(VIDEO) Najmlađi lečeni alkoholičar u Srbiji ima 12 godina: "Posledice fizičke, emocionalne i socijalne"

Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

17.01.2025. 21:29

(VIDEO) Najmlađi lečeni alkoholičar u Srbiji ima 12 godina: "Posledice fizičke, emocionalne i socijalne"

Trend konzumacije alkohola, posebno kod mladih, stalno je u porastu, ukazuju mnogobrojna istraživanja.

Psiholozi smatraju da najveći uticaj na mlade, pored medija i socijalnih grupa, kada je u pitanju alkohol, ima društvo, koje trenutno ne utiče najpovoljnije kako bi se ovaj problem rešio, ali da je ključ u edukaciji i to u najranijem dobu.

Društvo glavni faktor normalizacije konzumiranja alkohola

Govoreći o ulozi društva u normalizaciji konzumiranja alkohola psihološkinja Sofija Bogdanović istakla je za Newsmax Balkans da kao društvo trenutno ne utičemo baš najbolje na mlade.

"Društvo je jedan od ključnih faktora zbog kog je generalno u svetu, a pogotovo u Srbiji, normalizovana konzumacija alkohola. Jako je poražavajuće što je to slučaj kod mladih", navela je naša sagovornica.

Psihološkinja je istakla da, osim društva, bitnu ulogu igraju i mediji, kao i to da je kroz filmove, serije, muziku prisutna i dozvoljena konzumacija alkohola.

"Ono što takođe pospešuje upotrebu alkohola jesu i porodične okolnosti, gde deca uče po modelu, gde roditelji piju i konzumiraju alkohol jako često, ili roditelji samo dozvoljavaju i pospešuju konzumaciju alkohola", navela je naša sagovornica.

Najbitnija edukacija

Psihološkinja je za Newsmax Balkans iznela da je neophodna edukacija o negativnim i štetnim posledicama alkohola na organizam same osobe, odnosno na moždani, kognitivni sistem, ali isto tako i na samopouzdanje.

"Posledice alkohola mogu biti jako ozbiljne. One mogu da budu fizičke, emocionalne i socijalne. Važno je raditi na prevenciji alkoholizma i sa tim treba krenuti još u osnovnoj školi", napomenula je Bogdanović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)