(VIDEO) Psihološka pomoć za preživele u saobraćajnim nesrećama: "Porodica da uoči problem i bude oslonac"
U okviru projekta Agencije za bezbednost saobraćaja održana je obuka pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi za pružanje psihološke podrške preživelima u saobraćajnim nesrećama, porodicama žrtava, ali i profesionalcima.
Iz Agencije ističu bitnost prvog kontakta, ali i psihičkih posledica, koje su vrlo često u drugom planu.
Saobraćajne nezgode predstavljaju jedan od najtraumatičnijih događaja koje pojedinac može da doživi. Posledice nisu samo fizičke prirode već ostavljaju dubok trag na mentalno zdravlje preživelih, ali i porodica onih koji su poginuli.
Na putu Stara Pazova - Inđija kod nadvožnjaka oko 17.30 sati došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je poginula jedna osoba, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz PU Sremska Mitrovica.
Od saobraćajnih nesreća u Srbiji godišnje nastrada više od 500 ljudi, dok je u prethodne tri godine zabeleženo prosečno 36 saobraćajnih nezgoda sa poginulim osobama u slučaju preticanja vozila, izjavio je direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Koković.
Dragan M. (57) koji je u noći između subote i nedelje kolima usmrtio mladića L. T. (27) godina na Zvezdari, uhapšen je u ponedeljak, saznaje Newsmax Balkans.
U takvim trenucima, adekvatna psihološka podrška ključna je za proces oporavka i suočavanja sa traumom. Agencija za bezbednost saobraćaja je detektovala ovaj aspekat, te je na predlog roditelja dece poginule u saobraćaju sa društvenom psihologa realizovala obuku.
"Istraživanja su pokazala da zaista psihološka podrška je neophodna našim sugrađanima. Svakog dana se desi sto saobraćajnih nezgoda u proseku, u kojima bude 50 povređenih, od toga 20 teže. Jedna do dve osobe pogine svakog dana. Svi oni imaju svoje porodice, ukućane, okolinu. Svi oni doživljavaju određeni stres", rekao je za Newsmax Balkans Milan Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Anksioznost, depresija, osećaj krivice
Preživeti saobraćajnu nesreću često znači suočavanje sa posttraumatskim stresnim poremećajem, anksioznošću, depresijom i osećajem krivice, a simptomi mogu da budu brojni. Ipak, porodica je ta koja treba da uoči problem ukoliko postoji, te da reaguje na vreme.
"Kada pripadnici MUP i hitne pomoći odu sa lica mesta, porodica ostaje tu. Trebalo bi da porodica bude oslonac i smernica i da oni obrate pažnju na to da li se osoba povukla, koliko plače, brine o nekim stvarima, povlači se možda iz nekih interakcija... Da li ima problema s tim da ponovo sedne u auto, kako spava, da li se budi. Sve su to možda banalni simptomi, zavisi šta je problematika sa kojom se osoba nosi, ali sve to možemo da primetimo samo ako obratimo pažnju zapravo i vrlo često postavljamo opet ovo pitanje kako si", objasnila je psihološkinja Ana Ivanov za našu televiziju.
Empatija i smirenost ključni
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi često su prvi koji dolaze na mesto nesreće. Njihov način komunikacije i ponašanje mogu da imaju dugoročan uticaj na psihološko stanje preživelih.
Empatija, smirenost i profesionalan pristup su ključni. Međutim i oni mogu da dožive šok, te ni taj aspekat nije izuzet iz obuke.
"Nauka je pokazala da stres doživljavaju ne samo žrtve u saobraćaju i njihove porodice, nego i profesionalci. Obuka se sastojala iz dva dela. Prvi deo je razvoj specijalističkog empatičnog pristupa u komunikaciji sa žrtvama u saobraćaju, a drugi je sagledavanje stresa i njegovog uticaja na ove profesionalce koje sam naveo", istakao je Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Pored obuke profesionalaca, postoje brojevi telefona na koje se građani koji su preživeli saobraćajne nezgode mogu javiti, kao i sajtovi koje mogu da posete.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće u "Palati Srbija" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji boravi u zvaničnoj poseti našoj zemlji 12. i 13. maja.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Premijer pokrajine Bajern Markus Zeder, u čuvenoj kraljevskoj rezidens palati u centru Minhena, uručio je svečana priznanja i ordenje građanima pokrajine koji su proteklih godina svojim nesebičnim, hrabrim i ličnim angažovanjem spasavali ljudske živote. Među njima je i naš građanin Nenad Bošković.
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Komentari (0)