(VIDEO) Branka i Radivoje su usvojili devojčicu: "Samo bez predrasuda, nama je život pružio šansu, ali i tom detetu"
U Srbiji trenutno ima oko 6.000 dece bez roditeljskog staranja. To ne znači da su svi ti mališani za usvajanje jer Centri za socijalni rad moraju prvo da pokušaju da rehabilituju dete u biološkoj porodici.
Kada se iscrpe sve mogućnosti, ulazi se u proceduru za odabir usvojiteljske porodice, u kojoj je u ovom trenutku 302 dece. Potencijalnih usvojitelja ima dvostruko više.
U emisiji "Tražim reč" na Newsmax Balkans televiziji publika je imala priliku i da upozna par kojima je pre skoro godinu dana jedna devojčica ulepšala život. Tome je prethodio dve godine dug proces.
"Samo bez predrasuda", odmah naglašava majka devojčice Branka Krulj i dodaje: "Nama je život pružio tu šansu, ali i tom detetu, da može da živi bolji život koji joj nije prirodno dat".
U sistemu socijalne zaštite 302 dece čeka na usvajanje. S druge strane, potencijalnih usvojitelja ima dvostruko više, ali je uprkos tome broj usvojene dece poslednjih godina sve manji. Zašto je to tako, pokušali su da odgovore gosti emisije "Otvori oči".
U Srbiji godišnje od karcinoma pluća oboli više od 7.000 ljudi, a više od 40.000 sazna da boluje od neke vrste raka. Ova poražavajuća statistika postavlja Srbiju među vodećim zemljama po broju svih karcinoma.
Njen partner, Radivoje Pajić, kaže da su imali veliku podršku porodice i prijatelja koji su bili puni razumevanja, koji su učinili da čitavo iskustvo bude pozitivno.
Nakon pokušaja vantelesne oplodnje, usledila je odluka o usvajanju deteta. Usledilo je prikupljanje dokumentacije i obuke tokom kojih im je objašnjen čitav proces, ali i psihološka podrška. Na kraju, dugoočekivani poziv. Jedna devojčica čeka na njih.
"Kada smo dobili priču o njoj, samo smo se pogledali, znali smo da je to ona, da je to - to, bilo je jače od nas", priznaje Branka.
Radivoje dodaje da su, kada su saznali da idu da upoznaju dete, imali malo vremena.
"Mnogo stvari smo dobili od prijatelja, nešto smo prethodno kupili i brzo smo se snašli", dodaje on.
Branka kaže da je dete bilo u hraniteljskoj porodici koja ih je "predivno dočekala".
"Sproveli su nas kroz čitav njen ritam, kod njih smo jeli, samo što nismo spavali! Tokom tih pet - šest dana, koliko je trajalo, imali smo prilike i da je prošetamo, da budemo nasamo sa njom. Nakon toga, poveli smo je kući", sa širokim osmehom zaključuje Branka.
Rade na tome da njihova devojčica zna koji su joj biološki koreni. Razgovaraće sa njom o tome primereno uzrastu, kažu i naglašavaju da će otvoreno pričati o tome da je usvojena. Smatraju da ona to zaslužuje da zna, ali su im i tokom obuke rekli da je to važno za razvoj deteta.
Boravak u Zvečanskoj gradi karakter i obogaćuje toplinom
Mihajlo Pavić, novinar i voditelj, proveo je dve i po godine u Zvečanskoj 52 (sadašnji Materinski dom).
"Biti štićenik Doma za mlade bez roditeljskog staranja u Zvečanskoj je jedinstveno iskustvo koje gradi karakter, ali i obogaćuje toplinom koju možda drugi ljudi nemaju", rekao je Mihajlo gostujući u emisiji "Tražim reč" na Newsmax Balkans televiziji.
On je zajedno sa Jelenom Tanasijević, socijalnom radnicom i profesorkom na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, i sa Draganom Krstić iz Savetovališta za usvajanje koje je u sklopu Udruženja "Šansa za roditeljstvo" razgovarao o proceduri kroz koju roditelji usvojitelji prolaze, ali i kakve tragove taj proces ostavlja na decu.
Ipak, društvo ume da bude okrutno, zato će njihov cilj biti da je osnaže, da bi psihički mogla da podnese teške reči, ukoliko ih bude bilo. Najbitnije je, kažu, da bude svesna da ima svu ljubav ovog sveta.
Tokom obuke su čuli priču o jednom detetu koje je na šikaniranje odgovorilo rečima: "Tebe tvoja majka nije birala, mene moja jeste!". Te reči ostale su im urezane i još uvek ih od srca nasmeju.
Sigurni su da većina društva ima pozitivan stav prema usvojenoj deci, a da manjina, koja ume da bude glasnija, neće nadjačati ljubav koju oni osećaju.
Zato, ne zaboravite, samo bez predrasuda.
Pogledajte celu emisiju "Tražim reč" koja se emituje svakog vikenda od 15.30 časova:
O svim običajima kod Slovaka u Vojvodini koji se vezuju za Božić, Marica Stupavski iz Stare Pazove je učila od svojih roditelja i bake, a sada ona to prenosi na svoju decu i unuke.
U istrazi koju Tužilaštvo BiH sprovodi zajedno sa Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u predmetu za koruptivna krivična dela, uhapšeni su ministar bezbednosti BiH Nenad Nešić, direktor ЈP "Putevi Srpske" Milan Dakić i još pet osoba.
Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu predali su vrhovnoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac pismo kojim je pozivaju da radi svoj posao, a ona je pozvala delegaciju studenata na sastanak.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da je odbila predlog za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u obrazovanju, koji je izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku s predstavnicima reprezentativnih sindikata.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, gostujući na RTS, da će do 31. marta građani Srbije videti najžešću borbu protiv korupcije u poslednje 24 godine.
Policija u Novom Pazaru je u neregistrovanoj auto-mehaničarskoj radnji u vlasništvu Č. M. (53) pronašla 200 litara opasnih materija u tečnom stanju i oko 1,4 tone opasnog otpada u čvrstom stanju, navodi se u saopštenju MUP.
Uprkos činjenici da je osnovno obrazovanje u Srbiji besplatno, kupovina udžbenika za dvoje dece zahteva celu prosečnu platu. Za razliku od Beograda, koji je udžbenike obezbedio za sve osnovce i srednjoškolce, sasvim drugačija situacija je u unutrašnjosti Srbije.
Saobraćajna policija je presretačem zaustavila I. R. (27) koji se na državnom putu Veliko Gradište-Požarevac vozilom marke "ford" kretao brzinom od 145,7 km/h na delu puta gde je brzina ograničena na 80 i u dva navrata preticao druga vozila preko pune linije, saopštio je MUP.
Dnevno se u Srbiji bace dve hiljade tone hrane. I u Evropskoj uniji (EU) ovaj problem postoji. Gotovo polovina proizvedene hrane u Evropi završava u smeću.
U Trećem osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu su saslušani N. Č. (43) i L. I. (45), osumnjičenih za poreske prevare i utaje, čime su oštetili budžet Srbije za 166 miliona dinara.
Nakon obilnih snežnih padavina koje su proteklih dana pogodile Balkan, putari su u Srbiji počeli da čiste i seoske puteve, a tom prilikom su u mestu Dobroselica spasili srnu koja je bila zarobljena u snegu.
Komentari (0)