(VIDEO) Psihološka pomoć za preživele u saobraćajnim nesrećama: "Porodica da uoči problem i bude oslonac"
U okviru projekta Agencije za bezbednost saobraćaja održana je obuka pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi za pružanje psihološke podrške preživelima u saobraćajnim nesrećama, porodicama žrtava, ali i profesionalcima.
Iz Agencije ističu bitnost prvog kontakta, ali i psihičkih posledica, koje su vrlo često u drugom planu.
Saobraćajne nezgode predstavljaju jedan od najtraumatičnijih događaja koje pojedinac može da doživi. Posledice nisu samo fizičke prirode već ostavljaju dubok trag na mentalno zdravlje preživelih, ali i porodica onih koji su poginuli.
Na putu Stara Pazova - Inđija kod nadvožnjaka oko 17.30 sati došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je poginula jedna osoba, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz PU Sremska Mitrovica.
Od saobraćajnih nesreća u Srbiji godišnje nastrada više od 500 ljudi, dok je u prethodne tri godine zabeleženo prosečno 36 saobraćajnih nezgoda sa poginulim osobama u slučaju preticanja vozila, izjavio je direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Koković.
Dragan M. (57) koji je u noći između subote i nedelje kolima usmrtio mladića L. T. (27) godina na Zvezdari, uhapšen je u ponedeljak, saznaje Newsmax Balkans.
U takvim trenucima, adekvatna psihološka podrška ključna je za proces oporavka i suočavanja sa traumom. Agencija za bezbednost saobraćaja je detektovala ovaj aspekat, te je na predlog roditelja dece poginule u saobraćaju sa društvenom psihologa realizovala obuku.
"Istraživanja su pokazala da zaista psihološka podrška je neophodna našim sugrađanima. Svakog dana se desi sto saobraćajnih nezgoda u proseku, u kojima bude 50 povređenih, od toga 20 teže. Jedna do dve osobe pogine svakog dana. Svi oni imaju svoje porodice, ukućane, okolinu. Svi oni doživljavaju određeni stres", rekao je za Newsmax Balkans Milan Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Anksioznost, depresija, osećaj krivice
Preživeti saobraćajnu nesreću često znači suočavanje sa posttraumatskim stresnim poremećajem, anksioznošću, depresijom i osećajem krivice, a simptomi mogu da budu brojni. Ipak, porodica je ta koja treba da uoči problem ukoliko postoji, te da reaguje na vreme.
"Kada pripadnici MUP i hitne pomoći odu sa lica mesta, porodica ostaje tu. Trebalo bi da porodica bude oslonac i smernica i da oni obrate pažnju na to da li se osoba povukla, koliko plače, brine o nekim stvarima, povlači se možda iz nekih interakcija... Da li ima problema s tim da ponovo sedne u auto, kako spava, da li se budi. Sve su to možda banalni simptomi, zavisi šta je problematika sa kojom se osoba nosi, ali sve to možemo da primetimo samo ako obratimo pažnju zapravo i vrlo često postavljamo opet ovo pitanje kako si", objasnila je psihološkinja Ana Ivanov za našu televiziju.
Empatija i smirenost ključni
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i hitnih službi često su prvi koji dolaze na mesto nesreće. Njihov način komunikacije i ponašanje mogu da imaju dugoročan uticaj na psihološko stanje preživelih.
Empatija, smirenost i profesionalan pristup su ključni. Međutim i oni mogu da dožive šok, te ni taj aspekat nije izuzet iz obuke.
"Nauka je pokazala da stres doživljavaju ne samo žrtve u saobraćaju i njihove porodice, nego i profesionalci. Obuka se sastojala iz dva dela. Prvi deo je razvoj specijalističkog empatičnog pristupa u komunikaciji sa žrtvama u saobraćaju, a drugi je sagledavanje stresa i njegovog uticaja na ove profesionalce koje sam naveo", istakao je Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Pored obuke profesionalaca, postoje brojevi telefona na koje se građani koji su preživeli saobraćajne nezgode mogu javiti, kao i sajtovi koje mogu da posete.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Konstitutivna sednica skupštine Kosova i Metohije prekinuta je po četvrti put, pošto je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija zatražilo dodatno vreme kako se ne bi ponovilla situacija od 19. aprila, kada kandidat te stranke za predsednika skupštine Aljbuljena Hadžiju nije dobila dovoljan
Komentari (0)