Statistika je takva da stručnjaci upozoravaju da smo već u eri pandemije gojaznosti, da su pogođene sve starosne kategorije, da će u narednih desetak godina biti dve milijarde gojaznih u svetu i dva puta više gojazne dece. I statistika za Srbiju je alarmantna.
Godišnje u Univerzitetsko-kliničkom centru Srbije zbog gojaznosti pregledaju i do 4.000 pacijenata. Multidisciplinarni tim čine specijalisti gotovo svih grana medicine jer odluku o modelu lečenja donose na osnovu kompletne anamneze pacijenta.
Doznake za bolovanja uskoro odlaze u prošlost. Digitalizacija zdravstvenog sistema u Srbiji donosi još jednu novinu e-bolovanje, koja će baciti u zaborav papirne doznake koje sada nosimo u firmu kada smo bolesni.
Stresne situacije se ne mogu izbeći u svakodnevnom životu. Javni nastup, bilo da je u pitanju govor pred rodbinom ili odbrana seminarskog rada, prvi sastanak ili, u najgorem slučaju, potreba da nekome kome je pozlilo hitno pomognete.
Gojaznost je sve češća dijagnoza, istovremeno i kapija za mnoge druge bolesti, i više od 200 zdravstvenih problema – od kardiovaskularnih, dijabetesa, pa do malignih bolesti.
"Abdominalna gojaznost i struk koji se gubi ako smo debeli – daje četiri do šest puta veći rizik od pojave neželjenih događaja. Tako da je do 60 odsto povećanja pojava za šlog i infarkt kod tih osoba", kaže prof. dr Ivana Nedeljković sa Klinike za kardiologiju UKCS.
"Postoje jasno definisani kriterijumi kada se vrši uvođenje medikamentozne terapije. Ono što je važno za naše pacijente da nikako sami i nikako na svoju ruku određuju terapiju, a pogotovo da je ne doziraju sami, jer gojaznost je hronična bolest koja je doživotna i doživotno se i leči", navodi prof. dr Snežana Polovina, šef Ambulante za gojaznost, UKCS.
"Imamo i situaciju u kojoj preterana gojaznost može izazvati psihijatrijske poremećaje i probleme kao što su depresija, poremećaj prilagođavanja, anksioznost", ističe psihijatar -psihoterapeut, dr Jelena Popović sa Klinike za psihijatriju UKCS.
Foto: Milena Đorđević
Kada promene loših životnih navika ne pomažu, a sve dijete odnosno medikamentozna terapija ne daju rezultat, o trošku države omogućeno je i hirurško lečenje.
"Najčešća procedura je takozvana slim gastrektomija ili sužavanje želuca, sledi za njom čuveni baj pas, odnosno premoštavanje želudca. Rezultati se vide jako brzo, već posle nekoiliko meseci, posle godinu dana dolaze do blizu normalne težine, pacijenti koji su bili na isnulinu, nemaju potrebu da ga uzimaju, hirurgija daje brze i održive rezultate", objašnjava hirurg dr Ognjan Skrobić sa Klinike za digestivnu hirurgiju UKCS.
A gojaznost nije samo problem pojedinca.
"Takođe oko 20 do 30 odsto gojaznih, od toga 20 odsto ekstremno gojaznih, su osobe sa ozbiljnim komorbiditetima", kaže načelnica Centra za gojaznost Klinike za endokrinologiju i bolesti metabolizma, prof. dr Mirjana Šumarac Tomanović.
Zato stručnjaci poručuju da moramo da menjamo društvene sisteme da bismo zdravije živeli.
Treba ograničiti reklamiranje i dostupnost nezdravih proizvoda, jasnije obeležavati i čitati deklaracije na proizvodima, biti fizički aktivniji i napraviti još mnogo drugih koraka kako bismo stali na put pandemiji gojaznosti.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PULS PLANETE ( R )
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Studenti u blokadi izneli su šesti zahtev u kom traže pokretanje postupka za utvrđivanje odgovornosti i razrešenje direktorke Kliničkog centra Srbije prof. dr Jelene Drulović, direktora Urgentnog centra dr Marka Ercegovca i načelnika intenzivne nege.
Izborom doktora Đure Macuta za mandatara za sastav nove vlade izgubili smo dobrog lekara, a dobićemo lošeg premijera, rekao je u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans narodni poslanik i predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić.
Urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović smatra da je Đuro Macut sjajan kadar za ministra zdravlja, pre nego za predsednika vlade, dok je Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost ocenio da je on rešenje da se u paramparčad razbije teza da istinska elita nije za politiku Vučića.
Profesor FPN Milan Petričković rekao je za Newsmax Balkans da je važno da se sva resorna ministarstva osveže novim ljudima i da Đuro Macut kao premijer nasleđuje velike zahteve, dok profesor Zoran Stojiljković kaže da je potrebno da on otvori dijalog o obrazovanju, jer su stvari otišle predaleko.
Istraživanja Evrobarametra za 2023. godinu pokazuju da više od četvrtine građana Evropske unije smatra da su često ili vrlo često izloženi lažnim vestima, a većina misli da može lako da ih prepozna. Sagovornica Newsmax Balkans ističe da je u Srbiji najveći problem "prikrivanje realnosti".
U Srbiji jutro veoma hladno za ovaj period godine, u svim krajevima sa prizemnim mrazem, tokom dana promenljivo uz smenu oblačnih i sunčanih intervala, najavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija održana je u Njujorku i na njoj je razmatran šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK za period od septembra prethodne do marta ove godine.
Građani Kraljeva večeras su dočekali su studente iz Jagodine, Ćuprije i Paraćina koji pešače do Novog Pazara, gde je za subotu zakazan studentski protest.
Građani, studenti, učenici i nastavnici Pete beogradske gimnazije blokirali su Ulicu Ilije Garašanina, odajući počast tragično nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Svaka promena atmosferskog pritiska, temperature i vlažnosti vazduha može da utiče na zdravlje. Ljudi najčešće primećuju promene raspoloženja i razdražljivost. Može, međutim, da dođe i do pogoršanja stanja kod hroničnih pacijenata. Simptomi se javljaju od 24 do 48 sati pre promene vremena.
U vremenu kada su saosećanje i solidarnost često potisnuti, gest dvojice vozača Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća Novi Sad pokazuje da se pravi heroji nalaze svuda oko nas – pa tako i za volanom.
Ministarstvo prosvete podnelo je 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave, potvrđeno je Tanjugu u Ministarstvu.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić boraviće u Parizu u sredu, 9. aprila na poziv predsednika Republike Francuske Emanuela Makrona, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Komentari (0)