(VIDEO) Dekani za Newsmax Balkans o planu nadoknade nastave: "Biće dovoljno rokova, studenti neće izgubiti godinu"

Svaki fakultet ima plan za nadoknadu nastave čim se završe blokade fakulteta, a s tim u skladu i sprovođenje ispitnih rokova kako akademska godina ne bi bila izgubljena, poručuju dekani Ekonomskog i Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Autor:  

G. M.

|  

25.02.2025. 11:56

(VIDEO) Dekani za Newsmax Balkans o planu nadoknade nastave: "Biće dovoljno rokova, studenti neće izgubiti godinu"

O tome kako fakulteti planiraju da nadoknade nastavu i kada da organizuju ispitne rokove kako bi se "spasla" školska godina, govorili su gosti jutarnjeg programa "Otvori oči" bili su dekanka Ekonomskog fakulteta Žaklina Stojanović i dekan Fizičkog fakulteta prof. dr Voja Radovanović.

"Dobrim planom i razgovorom sa studentima uspeli smo da uz konsultativnu formu nastave realizujemo sve svoje obaveze oko jesenjeg semestra, a ostali su nerealizovani januarski i februarski rok. Mi se od prvog trenutka bavimo planom nadoknade ispitnih rokova i nema ni naznake o gubitku školske godine. Već smo izvršili simulacije ispitnih rokova, a studenti na Ekonomskom fakultetu svakako imaju povoljan razmak između ispita koji se slušaju u prethodnom semestru, tako da ćemo mi odmah po prekidu blokada krenuti sa ispitnim rokovima, a sa realizacijom nastave za oko pet nedelja po završetku rokova, što bi moralo da uključuje i radne subote", navela je Stojanović.

Dekan Fizičkog fakulteta podsetio je da je ta visokoškolska ustanova među prvima ušla u blokade.

"Zato je kod nas nastava prekinuta već 3. decembra, što znači da nastavu u prvom semestru nismo završili. Naš prvi korak je nadoknada nastave iz tog semestra, jer ispiti nisu najvažniji element fakulteta. Mi stalno pravimo planove, pa u tom smislu sada pravimo plan šta bi bilo ako bi se ovo završilo, na primer, u martu. Verovatno je da bismo malo redukovali gradivo, ali bismo u ovom slučaju za oko tri nedelje nadoknadili semestar, pa bismo onda držali januarski i februarski rok", istakao je Radovanović.

Pomeranja bilo i pre

Ukoliko se desi da se blokade fakulteta ne reše u dogledno vreme, postavlja se najvažnije pitanje kako će se realizovati početak naredne školske godine.

"Naredna školska godina zakonski ne mora da počne 1. oktobra. Ako blokade potraju, postoji opcija da se početak naredne školske godine pomeri kako bi sadašnji studenti završili sve obaveze, a onda da se organizuje nova školska godina za sve", ukazao je Radovanović.

Profesorka Stojanović podsetila je i na sličnu situaciju iz prošlosti.

"Imali smo pomeranje školske godine kad je bilo bombardovanje, tako da to nije nešto neuobičajeno, ali niko od nas ne želi da se to desi. U ovom trenutku nema ni govora da će se taj termin probiti, jer postoji prostor da se nadoknade sve aktivnosti koje su sada po strani. Ukoliko se to, ipak, desi, nadležno je Ministarstvo prosvete i ono ima mogućnost da donese tu vrstu odluke, a ne bilo koja od visokoškolskih ustanova", ističe sagovornica Newsmax Balkans.

Studenti spremni na gubitak godine

Sve češće se čuje da je sve manje vremena da se akademska godina nadoknadi, što se, saglasni su sagovornici, može smatrati i svojevrsnom pretnjom. U tom smislu prokomentarisali su moguće ponavljanje godine za sve studente.

"Ne bih volela da verujem u bilo kakvu opciju ponavljanja godine, ali moram da kažem, pošto sam razgovarala sa svojim studentima, oni su spremni i na to da izgube godinu. To je nešto što ja ne želim i sve vreme pričam sa njima, a verujem i da oni iskreno imaju želju da se ova situacija završi na odgovarajući način u što kraćem roku i da se svi vrate u klupe", naglasila je Stojanović.

Radovanović je potvrdio da su studenti spremni da idu "do kraja", odnosno i po cenu gubitka školske godine.

"Međutim, ja ne volim da se to kaže 'izgubićete školsku godinu', jer meni to deluje kao pretnja. Svaka pretnja uništava poverenje, između studenata i nastavnika, između studenata i države i to nije dobro i neće doprineti rešavanju ove situacije. Svi smo svesni situacije da ovo mora da se završi i da je bolje da se završi što pre, ali osnova toga je uspostavljanje poverenja", poručuje dekan Fizičkog fakulteta.

Profesori će "imati sluha"

On smatra da studenti, kada budu krenuli na nastavu, neće imati problema oko usvajanja znanja i polaganja ispita, a da će i profesori imati obzira kada budu ispitivali.

"Smatram da je naš celokupan školski sistem malčice prenatrpan gradivom, tako da neko smanjenje od nekoliko procenata neće bitno uticati na kvalitet znanja studenata. Lično mislim da će profesori imati sluha za vrednovanje znanja studenata kada budu polagali ispite", napomenuo je Radovanović.

Dekanka je istakla da studenti dosta toga urade tokom semestra u smislu usvojenog znanja.

"Svi studenti koji redovno prate nastavu, učestvuju na predavanjima i vežbama, imaju mogućnost da tokom semestra i pripreme taj finalni ispit. To nije nikakav bauk, jer verujem da je taj odnos između studenata i profesora kao njihovih mentora jeste odnos poverenja, a to je nešto što se gradi i ne sme nikada da bude ugrožen", zaključila je Stojanović.

Gostovanje dekana Univerziteta u Beogradu možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)