(VIDEO) Branka i Radivoje su usvojili devojčicu: "Samo bez predrasuda, nama je život pružio šansu, ali i tom detetu"
U Srbiji trenutno ima oko 6.000 dece bez roditeljskog staranja. To ne znači da su svi ti mališani za usvajanje jer Centri za socijalni rad moraju prvo da pokušaju da rehabilituju dete u biološkoj porodici.
Kada se iscrpe sve mogućnosti, ulazi se u proceduru za odabir usvojiteljske porodice, u kojoj je u ovom trenutku 302 dece. Potencijalnih usvojitelja ima dvostruko više.
U emisiji "Tražim reč" na Newsmax Balkans televiziji publika je imala priliku i da upozna par kojima je pre skoro godinu dana jedna devojčica ulepšala život. Tome je prethodio dve godine dug proces.
"Samo bez predrasuda", odmah naglašava majka devojčice Branka Krulj i dodaje: "Nama je život pružio tu šansu, ali i tom detetu, da može da živi bolji život koji joj nije prirodno dat".
U sistemu socijalne zaštite 302 dece čeka na usvajanje. S druge strane, potencijalnih usvojitelja ima dvostruko više, ali je uprkos tome broj usvojene dece poslednjih godina sve manji. Zašto je to tako, pokušali su da odgovore gosti emisije "Otvori oči".
U Srbiji godišnje od karcinoma pluća oboli više od 7.000 ljudi, a više od 40.000 sazna da boluje od neke vrste raka. Ova poražavajuća statistika postavlja Srbiju među vodećim zemljama po broju svih karcinoma.
Njen partner, Radivoje Pajić, kaže da su imali veliku podršku porodice i prijatelja koji su bili puni razumevanja, koji su učinili da čitavo iskustvo bude pozitivno.
Nakon pokušaja vantelesne oplodnje, usledila je odluka o usvajanju deteta. Usledilo je prikupljanje dokumentacije i obuke tokom kojih im je objašnjen čitav proces, ali i psihološka podrška. Na kraju, dugoočekivani poziv. Jedna devojčica čeka na njih.
"Kada smo dobili priču o njoj, samo smo se pogledali, znali smo da je to ona, da je to - to, bilo je jače od nas", priznaje Branka.
Radivoje dodaje da su, kada su saznali da idu da upoznaju dete, imali malo vremena.
"Mnogo stvari smo dobili od prijatelja, nešto smo prethodno kupili i brzo smo se snašli", dodaje on.
Branka kaže da je dete bilo u hraniteljskoj porodici koja ih je "predivno dočekala".
"Sproveli su nas kroz čitav njen ritam, kod njih smo jeli, samo što nismo spavali! Tokom tih pet - šest dana, koliko je trajalo, imali smo prilike i da je prošetamo, da budemo nasamo sa njom. Nakon toga, poveli smo je kući", sa širokim osmehom zaključuje Branka.
Rade na tome da njihova devojčica zna koji su joj biološki koreni. Razgovaraće sa njom o tome primereno uzrastu, kažu i naglašavaju da će otvoreno pričati o tome da je usvojena. Smatraju da ona to zaslužuje da zna, ali su im i tokom obuke rekli da je to važno za razvoj deteta.
Boravak u Zvečanskoj gradi karakter i obogaćuje toplinom
Mihajlo Pavić, novinar i voditelj, proveo je dve i po godine u Zvečanskoj 52 (sadašnji Materinski dom).
"Biti štićenik Doma za mlade bez roditeljskog staranja u Zvečanskoj je jedinstveno iskustvo koje gradi karakter, ali i obogaćuje toplinom koju možda drugi ljudi nemaju", rekao je Mihajlo gostujući u emisiji "Tražim reč" na Newsmax Balkans televiziji.
