama" sa zahtevom da "počne da radi svoj posao".
Nakon što je pismo za tužiteljku zvanično primljeno, Zagorka Dolovac poručila je studentima da formiraju delegaciju od pet do sedam ljudi sa kojima bi razgovarala.
Organizatori protesta naveli su da nisu spremni za sastanak, na šta im je iz Tužilaštva rečeno da izaberu delegaciju i odrede termin za satanak, prenosi reporter FoNeta sa terena.
Studenti su uzvikvali "Ispunite zahteve" i "Pregovora nema", a potom su tužiteljki Zagorki Dolovac otpevali pesmu "Izađi mala, izađi mala, izađi bar na čas, hoću da te grlim, hoću da te ljubim, hoću da ti čujem glas".
Sadržaj pisma studenata
Studenti su u pismu istakli da pravda, zakonitost i nepristrasnost rada institucija predstavljaju temlje na kojima mora da počiva svako demokratsko društvo.
Vrhovno javno tužilaštvo ponovo pozvalo studente
Vrhovno javno tužilaštvo saopštilo je da je primilo zahteve studenata i da će ih odmah razmotriti vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac, koja je spremna da primi studentsku delegaciju i da odgovori na njihove zahteve.
"Vrhovni javni tužilac i Vrhovno javno tužilaštvo su u potpunosti svesni ustavnih i zakonskih obaveza i odgovornosti koje nas obavezuju na postupanje, i mi te obaveze i odgovornosti ispunjavamo i poštujemo, te ćemo sa dodatnom pažnjom to učiniti i povodom studentskih zahteva", navelo je VJT u saopštenju.
Kako su naveli, nakon tragedije 1. novembra u Novom Sadu, kada se urušila nadstrešnica na Železničkoj stanici i odnela 15 ljudskih života, dani koji su usledili nakon same tragedije su pokazali da se sa samom nadstrešnicom, bez ikakve sumnje, urušila i pravna država.
"Vi u stvari preduzimate odgovornost i to ne samo prema institucijama i državi, već i prema sebi samima, prema svojim karijerama, svojim životima i životima svojih porodica. Vreme u kome živimo je prepuno izazova i dinamičkih promena, ali univerzalne vrednosti, poput stručnosti i poštenja, one se nikad ne menjaju", naveli su studenti u pismu vrhovnoj javnoj tužiteljki, koje su predali u okviru akcije "1.000 pisama za Dolovac".
Udruženi studenti smatraju da su stručnost i poštenje najvažnije vrline koje treba da krase jednog tužioca, uz zaštitu društva kroz gonjenje učinilaca krivičnih dela. Studenti su Zagorki Dolovac poručili da uvek postupa po zakonu, i samo po zakonu, i nikako drugačije, te da uvek ima na umu da je tu da štiti javni interes.
Dodali su da će samo tako opravdati njihovo poverenje, zbog koga je izabrana na tako odgovornu funkciju položivši zakletvu javnih tužilaca.
Citirajući u pismu tekst zakletve: "Zaklinjem se svojom čašću da ću javnotužilačku funkciju predano, savesno i nepristrasno i štititi ustavnost i zakonitost, ljudska prava i osnovne slobode", studenti su poručili Zagorki Dolovac da je sada pravi trenutak da pokaže da je dostojna tih reči.
"Tužilaštvo ćuti kad treba da progovori"
Profesor Pravnog fakulteta Bojan Spajić čestitao je studentima ispred Vrhovnog javnog tužilaštva u Beogradu na hrabrosti i istrajnosti, i na tome što pokazuju da u Srbiji pravo i pravda trenutno postoje samo na univerzitetima i u školama.
"U toj skromnoj nadi treba biti umeren, jer vrhovna javna tužiteljka živi u jednoj, a vi i ja u drugoj Srbiji, istakao je Spajić, nakon što su studenti fakulteta u blokadi, na poziv kolega s Pravnog, predali Vrhovnom javnom tužilaštvu pismo sa zahtevima republičkoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac. U Srbiji u kojoj mi živimo vlada pravo, koje važi jednako za sve, svi zakoni važe za sve, postoje nezavisne institucije, koje čine odgovorni pojedinci", predočio je Spajić, ali je naglasio da takvo društvo danas postoji samo na univerzitetima i u školama.
