Stroža pravila u oglašavanju kladionica: Da li će nove izmene zakona smanjiti maloletničko kockanje
Pravnica iz Udruženja za zaštitu potrošača Gorana Sredanović rekla je da se najveća izmena Zakona o oglašavanju tiče ograničenja u reklamiranju igara na sreću, dok psihološkinja Tamara Džamonja Ilić smatra da su predložene izmene važan korak, ali je najvažnije razviti alternativne metode kod mladih.
Završena je javna rasprava o izmenama Zakona o oglašavanju i očekuje se da resorno ministarstvo izađe sa konačnim predlogom. Zasad je poznato da je država predvidela stroža pravila koja ograničavaju poslovanje kladionica.
Srbija se nalazi na drugom mestu u Evropi po broju kockarnica i kladionica po glavi stanovnika, a ispred nje je samo Bosna i Hercegovina.
Direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić najavio je novu inicijativu za suzbijanje vršnjačkog nasilja pod nazivom "Uključi se". Naredne nedelje na sednici Odbora za prava deteta u Narodnoj skupštini predstaviće novi projekat, a očekuje podršku i vlasti i opozicije.
Koordinatorka Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Emina Beković rekla je da su najčešći oblici digitalnog nasilja sa kojim se suočavaju deca zloupotreba fotografija, pozivi i poruke od nepoznatih osoba, kao i ucene i pretnje eksplicitnim fotografijama.
Prema poslednjim podacima Udruženja priređivača igara na sreću, u Srbiji ima 2.900 sportskih kladionica, ali iz SOS centra za prevenciju i lečenje patološkog kockanja smatraju da je taj broj veći i licitiraju sa brojem od 6.500.
Sredanović je istakla da se najveća izmena zakona tiče ograničenja u vidu reklamiranja.
"U smislu načina na koji će se reklamirati igre na sreću, ali i od strane kojih ličnosti je dozvoljeno, odnosno zabranjeno reklamiranje", pojasnila je pravnica u jutarnjem programu "Otvori oči".
Reklamiranje samo u toku sportskih prenosa na TV
Kako je navela, televizija više nije opcija za reklamiranje kladionica i kockarnica, osim u slučaju prenosa sportskih dešavanja i to u kontrolisanim uslovima, nekih desetak sekundi po reklami, 30 minuta posle i 30 minuta pre samih sportskih događaja.
Džamonja Ilić smatra da su predložene izmene prvi važan korak, ali ne i dovoljan.
"Zakonska rešenja ovako na papiru jesu nešto što je važno, ali ne garantuje primenu", ocenila je sagovornica Newsmax Balkans.
"Sa detetom graditi odnos poverenja, a ne kontrole"
Prema njenom mišljenju, zakon jeste prvi korak, ali je potrebno, kako navodi, razviti neke druge alternativne metode i vrednosti kod mladih.
"Moramo da razvijemo neke alternativne modele, neke druge vrednosti kod mladih, način provođenja vremena, a ja bih rekla čak i šire, u samom društvu, gde zapravo uslovi života nažalost pogoduju razvoju ovakvih navika, a samim tim i rizika od razvoja bolesti", naglasila je Džamonja Ilić.
Na pitanje kako roditelji treba da postupe ukoliko njihovo dete posećuje kladionicu, psihološkinja ističe da nije najvažnija kontrola, već poverenje.
"Mi govorimo o kontroli, da roditelji moraju da prate svoje dete, da vode računa o tome, ali mnogo više je stvar poverenja. Ako vi imate sa detetom odnos poverenja, verovaće u ono što mu kažete. Da to nisu zabrane samo zato što ste vi autoritet koji ima moć da zabranjuje neke stvari koje njegovi vršnjaci rade, nego će razumeti zašto mu nešto kažete. Onda nije potrebno da imamo samo zabrane, kontrolu, nego stvarno da razvijamo jedan odnos poverenja, kao i druga interesovanja kod dece", ukazala je Džamonja Ilić.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u Kliničkom centru Srbije studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, povređenu tokom blokade, i poželeo joj brzo ozdravljenje i potpuni oporavak po izlasku iz bolnice, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Auto-moto savez Srbije upozorava vozače na opreznu vožnju zbog magle i moguće poledice, i dodaje da će poslednji dani zimskog raspusta doneti povremeno pojačan intenzitet saobraćaja na putevima koji vode sa naših skijališta i popularnih planinskih vrhova ka gradskim sredinama.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Komentari (0)