Novi Zakon o igrama na sreću u primeni od 6. januara, uvedena brojna ograničenja za maloletnike
U Srbiji 6. januara počinje primena Zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću koji je stupio na snagu 6. decembra prošle godine, a kojim su predviđena brojna ograničenja za maloletnike.
Izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, koji je Skupština Srbije usvojila krajem novembra prošle godine predviđena je obaveza provere godišta osoba koje ulaze u automat klubove i kladionice, a proširena je i obaveza isticanja postera sa tekstom upozorenja o zavisnosti od kockanja i zabranom učešća maloletnika u tim aktivnostima i na spoljnoj strani izloga objekta.
Poster sa zabranom treba da bude veličine 100 sa 80 centimetara i na njemu treba da se nalaze odgovarajući tekst o prevenciji bolesti zavisnosti, kao i kontakt podaci ustanove koju je ministarstvo nadležno za poslove zdravlja sertifikovalo za lečenje bolesti zavisnosti od igara na sreću.
U Nišu već tri godine radi savetovalište za žrtve zelenašenja i zavisnike od kockanja, koje pruža besplatne pravne savete, ali i psihosocijalnu podršku kroz različite radionice. Među korisnicima je sve više mladih ljudi koji već sa samo 30 godina imaju dugove i do 200.000 evra.
Pravnica iz Udruženja za zaštitu potrošača Gorana Sredanović rekla je da se najveća izmena Zakona o oglašavanju tiče ograničenja u reklamiranju igara na sreću, dok psihološkinja Tamara Džamonja Ilić smatra da su predložene izmene važan korak, ali je najvažnije razviti alternativne metode kod mladih.
Zabranjeno je i služenje hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima, a rok za usklađivanje poslovanja priređivača sa tom zabranom je 1. jul 2026. godine. Novina je i uvođenje mogućnosti samoisključenja i samoograničenja igrača, kao i zakonska rešenja za onlajn priređivače koja se odnose na informaciono-komunikacioni sistem, odnosno obaveze obezbeđivanja pristupa njihovim bazama podataka.
Obavezno je i utvrđivanje identiteta igrača prilikom registracije za onlajn igre, kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće, a priređivači su u obavezi i da Upravi za igre na sreću omoguće pristup njihovom linku video-nadzora.
Strože kaznene mere
Kada je reč o udaljenosti kladionica i automat klubova od osnovnih i srednjih škola, više nije dovoljno samo uverenje Republičkog geodetskog zavoda, koje se izdaje na osnovu izmerene udaljenosti, već je obavezno i mišljenje veštaka saobraćajne struke.
Kaznene mere za nelegalno priređivanje igara na sreću predviđaju oduzimanje dozvole za priređivanje igara u automat klubu, kladionici ili u kazinu, ukoliko se samo jednom otkrije ponovljena nepravilnost u istom prostoru.
Odobrenje za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima daje se na rok od deset godina, a ukoliko priređivač najkasnije 90 dana pre isteka tog roka podnese zahtev za produženje, ukoliko su ispunjeni uslovi propisani zakonom, rok se produžava rešenjem na deset godina.
Nova pravila za priređivače
Priređivač je dužan i da obračuna i plati naknadu za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igara, a ne manje od proizvoda iznosa od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti i najvećeg broja prijavljenih automata za igre na sreću u toku meseca.
Priređivač plaća i nadoknadu za priređivanje igara na sreću, odnosno klađenje u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača, a ne manje od proizvoda iznosa od 1.000 evra u dinarskoj protivvrednosti i najvećeg broja prijavljenih kladionica u kojima se priređuju igre na sreću u toku meseca.
Izmene zakona predviđaju i da priređivač plaća naknadu za priređivanje posebnih igra na sreću preko sredstava elektronske komunikacije mesečno u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača.
Novi zakon je usaglašen i sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru i Zakonom o opštem upravnom postupku.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
U novoj epizodi emisije "Tražim reč" otvarali smo još uvek tabu temu perimenopauze, menopauze, svih zabluda, strepnji i strahova vezanih za hormonske terapije. Ukoliko se ne uzima adekvatna terapija nego simptomi ignorišu, može doći do ozbiljnih kardiovaskularnih smetnji, kao i onkoloških komplikacija. Gosti: dr Mina Hagen, psihološkinja, dr Ljiljana Marina, endokrinološkinja, glumica Ivana Nikolić i ginekolog dr Miodrag Srećković.
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Kako starenje populacije menja društvo u Srbiji do 2040? Kroz razgovore sa stručnjacima, otkrivamo koje mere treba preduzeti kako bi stariji građani imali kvalitetniji život. Sagovornici u emisiji su Mr Nadežda Satarić iz Udruženja Amity, sociolog Dragan Marković, ekonomista Marina Jovanović i stručnjak za digitalnu inkluziju Ana Petrović, koji govore o različitim aspektima ovog složenog problema.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Cene stanova u Beogradu i Novom Sadu dosegle su istorijski maksimum i ne nazire se pad. Kako kaže Dušan Mirkulovski u razgovoru za Newsmax Balkans, gotovo 80 odsto kupoprodaja obavljaju domaći građani, a ne strani investitori, dok mladi najčešće do prve nekretnine dolaze uz pomoć porodice.
Požar koji je izbio na otvorenom prostoru u Batajnici, zahvativši travu i nisko rastinje, lokalizovan je oko 13.35 sati, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Srbiji se očekuje promenljivo i svežije vreme, ujutro i pre podne iznad većeg dela zemlje pretežno oblačno, mestimično s kišom, osim na krajnjem jugu i jugoistoku gde će biti pretežno sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji su prošle godine podnete 2.724 krivične prijave protiv maloletnih počinilaca krivičnih dela, što je za 5,0 odsto više nego 2023. godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Blokada ispred Visoke škole računarstva i elektrotehnike (VIŠER) na Voždovcu, koju su organizovali studenti i građani, razbijena je dolaskom policije, a više učesnika skupa dobilo je prekršajne prijave.
Građani i studenti u blokadi organizovali su nekoliko protesta u Srbiji. Užičani su blokirali jednu raskrsnicu u naselju Krčagovo, a pre toga su protestovali ispred Gradske kuće. U Kragujevcu je organizovan skup ispred Rektorata, dok su se Novosađani okupili kod Futoške pijace.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da trpi pritiske i nedozvoljen uticaj, a pravnik Milan Antonijević i advokat Dragoslav Ljubičanović za Newsmax Balkans objašnjavaju prirodu tih pritisaka i kako se rešavaju na različitim nivoima.
Nakon devet pokušaja vantelesne oplodnje, Suzana iz Subotice konačno očekuje devojčicu. Centar za VTO u subotičkoj bolnici do sada je uspešno doveo do rođenja više od 50 beba, a do kraja godine očekuje se više od 100 novorođenčadi.
Komentari (0)