Spajić je naveo da "tužilaštvo ćuti baš onda kada treba da progovori, jer zakon važi samo za protivnike, a onaj ko se oglasi protiv, suočen je sa uvredama i napadima".
Organizatori su u miru ostavili pisma koje su uputili Zagorki Dolovac, skandirajući "Ispunite zahteve" i "Izađi mala, izađi mala".
Otpevali su i himnu "Bože pravde", a potom su se vratili matičnim fakultetima na blokade.
Zahtevi studenata u blokadama su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv studenata, aktivista i građana uhapšenih i privedenih na protestima povodom pogibije 15 osoba u tom gradu.
Studenti su u 11.52 sproveli akciju "Zastani, Srbijo", kojom su na 15 minuta blokirali raskrsnice širom Srbije u znak odavanja pošte za 15 poginulih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. U Beogradu su blokirane raskrsnice kod Pravnog i kod Poljoprivrednog fakulteta.
Studenti traže, kako su ranije saopštili, i podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane na ranijim komemorativnim skupovima i protestima.
Ispred zgrade Tužilaštva postavljeno je obezbeđenje, a studenti mašu pismima za tužiteljku.
Studenti su, približavajući se zgradi Vlade Srbije, uzvikivali "Ruke su vam krvave", javili su reporteri FoNeta sa terena.
Blokirana je raskrsnica Nemanjine i Ulice kneza Miloša.
Foto: ATAImages/R.Z.
Studenti su potom Nemanjinom ulicom došli do zgrade Vrhovnog republičkog javnog tužilaštva, kako bi republičkoj tužiteljki Zagorki Dolovac "uručili pisma" i tražili da se oglasi o njihovim zahtevima.
Redari studentskog protesta preusmeravaju vozače da ne bi došlo do problema, javlja reporterka FoNeta.
Saobraćaj je najpre bio blokiran na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Kralja Milana, kod "Londona", ali je ubrzo normalizovan.
Na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine, gde je sedište Vlade Srbije, održana je akcija 15 minuta tišine za 15 žrtava u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
U Srbiji će biti pretežno oblačno, osetno hladnije i vetrovito, dok će na severu biti suvo uz delimično razvedravanje, u ostalim krajevima sa kišom, a na visokim planinama jugozapadne i južne Srbije sa snegom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Policija u Novom Sadu zaplenila je više od deset kilograma kokaina i uhapsili jedno lice, sa područja Inđije, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Prema nezvaničnim podacima, temperatura u gradskom jezgru Niša porasla je za 3,5 stepena u poslednjih deset godina, što ukazuje na hitnu potrebu za sistemskim rešenjima u borbi protiv klimatskih izazova.
Po podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", u Srbiji godišnje oboli oko 1.500, a premine oko 700 žena od karcinoma grlića materice. Ovi podaci su poražavajući s obzirom na to da postoji vakcina koja sprečava nastanak oboljenja i koja je u Srbiji besplatna, ali nije obavezna.
Bojana Pavlović je 1986. godine, kada je imala 14 meseci primila vakcinu, iako, kako jre navela, nije bila potpuno zdrava, zbog čega je pala u komu, doživela kliničku smrt i u potpunosti izgubila sluh. O svom iskustvu, odrastanju i životu bez zvuka, ali i bez granica govorila je za Newsmax Balkans.
Počinje sezona letovanja i planiranja gde otići na odmor. Kao i svake godine, među najpopularnijim destinacijama među Srbima i dalje su Turska, Grčka, Crna Gora, a Newsmax Balkans je istražio gde su najviše skočile cene i kako najpovoljnije otići na more.
Sve dosadašnje promene penzionog sistema u Srbiji uglavnom su išle na štetu penzionera, rekla je u "Preseku" predsednica Udruženja penzionera Stari grad, Snežana Šantić, upoređujući penzioni sistem u našoj državi sa drugim zemljama Evrope.
Komentari (0)