(VIDEO) Ko je kumovao nazivu ciklona koji tutnji Evropom i po čemu je Boris poseban
Ciklon Boris koji je dosad odneo više od dvadeset ljudskih života i za sobom ostavio ogromnu materijalnu štetu nije iznenadio meteorologe, koji ističu da je ovog puta sistem pravovremenog obaveštavanja uticao na to da broj žrtava ne bude veći.
Stručnjaci kažu da je usled udara ciklona slične snage u prošlosti bilo više žrtava.
Klimatolog Vladimir Đurđević objašnjava za Newsmax Balkans da se ciklon Boris kretao neobičnom putanjom i da je ostao duže vremena zaglavljen nad jednim područjem, zbog čega je i njegova razorna snaga bila skoncentrisana na jednu oblast.
„Kada se formira ciklon, recimo u severnom Atlantiku, njemu treba četiri-pet dana da pređe preko Evrope i da nastavi ka Aziji. Cikloni uglavnom putuju od zapada prema istoku. Iznad naše zemlje obično putuju jedan do dva dana, ali smo sada imali situaciju da se četiri dana vrteo iznad Srbije. Slična situacija bila je i 2014. godine, kada se zaglavio nekoliko dana i zato smo imali tako velike padavine. Taj ciklon 2014. nazvan je Tamara. Klimatske promene doprinose da se atmosfera češće nađe u tom stanju. Kada su cikloni zaglavljeni i kada ne prate svoju standardnu putanju desi se da jedna lokacija dobije velike količine padavine, što se sada desilo u centralnoj Evropi", ističe Đurđević.
"Boris" pročistio vazduh u Srbiji
Nakon ciklona, uobičajeno je da usledi vedro vreme jer cikloni doprinose i pročišćavanju vazduha. Zato je i u Srbiji utorak bio izuzetno vedar.
„Mi smo bili na periferiji ciklona Boris i zato smo imali skromnije padavine, ali drastičniji pad temperature. Te padavine su malo pročistile vazduh, koji je preko leta bio dosta zagađen. Sada je svežiji i prijatniji", napominje naš sagovornik.
Iako postoji zvaničan sistem davanja imena ciklonima, u medijima su u opticaju bila dva. Pobedilo je "Boris", kojem je kumovala italiijanska meteorološka služba.
"Italijanska meteorološka služba pripada vojsci Italije, dakle, nije nezavisna institucija i imaju dugu tradiciju davanja imena olujama. Takođe, Institut iz Nemačke prati oluje i često se te dve institucije utrkuju u davanju imena. U ovom slučaju nemački predlog bio je En, ali uvek pobeđuje onaj koji mediji prihvate, a to je bio italijanski predlog", navodi Đurđević.
Planeta sve toplija, cikloni češći i jači
Objašnjava da klimatske promene, između ostalog, uslovljavaju i nastanak ciklona.
"Cikloni nastaju usled velikih isparenja, a svoju jačinu crpe pre svega iz mora i okeana, koji usled viših temperaturama isparavaju. U atmosferi je sada sedam odsto više vodene pare nego u prethodnom periodu, pa za stručnjake ciklon Boris, kao ni njegova snaga, ne predstavljaju iznenađenje", navodi Đurđević.
Sagovornik Newsmax Balkans očekuje da će u drugoj polovini septembra temperature u Srbiji biti u granicama očekivanih vrednosti.
"Narednih desetak dana vreme će biti stabilno. Do kraja nedelje imaćemo prijatne temperature i preko 25 stepeni", zaključio je Đurđević.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Svet se ubrzano kreće ka vrućinama čije poslediće će biti tolike da osiguravajuće kuće više neće nuditi pokriće za mnoge klimatske rizike, upozorila je jedna od najvećih svetskih osiguravajućih kompanija. Da li će u budućnosti štete usled ekstremnih vremenskih prilika biti nenadoknadive i kod nas?
Učenici Zemunske gimnazije blokirali su u nedelju tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz. Srednjoškolci navode da su se na taj potez odlučili jer su saznali da je planiran nastavak nastave od sutra, i to sa časovima u trajanju od 45 minuta i upisivanjem učenika koji neće doći na nastavu.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Delegacija Ratnog vazduhopovstva i protivvazduhoplovne odbrane je, povodom Dana sećanja, položila venac na spomen-obeležje u Gornjem Crniljevu pukovniku pilotu Milenku Pavloviću koji je poginuo u vazdušnoj borbi tokom NATO agresije 1999. godine.
Zajednice zaposlenih u predškolstvu "Predškolski krug" organizovale su protest u Beogradu. Na Trgu Republike je donet takozvani “Predškolski edikt”, a zaposleni u predškolskim ustanovama i roditelji predškolaca potom su krenuli u protestnu šetnju do Ministarstva prosvete gde su pročitani zahtevi.
Konstitutivna sednica skupštine privremenih prištinskih institucija prekinuta je 14. put, pošto ponovo nije prihvaćen predlog pokreta Samoopredeljenja da glasanje za izbor predsednika skupštine bude tajno.
U Nišu odnedavno postoji Roditeljski telefon - linija namenjena svima koji imaju bilo kakve dileme koje roditeljstvo svakodnevno donosi. To je nova usluga regionalne Sigurne kuće Niš, a za 20-ak dana najviše su se javljali roditelji predškolaca, sa pitanjima u vezi sa vaspitanjem i prilagođavanjem.
U Srbiji je 6.000 teško obolelih od astme, ali pacijenata sa blažim oblicima te bolesti je mnogo više, izjavila je pulmolog dr Olivera Ostojić i dodala da se kod onih sa težim oblicima već koristi biološka terapija.
Komentari (0)