Statistika je takva da stručnjaci upozoravaju da smo već u eri pandemije gojaznosti, da su pogođene sve starosne kategorije, da će u narednih desetak godina biti dve milijarde gojaznih u svetu i dva puta više gojazne dece. I statistika za Srbiju je alarmantna.
Godišnje u Univerzitetsko-kliničkom centru Srbije zbog gojaznosti pregledaju i do 4.000 pacijenata. Multidisciplinarni tim čine specijalisti gotovo svih grana medicine jer odluku o modelu lečenja donose na osnovu kompletne anamneze pacijenta.
Doznake za bolovanja uskoro odlaze u prošlost. Digitalizacija zdravstvenog sistema u Srbiji donosi još jednu novinu e-bolovanje, koja će baciti u zaborav papirne doznake koje sada nosimo u firmu kada smo bolesni.
Stresne situacije se ne mogu izbeći u svakodnevnom životu. Javni nastup, bilo da je u pitanju govor pred rodbinom ili odbrana seminarskog rada, prvi sastanak ili, u najgorem slučaju, potreba da nekome kome je pozlilo hitno pomognete.
Gojaznost je sve češća dijagnoza, istovremeno i kapija za mnoge druge bolesti, i više od 200 zdravstvenih problema – od kardiovaskularnih, dijabetesa, pa do malignih bolesti.
"Abdominalna gojaznost i struk koji se gubi ako smo debeli – daje četiri do šest puta veći rizik od pojave neželjenih događaja. Tako da je do 60 odsto povećanja pojava za šlog i infarkt kod tih osoba", kaže prof. dr Ivana Nedeljković sa Klinike za kardiologiju UKCS.
"Postoje jasno definisani kriterijumi kada se vrši uvođenje medikamentozne terapije. Ono što je važno za naše pacijente da nikako sami i nikako na svoju ruku određuju terapiju, a pogotovo da je ne doziraju sami, jer gojaznost je hronična bolest koja je doživotna i doživotno se i leči", navodi prof. dr Snežana Polovina, šef Ambulante za gojaznost, UKCS.
"Imamo i situaciju u kojoj preterana gojaznost može izazvati psihijatrijske poremećaje i probleme kao što su depresija, poremećaj prilagođavanja, anksioznost", ističe psihijatar -psihoterapeut, dr Jelena Popović sa Klinike za psihijatriju UKCS.
Foto: Milena Đorđević
Kada promene loših životnih navika ne pomažu, a sve dijete odnosno medikamentozna terapija ne daju rezultat, o trošku države omogućeno je i hirurško lečenje.
"Najčešća procedura je takozvana slim gastrektomija ili sužavanje želuca, sledi za njom čuveni baj pas, odnosno premoštavanje želudca. Rezultati se vide jako brzo, već posle nekoiliko meseci, posle godinu dana dolaze do blizu normalne težine, pacijenti koji su bili na isnulinu, nemaju potrebu da ga uzimaju, hirurgija daje brze i održive rezultate", objašnjava hirurg dr Ognjan Skrobić sa Klinike za digestivnu hirurgiju UKCS.
A gojaznost nije samo problem pojedinca.
"Takođe oko 20 do 30 odsto gojaznih, od toga 20 odsto ekstremno gojaznih, su osobe sa ozbiljnim komorbiditetima", kaže načelnica Centra za gojaznost Klinike za endokrinologiju i bolesti metabolizma, prof. dr Mirjana Šumarac Tomanović.
Zato stručnjaci poručuju da moramo da menjamo društvene sisteme da bismo zdravije živeli.
Treba ograničiti reklamiranje i dostupnost nezdravih proizvoda, jasnije obeležavati i čitati deklaracije na proizvodima, biti fizički aktivniji i napraviti još mnogo drugih koraka kako bismo stali na put pandemiji gojaznosti.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Četiri osobe nastradale su na porodičnoj farmi u Topoli utopivši se u septičkoj jami, koja se nalazila u zatvorenom objektu, potvrđeno je Newsmax Balkans iz PU Kragujevac.
Povodom navoda o cenzuri intervjua s bivšim premijerom Crne Gore Zdravkom Krivokapićem, Newsmax Balkans ističe da dosledno gradi kredibilitet u Srbiji i regionu na principima profesionalnog novinarstva, poštovanja različitih stavova i insistiranja na objektivnom pristupu svim temama i sagovornicima.
Srbi u Štrpcu su pre nedelju dana ostali bez jedinog javnog komunalnog preduzeća za upravljanje otpadom i snabdevanje vodom. Priština je, pod izgovorom da je u pitanju paralelna institucija, zatvorila ovu kompaniju koja je poslovala u srpskom sistemu.
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Bojan Milisavljević podneo je ostavku, saznaje Tanjug. Pored dekana, ostavku je podnela i celokupna uprava Pravnog fakulteta.
Premijer Srbije Đuro Macut i komesarka za proširenje Evropske unije (EU) Marta Kos sastali su se u Beogradu. Na zajedničkoj konferenciji za medije potvrdili su evropski put Srbije.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je, po nalogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, reagujući na nezabeležene šumske požare u okolini Jerusalima, Ministarstvo unutrašnjih poslova ponudilo državi Izrael pomoć.
Prošlo je šest meseci od kada je Novi Sad potresla tragedija nezapamćenih razmera – 1. novembra prošle godine, u 11.52 časova srušila se betonska nadstrešnica na novosadskoj železničkoj stanici, usmrtivši 16 ljudi i teško povredivši još jednu osobu.
Da li se o pravima radnika i delovanju sindikata i dalje najviše govori uoči njihovog praznika? Šta Prvog maja požele zaposleni, a šta njihovi poslodavci? Odgovore tražimo od potpredsednika Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Dragana Todorovića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je imao odličan razgovor sa bivšim gradonačelnikom Njujorka Rudolfom Đulijanijem o uspostavljanju bližih odnosa između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
Dobri, pravi prolećni uslovi vožnje obeležiće prvomajski uranak i praznik rada, što će biti razlog pojačanog saobraćaja počev od ranih jutarnjih sati, a potom i tokom celog dana ka omiljenim izletištima, jezerima, planinama, manastirima i parkovima, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS)
U Subotici je uhapšen muškarac pod sumnjom da je presreo devetogodišnju devojčicu i neprimerenim ponašanjem polno je uznemiravao, saopštila je PU Subotica.
Komentari (0)