(VIDEO) Rašković Ivić u Sintezi o gubitku sina: Moj Jovan je bio nasmejan dečak, naše duše će se nekada sresti
Svaki dan imam tugu i bol, ali naučila sam sa tim da živim. Vera mi pomaže da shvatim da naš rastanak nije definitivan, naše duše nekada će se sresti, potresne su reči psihijatra Sande Rašković Ivić o gubitku sina Jovana, koji je izvršio samoubistvo.
U ispovesti novinaru i publicisti Luki Mičeti, autoru i voditelju emisije "Sinteza", Rašković Ivić govorila je o tome kako je moguće preživeti gubitke najbližih članova porodice – oca, supruga i sina.
Ona je to svoje iskustvo uobličila kroz nedavno objavljenu knjigu "Život ide dalje", kojom objašnjava kako uspomene mogu da osvetle tamu gubitka, ali i da budu putokaz za budućnost.
"Ideja za pisanje knjige nije potekla od mene, nego od Dubravke Vujanović iz izdavačke kuće Vukotić Medija. Razgovarale smo o gubicima. Bila sam u početku malo zabrinuta, jer sam do sada pisala knjige sa isključivo psihijatrijskom tematikom. Ovo je trebalo da bude čitljiva studija o bolu gubitka, pa i za ljude koji nemaju stručno obrazovanje o psihijatriji", kazala je Rašković Ivić.
Printscreen: Newsmax Balkans
Ona je januara 2022. izgubila sina Jovana, koji se sa prozora stana u centru Beograda bacio na pločnik.
"Jovan je bio fasciniran fenomenom smrti, fenomenom Tanatosa. Još kao dečak je sa sestrom Anom vodio o rasprave o smislu života. Pritom je uvek bio vedar i nasmejan dečak. Uočila sam da previše razmišlja o tome, ali ta njegova radost i vedrina, veliko društvo koje je imao, mene su donekle umirivali. I ja sam kao mlada bila fascinirana fenomenom smrti, ali na malo drugačiji način. Kod mene je bilo više straha, a kod njega je više bilo istraživanja granica slobode", ispričala je Rašković Ivić.
Dodala je i da je njen sin Jovan imao ljubav za sve ljude.
"Sada vidim da je najmanje voleo sebe, a daleko više sve druge. Svom detetu ne možete da budete psihijatar. Kad mi je policija došla ujutru, pitala me da li imam sina, ja sam potvrdno odgovorila. Mislila sam da je izašao napolje. Krevet je bio nenamešten, prozor otvoren. Nagla sam se i videla ga dole kako leži. Mislila sam da on dole samo leži. Setila sam se onda lica svoje trudne ćerke i svoja dva unuka i to me je sprečilo da se ne bacim za svojim Jovanom. Tada mi nije ni palo na pamet da bi to bio greh", potresno je ispričala o svom bolnom iskustvu sagovornica Sinteze.
Studenti treba da proglase pobedu i dozvole fakultetima da dišu. Opozicija mora da se urazumi, a vlast i Ustav da se menjaju, izjavio je istoričar i profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić.
Sport je danas moderno gladijatorstvo. Uspeh se traži odmah i ne vodi se računa o prethodnom procesu koji je potreban da bi se sportista izgradio u jednu vrhunsku ličnost i da bi pokazao svu raskoš, izjavila je višestruka šampionka u karateu Tanja Petrović.
Zahvalna je, dodaje, za svaki sat i dan koji je provela sa Jovanom.
"Ljubav nema kraj, ona je tu, ne gubi se. Moje dete je ostalo deo mene. Svaki dan imam tugu i bol, ali naučila sam sa tim da živim. Vera mi pomaže u tome da shvatim da rastanak naš nije definitivan, nego će se naše duše nekada sresti. Svakog koga zagrlim, kao da grlim Jovana kroz njih. Čovek treba da bude zahvalan za krst koji mu da Bog", navela je Rašković Ivić.
"Pronaći smisao i gde ga nema"
Vrlo je ambiciozno "prevazilaženje bola", navela je sagovornica Sinteze.
"Taj bol za vlastitim detetom ne može da nestane i to je najgore nešto što se može desiti roditelju. Međutim, treba se naučiti živeti sa tim bolom, a sve te faze učenja su poruka moje knjige. Kako pronaći smisao i kad ga nema, to je suština same knjige", rekla je ona.
