Novi Zakon o igrama na sreću u primeni od 6. januara, uvedena brojna ograničenja za maloletnike
U Srbiji 6. januara počinje primena Zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću koji je stupio na snagu 6. decembra prošle godine, a kojim su predviđena brojna ograničenja za maloletnike.
Izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, koji je Skupština Srbije usvojila krajem novembra prošle godine predviđena je obaveza provere godišta osoba koje ulaze u automat klubove i kladionice, a proširena je i obaveza isticanja postera sa tekstom upozorenja o zavisnosti od kockanja i zabranom učešća maloletnika u tim aktivnostima i na spoljnoj strani izloga objekta.
Poster sa zabranom treba da bude veličine 100 sa 80 centimetara i na njemu treba da se nalaze odgovarajući tekst o prevenciji bolesti zavisnosti, kao i kontakt podaci ustanove koju je ministarstvo nadležno za poslove zdravlja sertifikovalo za lečenje bolesti zavisnosti od igara na sreću.
U Nišu već tri godine radi savetovalište za žrtve zelenašenja i zavisnike od kockanja, koje pruža besplatne pravne savete, ali i psihosocijalnu podršku kroz različite radionice. Među korisnicima je sve više mladih ljudi koji već sa samo 30 godina imaju dugove i do 200.000 evra.
Pravnica iz Udruženja za zaštitu potrošača Gorana Sredanović rekla je da se najveća izmena Zakona o oglašavanju tiče ograničenja u reklamiranju igara na sreću, dok psihološkinja Tamara Džamonja Ilić smatra da su predložene izmene važan korak, ali je najvažnije razviti alternativne metode kod mladih.
Zabranjeno je i služenje hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima, a rok za usklađivanje poslovanja priređivača sa tom zabranom je 1. jul 2026. godine. Novina je i uvođenje mogućnosti samoisključenja i samoograničenja igrača, kao i zakonska rešenja za onlajn priređivače koja se odnose na informaciono-komunikacioni sistem, odnosno obaveze obezbeđivanja pristupa njihovim bazama podataka.
Obavezno je i utvrđivanje identiteta igrača prilikom registracije za onlajn igre, kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće, a priređivači su u obavezi i da Upravi za igre na sreću omoguće pristup njihovom linku video-nadzora.
Strože kaznene mere
Kada je reč o udaljenosti kladionica i automat klubova od osnovnih i srednjih škola, više nije dovoljno samo uverenje Republičkog geodetskog zavoda, koje se izdaje na osnovu izmerene udaljenosti, već je obavezno i mišljenje veštaka saobraćajne struke.
Kaznene mere za nelegalno priređivanje igara na sreću predviđaju oduzimanje dozvole za priređivanje igara u automat klubu, kladionici ili u kazinu, ukoliko se samo jednom otkrije ponovljena nepravilnost u istom prostoru.
Odobrenje za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima daje se na rok od deset godina, a ukoliko priređivač najkasnije 90 dana pre isteka tog roka podnese zahtev za produženje, ukoliko su ispunjeni uslovi propisani zakonom, rok se produžava rešenjem na deset godina.
Nova pravila za priređivače
Priređivač je dužan i da obračuna i plati naknadu za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igara, a ne manje od proizvoda iznosa od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti i najvećeg broja prijavljenih automata za igre na sreću u toku meseca.
Priređivač plaća i nadoknadu za priređivanje igara na sreću, odnosno klađenje u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača, a ne manje od proizvoda iznosa od 1.000 evra u dinarskoj protivvrednosti i najvećeg broja prijavljenih kladionica u kojima se priređuju igre na sreću u toku meseca.
Izmene zakona predviđaju i da priređivač plaća naknadu za priređivanje posebnih igra na sreću preko sredstava elektronske komunikacije mesečno u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača.
Novi zakon je usaglašen i sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru i Zakonom o opštem upravnom postupku.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je za Newsmax Balkans da je uverena da će najavljeni sastanak sa reprezentativnim prosvetnim sindikatima biti početak novog odnosa između Vlade Srbije i prosvetnih radnika.
Dečacima starosti 10 i 13 godina izvršena je amputacija prstiju šake kao posledica korišćenja pirotehničkih sredstava za vreme praznika, navela je za Newsmax Balkans doktorka Violeta Nikolić.
Pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) likvidirali su u Jagodini Sašu Milosavljevića (47), koji je u ponedeljak po podne ubio jedno lice, a drugo teško ranio, a koji je tokom pokušaja hapšenja pucao na SAJ, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Specijalista za plućne bolesti dr Zorica Plavšić savetuje da se, kada je vazduh zagađen, diše kroz nos preko maske, dok Andreja Stojić sa Instituta za fiziku upozorava na prisustvo teških metala u vazduhu, dodajući da Srbija nema dovoljno kapaciteta da ozbiljnije pristupi ovom problemu.
Pravoslavni vernici danas slave Božić, rođenje Isusa Hrista, jedan od najznačajnijih i najradosnijih hrišćanskih praznika. Patrijarh Porfirije služi božićnu liturgiju u Hramu Svetog Save u Beogradu, sa početkom u devet časova.
U Srbiji će u utorak tokom dana biti umereno do pretežno oblačno, toplo i uglavnom suvo, a u drugom delu dana je tek ponegde moguća slaba kratkotrajna kiša.
Pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) likvidirali su u Jagodini Sašu Milosavljevića (47), koji je u ponedeljak po podne ubio jedno lice, a drugo teško ranio, a koji je tokom pokušaja hapšenja pucao na SAJ, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Od ranjavanja Stefana i Miloša Stojanovića na Badnji dan, 6. januara, u Gotovuši u opštini Štrpce prošle su dve godine, a meštani se događaja sećaju sa zebnjom i ističu da strahuju da se nešto slično ne ponovi, prenosi Kosovo online.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Jagodini isključili su iz saobraćaja četrdesettrogodišnjeg vozača "tojote" koji je pod dejstvom psihoaktivnih supstanci izazvao saobraćajnu nezgodu sa materijalnom štetom, kao i još troje vozača zbog nasilničke vožnje u pijanom stanju.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije presretačem su zaustavili vozilo "seat" koje se na putu Novi Sad - Bačka Palanka kretalo brzinom od 121,5 kilometara na čas, na delu puta gde je brzina ograničena na 80 kilometara na čas.
Komentari (0)