(VIDEO) Psihološka pomoć za preživele u saobraćajnim nesrećama: "Porodica da uoči problem i bude oslonac"
U okviru projekta Agencije za bezbednost saobraćaja održana je obuka pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi za pružanje psihološke podrške preživelima u saobraćajnim nesrećama, porodicama žrtava, ali i profesionalcima.
Iz Agencije ističu bitnost prvog kontakta, ali i psihičkih posledica, koje su vrlo često u drugom planu.
Saobraćajne nezgode predstavljaju jedan od najtraumatičnijih događaja koje pojedinac može da doživi. Posledice nisu samo fizičke prirode već ostavljaju dubok trag na mentalno zdravlje preživelih, ali i porodica onih koji su poginuli.
Na putu Stara Pazova - Inđija kod nadvožnjaka oko 17.30 sati došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je poginula jedna osoba, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz PU Sremska Mitrovica.
Od saobraćajnih nesreća u Srbiji godišnje nastrada više od 500 ljudi, dok je u prethodne tri godine zabeleženo prosečno 36 saobraćajnih nezgoda sa poginulim osobama u slučaju preticanja vozila, izjavio je direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Koković.
Dragan M. (57) koji je u noći između subote i nedelje kolima usmrtio mladića L. T. (27) godina na Zvezdari, uhapšen je u ponedeljak, saznaje Newsmax Balkans.
U takvim trenucima, adekvatna psihološka podrška ključna je za proces oporavka i suočavanja sa traumom. Agencija za bezbednost saobraćaja je detektovala ovaj aspekat, te je na predlog roditelja dece poginule u saobraćaju sa društvenom psihologa realizovala obuku.
"Istraživanja su pokazala da zaista psihološka podrška je neophodna našim sugrađanima. Svakog dana se desi sto saobraćajnih nezgoda u proseku, u kojima bude 50 povređenih, od toga 20 teže. Jedna do dve osobe pogine svakog dana. Svi oni imaju svoje porodice, ukućane, okolinu. Svi oni doživljavaju određeni stres", rekao je za Newsmax Balkans Milan Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Anksioznost, depresija, osećaj krivice
Preživeti saobraćajnu nesreću često znači suočavanje sa posttraumatskim stresnim poremećajem, anksioznošću, depresijom i osećajem krivice, a simptomi mogu da budu brojni. Ipak, porodica je ta koja treba da uoči problem ukoliko postoji, te da reaguje na vreme.
"Kada pripadnici MUP i hitne pomoći odu sa lica mesta, porodica ostaje tu. Trebalo bi da porodica bude oslonac i smernica i da oni obrate pažnju na to da li se osoba povukla, koliko plače, brine o nekim stvarima, povlači se možda iz nekih interakcija... Da li ima problema s tim da ponovo sedne u auto, kako spava, da li se budi. Sve su to možda banalni simptomi, zavisi šta je problematika sa kojom se osoba nosi, ali sve to možemo da primetimo samo ako obratimo pažnju zapravo i vrlo često postavljamo opet ovo pitanje kako si", objasnila je psihološkinja Ana Ivanov za našu televiziju.
Empatija i smirenost ključni
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi često su prvi koji dolaze na mesto nesreće. Njihov način komunikacije i ponašanje mogu da imaju dugoročan uticaj na psihološko stanje preživelih.
Empatija, smirenost i profesionalan pristup su ključni. Međutim i oni mogu da dožive šok, te ni taj aspekat nije izuzet iz obuke.
"Nauka je pokazala da stres doživljavaju ne samo žrtve u saobraćaju i njihove porodice, nego i profesionalci. Obuka se sastojala iz dva dela. Prvi deo je razvoj specijalističkog empatičnog pristupa u komunikaciji sa žrtvama u saobraćaju, a drugi je sagledavanje stresa i njegovog uticaja na ove profesionalce koje sam naveo", istakao je Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Pored obuke profesionalaca, postoje brojevi telefona na koje se građani koji su preživeli saobraćajne nezgode mogu javiti, kao i sajtovi koje mogu da posete.
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV NEDELJE ( R )
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Imao sam prilike da razgovaram sa njim i on je čestit čovek, što je teško naći u politici, kaže dopisnik Newsmax Balkans iz Čikaga Antonije Kovačević, komentarišući imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Beogradu.
Pet osoba, koje su pre tri dana nestale na području Žagubice, pronašli su lovočuvari u kolibi na Beljanici. Prethodno je pronađen automobil u kome su se nalazili.
Studenti Fakulteta političkih nauka kojima su se pridružili građani održali su miran šestočasovni protest ispred zgrade u kojoj je televizija Informer.
U Srbiji će biti pretežno oblačno, ujutru i pre podne mestimično s kišom i lokalnim kratkotrajnim pljuskovima, na visokim planinama sa snegom, dok se posle podne i uveče padavine očekuju uglavnom u brdsko-planinskim predelima.
U Srbiji je u prošloj godini zabeleženo povećanje broja internet kupovina. Prema podacima Narodne banke Srbije, dinarske kupovine u 2024. godini beleže rast od 39,6 odsto u odnosu na 2023. godinu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednikom Republike Francuske Emanuelom Makronom o unapređenju bilateralnih odnosa i dogovorili susret u aprilu.
Jedna od najpoznatijih zdravstvenih ustanova u Srbiji, Ginekološko-akušerska klinika "Narodni front", biće izmeštena iz centra Beograda na Bežanijsku kosu. Izgradnja se godinama odlaže, a na to da postoji potreba za novim prostorom već duže vreme, ukazuju lekari i pacijenti.
Posle tragedije u Domu za stare u Barajevu, gde je 11 ljudi stradalo u požaru, inspekcija je obišla 25 domova za stare i zatvorila čak 18, među njima je bilo i onih koji su imali dozvolu za rad.
Policija u Novom Sadu je, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, uhapsila S. G. (25) i D. G. (35), iz Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da su učinili krivična dela nasilničko ponašanje i teška telesna povreda.
Načelnik stanice Bor Gorske službe spasavanja (GSS) Danijel Aleksić izjavio je da je pet osoba, čiji je nestanak prijavljen u petak, a koje su pronađene na Beljanici, u dobrom zdravstvenom stanju i da su porodice došle po njih.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu napadnuta je kod Pravnog fakulteta, kada je jedna žena potegla nož na nju, a lideri opozicionih stranaka u Srbiji osudili su napad, saglasni da je pravi krivac predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Komentari (0)