(VIDEO) Gosti Stava dana o studentskim protestima: Pomažu društvu u borbi protiv korupcije, umešane strane službe

Glumac i bivši političar Branislav Lečić rekao je, govoreći o studentiskim protestima u Srbiji, da studenti pomažu društvu u borbi protiv korupcije, dok je istoričar Aleksandar Raković mišljenja da buduće akademce koristi neka strana služba.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

06.02.2025. 20:36

(VIDEO) Gosti Stava dana o studentskim protestima: Pomažu društvu u borbi protiv korupcije, umešane strane službe

Fenomen studentskih protesta širi se i van Srbije. Reakcije stižu ne samo iz komšiluka, nego i iz daleke Amerike, odakle je pevačica Madona podržala studente i ljude u Srbiji.

"Stojimo uz Srbiju", objavila je Madona na internetu, a ispod teksta je išla njena čuvena pesma "Like a Prayer".

I još jedna svetski poznata ličnost podržala je studente, najbolji teniser sveta svih vremena Novak Đoković, koji se pojavio sa duksom na kojem je pisalo "Studenti su šampioni".

Printscreen: Newsmax Balkans

Gostujući u Stavu dana i govoreći o tome kakva su poruku studenti iz Srbije poslali u svet, glumac Branislav Lečić istakao je da ih ima više i da je lepo što mladi počinju politički da deluju. 

"Ako to rade, onda imamo šansu da u budućnosti imamo i neki novi politički kadar. Mlade ljude karakteriše borba za idealne principe, neke nove stvari kao što su sloboda, demokratija, pravda. Bez toga nema prisustva u stvarnosti. Drugo je pitanje da li su svaki studentski protesti mudri", konstatovao je Lečić.

"Studenti pomažu društvu u borbi protiv korupcije"

Naveo je i to da studenti pomažu društvu u borbi protiv korupcije, kao i to da je epicentar protesta potkovan nevinošću i nezadovoljstvom koje je potpuno opravdano.

"Tu je želja za boljim društvom, za pravdom, za satisfakcijom kada je reč o tome što se dogodilo u Novom Sadu. Oni to žele da pretoče u jednu vrstu neponovljivosti", naveo je glumac.

"To su oni koji imaju neke druge ambicije, koje takođe moramo, kao zreli, iskusni ljudi i politički edukovani, da vidimo, da ih obelodanimo. Zato što, ako ih ne obelodanimo, onda bivamo zavedeni i onda ispada da studenti mogu da ispadnu korisni idioti. S jedne strane tu je naša domaća opozicija, a s druge  postoji latentna sumnja da je cela stvar negde u kontekstu zbivanja u svetu, možda na određen način, podstaknuta", napomenuo je Lečić.

Raković: Ne vidimo ko od studenata vodi proteste

Govoreći o sličnostima i razlikama sa protestima iz 1968, 1991, 1996. i 1997. godine, istoričar Aleksandar Raković je naveo da je zajedničko da se menja društvo, ali da su ideološki razlozi potpuno drugačiji.

"Bunt omladine protiv devijacije u sistemu je možda zajednička stvar, međutim, ideološki, ni oni protesti iz 1968. nemaju veze sa onima iz 1996. godine. Takođe, ne vidimo ko od studenata vodi proteste, to je razlika u odnosu na one iz 1968", rekao je istoričar.

Printscreen: Newsmax BalkansIstoričar Aleksandar Raković

Dodao je i to da nam je sada poznato da je 5. oktobra bila uključena neka sigurna ruka, kao i to da smatra da su tvrdnje da iza studentskih protesta stoje strane službe opravdane.

"Da, kolektivni Zapad stoji, siguran sam u to, jer je ovo toliko dobro organizovano da mora da stoji neka sigurna ruka i neki vrlo pedantan um. Nemam dokaze za to, samo izvlačim zaključke i sabiram jedan i jedan. Dakle, to je moj utisak, iako sami akteri koji se nalaze na ulicama naših gradova uopšte nisu svesni toga", naglasio je sagovornik.

Krajem decembra u našim medijima se spekulisalo da će protesti utihnuti oko novogodišnjih praznika, kada studenti budu imali slobodne dane, ali do toga nije došlo, nego se od tada protesti samo šire i umnožavaju.

Govoreći o tome zašto je to tako, Branislav Lečić je iskazao bojazan da je to put ka širenju nestabilnosti u zemlji.

"Plašim se da se radi o inženjeringu koji je projektovan spolja. To je neki test, razvojni put da se nestabilnost raširi. Ispada da u ime ljubavi prema zemlji ne prepoznajemo da činimo loše", naveo je sagovornik.

Moguća rešenja

Iznoseći svoje stavove o tome šta su potencijalna rešenja za trenutnu situaciju, gosti Stava dana složili su se da je rešenje u dijalogu.

"Rešenje je u razgovoru, dogovoru i u izborima u političkom smislu, u kojima i mladi mogu da učestvuju. Sve se menja, treba razumno posmatrati", rekao je Lečić.

Raković je prokomentarisao da ne vidi kada dolazi momenat za razgovore i osvrnuo se na to što je Rektorski kolegijum odbio poziv na razgovor s predsednikom Srbije.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)