U tekstu pod nazivom "Studenski protesti, vladajuća stranka i RTS: Šta je posao javnog servisa" ukazano je da je RTS proteklog vikenda protestima i blokadi mostova u Novom Sadu dao status udarne vesti u glavnim informativnim emisijama.
RTS je iz Novog Sada, kako je navedeno, imao direktna uključenja reportera, ankete sa učesnicima protesta i snimke dronom iz vazduha na kojima se videla velika brojnost prisutnih.
Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) reagovala je na to oštrim saopštenjem, ocenjujući izveštavanje RTS kao "skandalozno" i optužujući tu kuću da je prekršila "sva pravila i vrednosti objektivnog i nepristrasnog novinarstva".
Navodi se i da je Nezavisno udruženje novinara Srbije ocenilo da je saopštenje SNS protivzakonito i pogubno po slobodu izražavanja, a Udruženje novinara Srbije ocenilo izveštavanje RTS kao profesionalno, dok saopštenje SNS smatra nedopustivim pritiskom na javni servis.
Glas Amerike razgovarao je i sa više medijskih stručnjaka, među kojima je i Rade Veljanovski, koji je ocenio da je RTS uvideo da više ne može da žmuri nad onim što se dešava na ulici i da konačno shvatio da treba da radi za javni interes.
Dodao je i da je promena rada RTS nedovoljna.
Sociolog Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja rekao je da su studenti probili medijsku blokadu i da je očito da je RTS rešio da promeni odnos prema stvarnosti, dajući relativno realnu sliku onoga što se dešava na studentskim protestima.
Analitičar i medijski ekspert Zoran Kusovac ocenio je da su promene u načinu izveštavanja javnog servisa "kozmetičke" i "sitne" i da su odraz toga da su u RTS "neki ljudi svesni da su preterali", kao i da, usled kritika vlasti, RTS "ponovo počinje da vaga".
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)