"Usluge podrške nisu dostupne": Oko 70 odsto roditelja dece sa smetnjama u razvoju moralo da da otkaz
U Srbiji je skoro 70 odsto roditelja dece sa smetnjama i invaliditetom moralo da prestane da radi, da bi se posvetili detetu. Razlog za to je, kažu, to što usluge podrške nisu dostupne. Osim toga, svakodnevno razmišljaju i o tome ko će brinuti o njihovom detetu kada oni to više ne budu mogli.
Stanovanje uz podršku najbolje je rešenje, ali ova usluga nije dostupna u većini gradova u Srbiji.
Biljana Stojanović je lekar. Njen najmlađi sin Oliver je u spektru autizma, pa je dala otkaz kada je imao pet godina. Skoro 70 odsto roditelja dece sa smetnjama ili invaliditetom uradi isto, kako bi mogli da brinu o svojoj deci.
Nedavno je prilikom eksplozije gasa, koji je curio iz plinske boce, potpuno uništen lokal ratnih vojnih veterana u Leskovcu, ali i susedni, koji je od početka godine koristilo Udruženje "Naš svet", koje okuplja mlade osobe sa smetnjama u razvoju. Potrebna im je pomoć i hitno rešavanje problema.
Koliko puta ste se probudili i pomislili "Zašto danas moram na posao?" Filip, Nevena, Divna, Mihajlo, Aleksandra i Milica nemaju tih problema. Oni jedva čekaju da se sastanu u kafiću "Zvuci srca" u beogradskom naselju Vračar. Osam radnih sati prođe kao tren jer svoj posao vole i u njemu svi uživaju.
"Oliver je tad trebalo da krene u školu i nisam videla drugačiji način da budem uz njega, da učestvujem u sastancima u školi, da ga vodim u školu. Nismo imali ni ličnog pratioca i to je bilo jedino rešenje", priča Biljana za Newsmax Balkans.
Biljana, kao i Jelena iz Udruženja Dan, imaju još jednu, mnogo veću brigu - svakoga dana razmišljaju ko će brinuti o njihovoj deci, kada one više ne budu mogle.
"Želimo da kao roditelji doživimo da čak i naša deca sa razvojnim smetnjama i autizmom imaju neku mladost. I to onakvu mladost, kasnije i starost koja je dostojna čoveka. To zaista nije ništa previše što mi tražimo od sistema i društva. Tu dolazimo do tog stanovanja uz podršku", kaže Jelena Petrović za Newsmax Balkans.
Usluga stanovanja uz podršku
Čak 60 odsto porodica sa osobom sa smetnjama ili invaliditetom smatra da je usluga stanovanja uz podršku najpotrebnija.
"Nama kao roditeljima bi značilo da neću živeti stalno sa jezivom grižom savesti zbog toga što, recimo, sutra, za nekih deset godina ostarela i možda bolesna, nisam u mogućnosti da izvedem svog mladog sina koji će tada imati 25 godina ni u šetnju, zato što će on biti apsolutno zatočenik naše porodice, naših nekih možda u tom trenutku potreba ili nužnosti. Zato što imam svoju mlađu decu i nisam sigurna da sam ih baš rodila da bi one svoj život podredile svom bratu", navodi Jelena Petrović.
Kuća za osamostaljivanje u samo tri grada
Kuća za osamostaljivanje postoji samo u tri grada u Srbiji - Pančevu, Kuli i Šapcu, a u program je uključeno samo nekoliko desetina korisnika.
Pre više od deset godina, projekat "Otvoreni zagrljaj", koji je finansirala Evropska unija, najavljivan je kao početak nove ere u ovoj oblasti. Deceniju kasnije, veliki broj onih koji su živeli potpuno drugačiji život u stanovanju uz podršku, vraćeni su u domove, a roditelji se i dalje pitaju - da li će njihova deca, kada njih više ne bude, morati da provedu život u ustanovi.
U novoj epizodi emisije "Tražim reč" otvarali smo još uvek tabu temu perimenopauze, menopauze, svih zabluda, strepnji i strahova vezanih za hormonske terapije. Ukoliko se ne uzima adekvatna terapija nego simptomi ignorišu, može doći do ozbiljnih kardiovaskularnih smetnji, kao i onkoloških komplikacija. Gosti: dr Mina Hagen, psihološkinja, dr Ljiljana Marina, endokrinološkinja, glumica Ivana Nikolić i ginekolog dr Miodrag Srećković.
specijal
08:00
JUTARNJI PROGRAM-OTVORI OČI
Hoće li Trampovo naoružavanje Ukrajine vratiti Putina za pregovarački sto? Kakvo je psihičko zdravlje policajaca, pitamo savetnicu ministra Slavicu Đukić Dejanović. Danci će imati autorska prava na svoje telo ako se usvoji zakon o AI. Koliko je Srbija daleko od takvog zakona?
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Cene stanova u Beogradu i Novom Sadu dosegle su istorijski maksimum i ne nazire se pad. Kako kaže Dušan Mirkulovski u razgovoru za Newsmax Balkans, gotovo 80 odsto kupoprodaja obavljaju domaći građani, a ne strani investitori, dok mladi najčešće do prve nekretnine dolaze uz pomoć porodice.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
U Srbiji se očekuje promenljivo i svežije vreme, ujutro i pre podne iznad većeg dela zemlje pretežno oblačno, mestimično s kišom, osim na krajnjem jugu i jugoistoku gde će biti pretežno sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji su prošle godine podnete 2.724 krivične prijave protiv maloletnih počinilaca krivičnih dela, što je za 5,0 odsto više nego 2023. godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Blokada ispred Visoke škole računarstva i elektrotehnike (VIŠER) na Voždovcu, koju su organizovali studenti i građani, razbijena je dolaskom policije, a više učesnika skupa dobilo je prekršajne prijave.
Građani i studenti u blokadi organizovali su nekoliko protesta u Srbiji. Užičani su blokirali jednu raskrsnicu u naselju Krčagovo, a pre toga su protestovali ispred Gradske kuće. U Kragujevcu je organizovan skup ispred Rektorata, dok su se Novosađani okupili kod Futoške pijace.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da trpi pritiske i nedozvoljen uticaj, a pravnik Milan Antonijević i advokat Dragoslav Ljubičanović za Newsmax Balkans objašnjavaju prirodu tih pritisaka i kako se rešavaju na različitim nivoima.
Nakon devet pokušaja vantelesne oplodnje, Suzana iz Subotice konačno očekuje devojčicu. Centar za VTO u subotičkoj bolnici do sada je uspešno doveo do rođenja više od 50 beba, a do kraja godine očekuje se više od 100 novorođenčadi.
Komentari (0)