Situacija je od mesta do mesta i od škole do škole, pa i od učionice do učionice drugačija. Nastavnici su uz podršku roditelja odlučivali o štrajku i obustavi, ali su i roditelji odlučivali da li će poslati decu.
Neizvesnost koja je počela prvim danom drugog polugodišta nastavila se do danas. Tenzije i pritisci su se smenjivali između nastavnika, direktora, roditelja, maturanata, a u sve to umešala se i prosvetna inspekcija poslata na teren vanredno, kako je resorna ministarka i najavila. Međutim, o sudbini rada nastavnika odluku ne donose inspekcije, već direktori.
"Nakon što direktor dobije zapisnik od prosvetnog inspektora, u zapisniku će stajati koje su nepravilnosti uočene i neki okvirni rok da se one isprave. U formalnom, pravnom, zakonskom smislu direktor može da utvrdi da nastavnik krši neki propis, dakle zakon ili neki drugi propis, i da tim povodom donese zaključak kojim se pokreće disciplinski postupak", navodi za Newsmaxs Balkans Mario Reljanović sa Instituta za javno pravo.
Kako dodaje, taj disciplinski postupak može da rezultira otkazom u relativno kratkom vremenu, odnosno u roku od 10 do 15 dana.
"Dakle, ne postoji mogućnost da se neko otpusti odmah", ističe Reljanović.
Podrška nastavnicima
Ispred pojedinih osnovnih i srednjih škola u Beogradu okupljali su se roditelji kako bi nastavnicima pružili podršku što je onemogućilo prosvetnu inspekciju u obavljanju nadzora.
I nastavnici su podržali jedni druge, pa su u pojedinim školama najavili kolektivni otkaz ukoliko se pokrene disciplinski postupak.
Novi dan D
I za naredne dane najavljeni su skupovi podrške nastavnicima ispred škola u različitim gradovima u Srbiji.
U proteklim danima sastajala su se i nastavnička veća kako bi se pronašlo rešenje i donele odluke o realizaciji nastave ili štrajka.
U petak je, prema svemu sudeći, novi dan D kada će se donositi odluke, ali ne samo za osnovne i srednje škole.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)