(VIDEO) Psihološka pomoć za preživele u saobraćajnim nesrećama: "Porodica da uoči problem i bude oslonac"

U okviru projekta Agencije za bezbednost saobraćaja održana je obuka pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi za pružanje psihološke podrške preživelima u saobraćajnim nesrećama, porodicama žrtava, ali i profesionalcima.

Autor:  

Vera Bojović

|  

16.02.2025. 19:01

(VIDEO) Psihološka pomoć za preživele u saobraćajnim nesrećama: "Porodica da uoči problem i bude oslonac"

Iz Agencije ističu bitnost prvog kontakta, ali i psihičkih posledica, koje su vrlo često u drugom planu. 

Saobraćajne nezgode predstavljaju jedan od najtraumatičnijih događaja koje pojedinac može da doživi. Posledice nisu samo fizičke prirode već ostavljaju dubok trag na mentalno zdravlje preživelih, ali i porodica onih koji su poginuli.

U takvim trenucima, adekvatna psihološka podrška ključna je za proces oporavka i suočavanja sa traumom. Agencija za bezbednost saobraćaja je detektovala ovaj aspekat, te je na predlog roditelja dece poginule u saobraćaju sa društvenom psihologa realizovala obuku.

"Istraživanja su pokazala da zaista psihološka podrška je neophodna našim sugrađanima. Svakog dana se desi sto saobraćajnih nezgoda u proseku, u kojima bude 50 povređenih, od toga 20 teže. Jedna do dve osobe pogine svakog dana. Svi oni imaju svoje porodice, ukućane, okolinu. Svi oni doživljavaju određeni stres", rekao je za Newsmax Balkans Milan Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja. 

Anksioznost, depresija, osećaj krivice

Preživeti saobraćajnu nesreću često znači suočavanje sa posttraumatskim stresnim poremećajem, anksioznošću, depresijom i osećajem krivice, a simptomi mogu da budu brojni. Ipak, porodica je ta koja treba da uoči problem ukoliko postoji, te da reaguje na vreme.

"Kada pripadnici MUP i hitne pomoći odu sa lica mesta, porodica ostaje tu. Trebalo bi da porodica bude oslonac i smernica i da oni obrate pažnju na to da li se osoba povukla, koliko plače, brine o nekim stvarima, povlači se možda iz nekih interakcija... Da li ima problema s tim da ponovo sedne u auto, kako spava, da li se budi. Sve su to možda banalni simptomi, zavisi šta je problematika sa kojom se osoba nosi, ali sve to možemo da primetimo samo ako obratimo pažnju zapravo i vrlo često postavljamo opet ovo pitanje kako si", objasnila je psihološkinja Ana Ivanov za našu televiziju. 

Empatija i smirenost ključni

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi često su prvi koji dolaze na mesto nesreće. Njihov način komunikacije i ponašanje mogu da imaju dugoročan uticaj na psihološko stanje preživelih.

Empatija, smirenost i profesionalan pristup su ključni. Međutim i oni mogu da dožive šok, te ni taj aspekat nije izuzet iz obuke. 

"Nauka je pokazala da stres doživljavaju ne samo žrtve u saobraćaju i njihove porodice, nego i profesionalci. Obuka se sastojala iz dva dela. Prvi deo je razvoj specijalističkog empatičnog pristupa u komunikaciji sa žrtvama u saobraćaju, a drugi je sagledavanje stresa i njegovog uticaja na ove profesionalce koje sam naveo", istakao je Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja. 

Pored obuke profesionalaca, postoje brojevi telefona na koje se građani koji su preživeli saobraćajne nezgode mogu javiti, kao i sajtovi koje mogu da posete. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)