On je zajedno sa Jelenom Tanasijević, socijalnom radnicom i profesorkom na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, i sa Draganom Krstić iz Savetovališta za usvajanje koje je u sklopu Udruženja "Šansa za roditeljstvo" razgovarao o proceduri kroz koju roditelji usvojitelji prolaze, ali i kakve tragove taj proces ostavlja na decu.
Ipak, društvo ume da bude okrutno, zato će njihov cilj biti da je osnaže, da bi psihički mogla da podnese teške reči, ukoliko ih bude bilo. Najbitnije je, kažu, da bude svesna da ima svu ljubav ovog sveta.
Tokom obuke su čuli priču o jednom detetu koje je na šikaniranje odgovorilo rečima: "Tebe tvoja majka nije birala, mene moja jeste!". Te reči ostale su im urezane i još uvek ih od srca nasmeju.
Sigurni su da većina društva ima pozitivan stav prema usvojenoj deci, a da manjina, koja ume da bude glasnija, neće nadjačati ljubav koju oni osećaju.
Zato, ne zaboravite, samo bez predrasuda.
Pogledajte celu emisiju "Tražim reč" koja se emituje svakog vikenda od 15.30 časova:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Predstavlja nastavak centralne informativne emisije „Presek“ i sastavni je deo popodnevnog informativnog bloka. Podrazumeva razgovor u studiju sa stručnim sagovornicima na temu dana u prepoznatljivom maniru Newsmaxa. Dinamika, stručnost, aktuelnost, više strana.
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Srpsko društvo je u vrlo teškoj situaciji jer ni sa jedne strane ne postoji želja za kompromisom. Ako ne dobijemo bolje društvo i ne unapredimo sistem vlasti u zemlji, završićemo u diktaturi, izjavio je za Newsmax Balkans ekspert za odnose sa javnošću Borislav Miljanović.
Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose i Miloš Pavković iz Centra za evropske politike govorili su za Newsmax Balkans o izborima na Kosovu i Metohiji, čije zvanične rezultate i dalje iščekujemo, kao i šta to znači za Srpsku listu.
Prosvetna ispekcija je u Vazduhoplovnoj akademiji utvrdila niz nepravilnosti zbog čega će Ministarstvu prosvete predložiti razrešenje vršioca dužnosti direktora ove škole, Miroslava Lepira, navodi se u Zapisniku o vanrednom inspekcijskom nadzoru, u koji je Newsmax Balkans imao uvid.
Dragan M. (57) koji je u noći između subote i nedelje kolima usmrtio mladića L. T. (27) godina na Zvezdari, uhapšen je u ponedeljak, saznaje Newsmax Balkans.
Predsednik opštine Obrenovac Milorad Grčić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu zbog sumnje da je u vreme dok je bio vd direktora JP EPS sa saradnicima opštetio to javno preduzeće, povrđeno je za Tanjug.
Dečak od 15 godina starosti zadobio je opekotine kada ga je udarila struja na Ranžirnoj stanici u Železniku, rečeno je za Tanjug iz službe Hitne pomoći.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorava da će tokom večeri, u noći između srede i četvrtka, i u četvrtak ujutru biti oblačno mestimično sa kišom koja će se lokalno lediti na tlu stvarajući poledicu.
Studenti u blokadi zaputili su se pešice ka Kragujevcu, gde će zajedno obeležiti Dan državnosti, odnosno Sretenje, na protestu "Sretnimo se na Sretenje".
Odeljenje za suzbijanje krijumčarenja Uprave carina zaplenila je više od 11 tona rezanog duvana u toku tri dubinske kontrole koje su službenici ovog odeljenja sproveli u decembru i januaru u saradnji sa policijom u okolini Šapca i Vranja, saopštila je Uprava carina.
U Srbiji se poslednjih godina usvaja sve manje dece. Naime, dok je ranije taj broj bio oko 100 godišnje, prošle godine usvojeno je svega 53 dece. Istovremeno, više od 300 čeka na usvojenje, dok je trenutno više od 750 parova u procesu procene podobnosti za usvajanje.
Komentari (0)