(VIDEO) Gosti Stava dana o studentskim protestima: Pomažu društvu u borbi protiv korupcije, umešane strane službe
Glumac i bivši političar Branislav Lečić rekao je, govoreći o studentiskim protestima u Srbiji, da studenti pomažu društvu u borbi protiv korupcije, dok je istoričar Aleksandar Raković mišljenja da buduće akademce koristi neka strana služba.
Fenomen studentskih protesta širi se i van Srbije. Reakcije stižu ne samo iz komšiluka, nego i iz daleke Amerike, odakle je pevačica Madona podržala studente i ljude u Srbiji.
"Stojimo uz Srbiju", objavila je Madona na internetu, a ispod teksta je išla njena čuvena pesma "Like a Prayer".
I još jedna svetski poznata ličnost podržala je studente, najbolji teniser sveta svih vremena Novak Đoković, koji se pojavio sa duksom na kojem je pisalo "Studenti su šampioni".
Printscreen: Newsmax Balkans
Gostujući u Stavu dana i govoreći o tome kakva su poruku studenti iz Srbije poslali u svet, glumac Branislav Lečić istakao je da ih ima više i da je lepo što mladi počinju politički da deluju.
"Ako to rade, onda imamo šansu da u budućnosti imamo i neki novi politički kadar. Mlade ljude karakteriše borba za idealne principe, neke nove stvari kao što su sloboda, demokratija, pravda. Bez toga nema prisustva u stvarnosti. Drugo je pitanje da li su svaki studentski protesti mudri", konstatovao je Lečić.
"Studenti pomažu društvu u borbi protiv korupcije"
Naveo je i to da studenti pomažu društvu u borbi protiv korupcije, kao i to da je epicentar protesta potkovan nevinošću i nezadovoljstvom koje je potpuno opravdano.
"Tu je želja za boljim društvom, za pravdom, za satisfakcijom kada je reč o tome što se dogodilo u Novom Sadu. Oni to žele da pretoče u jednu vrstu neponovljivosti", naveo je glumac.
"To su oni koji imaju neke druge ambicije, koje takođe moramo, kao zreli, iskusni ljudi i politički edukovani, da vidimo, da ih obelodanimo. Zato što, ako ih ne obelodanimo, onda bivamo zavedeni i onda ispada da studenti mogu da ispadnu korisni idioti. S jedne strane tu je naša domaća opozicija, a s druge postoji latentna sumnja da je cela stvar negde u kontekstu zbivanja u svetu, možda na određen način, podstaknuta", napomenuo je Lečić.
Raković: Ne vidimo ko od studenata vodi proteste
Govoreći o sličnostima i razlikama sa protestima iz 1968, 1991, 1996. i 1997. godine, istoričar Aleksandar Raković je naveo da je zajedničko da se menja društvo, ali da su ideološki razlozi potpuno drugačiji.
"Bunt omladine protiv devijacije u sistemu je možda zajednička stvar, međutim, ideološki, ni oni protesti iz 1968. nemaju veze sa onima iz 1996. godine. Takođe, ne vidimo ko od studenata vodi proteste, to je razlika u odnosu na one iz 1968", rekao je istoričar.
Dodao je i to da nam je sada poznato da je 5. oktobra bila uključena neka sigurna ruka, kao i to da smatra da su tvrdnje da iza studentskih protesta stoje strane službe opravdane.
"Da, kolektivni Zapad stoji, siguran sam u to, jer je ovo toliko dobro organizovano da mora da stoji neka sigurna ruka i neki vrlo pedantan um. Nemam dokaze za to, samo izvlačim zaključke i sabiram jedan i jedan. Dakle, to je moj utisak, iako sami akteri koji se nalaze na ulicama naših gradova uopšte nisu svesni toga", naglasio je sagovornik.
Krajem decembra u našim medijima se spekulisalo da će protesti utihnuti oko novogodišnjih praznika, kada studenti budu imali slobodne dane, ali do toga nije došlo, nego se od tada protesti samo šire i umnožavaju.
Govoreći o tome zašto je to tako, Branislav Lečić je iskazao bojazan da je to put ka širenju nestabilnosti u zemlji.
"Plašim se da se radi o inženjeringu koji je projektovan spolja. To je neki test, razvojni put da se nestabilnost raširi. Ispada da u ime ljubavi prema zemlji ne prepoznajemo da činimo loše", naveo je sagovornik.
Moguća rešenja
Iznoseći svoje stavove o tome šta su potencijalna rešenja za trenutnu situaciju, gosti Stava dana složili su se da je rešenje u dijalogu.
"Rešenje je u razgovoru, dogovoru i u izborima u političkom smislu, u kojima i mladi mogu da učestvuju. Sve se menja, treba razumno posmatrati", rekao je Lečić.
Raković je prokomentarisao da ne vidi kada dolazi momenat za razgovore i osvrnuo se na to što je Rektorski kolegijum odbio poziv na razgovor s predsednikom Srbije.
Veljko Stojković je dečak kojem je dijagnostikovano da boluje od retke i teške bolesti atrofije mozga, a čija je borba za život pre nekoliko godine ganula mnoge ljude u Srbiji. U međuvremenu, Veljko se sa roditeljima preselio u SAD gde je ustanovljeno da se "njegov mozak ipak ne gasi".
Udruženje potrošača "Efektiva" pozvalo je potrošače u Srbiji na novi bojkot pet velikih trgovinskih lanaca, u trajanju od ponedeljka do petka (od 10. do 14. februara).
Rod Blagojevic, an American of Serbian descent and one of Donald Trump's closest associates, stated for Newsmax Balkans that he is impressed by how Serbia is economically progressing and that he understands why the Serbian people love the US president.
Počasni konzul Srbije u Izraelu Aleksandar Nikolić rekao je za Newsmax Balkans da je oteti Alon Ohel (23), mladi pijanista poreklom iz Novog Sada, predviđen za razmenu u drugoj fazi primirja između Izraela i Hamasa u Gazi.
Rod Blagojević, Amerikanac srpskog porekla koji je jedan od najbližih saradnika Donalda Trampa, izjavio je za Newsmax Balkans da je impresioniran time kako Srbija ekonomski napreduje, kao i da razume zašto srpski narod voli predsednika SAD.
Slab i umeren mraz, u Bačkoj, Sremu, po kotlinama i dolinama reka zapadne i južne Srbije očekuje se u jutarnjim časovima, kao i u Timočkoj Krajini, gde su mogući mestimično magla i niska oblačnost, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Tokom 2024. godine u Srbiji su prodata 27.862 nova automobila čime je postignut najbolji prodajni rezultat u prethodnih pet godina, rekao je generalni sekretar Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Boris Ćorović.
Dekanat Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) saopštio je da je zabrinut zbog odluke Tužilaštva, jer je istraga ograničena samo na osobe čiji je identitet postao poznat kroz digitalne medije, iako u krivičnoj prijavi koju je fakultet podneo stoji da je napad izvršila grupa od najmanje sedam lica.
Tokom jula i avgusta prošle godine više od 65 naseljenih mesta u Srbiji bilo je pogođeno nestašicama vode. Ako sudimo po padavinama ove zime, možemo očekivati još jednu sušnu godinu. Tamo gde u vodovodu ima vode, mnogi u pitanje dovode njen kvalitet jer je on u sve gorem stanju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, gostujući na RTS, da veruje u dijalog, komentarišući odluku Rektorata Univerziteta u Beogradu da odbije njegov poziv na razgovor.
Premijer Kosova i lider Pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti rekao je kratko, reagujući na kritiku izaslanika za specijalne misije predsednika SAD Ričarda Grenela, "šta da radim".
Rod Blagojević, Amerikanac srpskog porekla koji je jedan od najbližih saradnika Donalda Trampa, izjavio je za Newsmax da misli da je Srbija idealno mesto susreta Trampa i ruskog lidera Vladimira Putina.
Platforma Saveta Evrope za zaštitu novinarstva i bezbednost novinara objavila je pismo Vrhovnog javnog tužilaštva u Srbiji u kojem se navodi da su pokrenuti krivični i prekršajni postupci u vezi sa vređanjem i napadima na ekipe N1 i Euronews na protestu u Novom Sadu 5. novembra prošle godine.
Komentari (0)