Osvrnula se i na to kako je uopšte došlo do toga da napiše knjigu.
"Kad sam krenula da pišem knjigu, stavila sam celu lepezu gubitaka – od kuće, ljubimca, pa do posla. Kod nekih situacija, kao što je gubitak važnih figura, pošto sam imala ta isksutva, mislila sam da je najpoštenije da o tome pišem. Nije mi bilo lako da 'kožu izvrnem naopako', iako sam psihijatar, ali sam dobro razumela šta radim, kao i potrebu da budem iskrena do kraja. Ta moja iskrenost je prepoznata, pa osećam i mir kada čujem da se neko pronašao u mojoj knjizi", ukazuje gošća Sinteze.
Političke okolnosti razvoda prvog braka
Prvi gubitak o kom je pisala u knjizi je razvod od prvog supruga, koji je bio Hrvat, a u vreme kada su dva naroda zaratili 90-ih godina prošlog veka.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Nisam se bavila detaljima oko tog razvoda, više sam posvetila toj temi oko priče o izbeglištvu i razbijanju porodice. Politički okvir našeg razvoda bio je važan, jer sam ja ćerka Jovana Raškovića. On nije mogao da prihvati da bude Raškovićev zet, a ja sam sledila svog oca, dok je suprug sledio svoje neke ideje. To, dakle, nije bio razvod u klasičnom smislu po kom se drugi razvode, već posledica isključivo političkog okvira", objašnjava Rašković Ivić.
Smrt supruga Aleksandra
Drugi suprug Aleksandar Ivić, kako ističe, bio je ljubav njenog života.
"Jako smo se lepo slagali, imali smo mnogo zajedničkih interesovanja. Bio je to čovek koji je umeo da me nasmeje, imala sam uz njega osećanje potpune pripadnosti i potpune slobode. On je bio matematičar, bavio se teorijom brojeva. Podržavao je moje opredeljenje za politiku", rekla je Rašković Ivić.
Ispričala je i da je u početku jako teško podnela njegovu smrt.
"Kad je umro, došle su i dve njegove ćerke i mi smo ga obukle, a kad je trebalo da zapalimo sveću, trebalo mi je vremena da se setim gde držim sveće. Sin je potom svom drugu pričao da nam stan liči na kapelu, da mama stalno pali sveće. Bila sam jednom na groblju i tad sam odjednom osetila veliku zahvalnost što sam ga uopšte upoznala, što smo imali dete. Shvatila sam koliko bi moj život bio siromašniji bez njega", navela je Rašković Ivić u ispovesti za Newsmax Balkans.
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
U sudaru autobusa i automobila na auto-putu A3 u Hrvatskoj kod Popovače, stradale su dve osobe, a 31 je povređena. Oba vozila su registarskih oznaka iz Bosne i Hercegovine. Saobraćaj ka Srbiji je uspostavljen, a ka Zagrebu se vozi obilazno i kolona je duga 15 kilometara.
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa jednim tako traumatičnim iskustvom.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno i nestabilno, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom, koji će biti izraženiji u drugom delu dana, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit kategorično je demantovala neproverene izveštaje da je šefica kabineta predsednika Sjedinjenih Američkih država Donalda Trampa, Suzan Vajls, zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da prisustvuje događaju u Mar-a-Lagu.
Generalni direktor Radio-televizije Srbije Dragan Bujošević i glavni i odgovorni urednik Informativnog programa RTS Nenad Lj. Stefanović ocenili su da dvonedeljna blokada javnog servisa nema nikakve veze sa izborom novog Saveta REM-a i da je krajnji cilj studenata u blokadi promena vlasti.
Kardinal i beogradski nadbiskup Ladislav Nemet izjavio je kako se govori da je Evropa stara, ali da treba pogledati države koje su živele pod vlašću Sovjetskog Saveza, da se događaju čudesa i da pravoslavne crkve cvetaju i da to govori za Srbiju.
Na Balkanu i u našoj zemlji postoji zamor od pristupanja EU, a prisutno je i razočaranje jer proces traje dugo. Ipak, mislim da je stepen podrške članstvu EU i dalje visok i da je to prirodan prostor za razvoj Srbije, izjavio je ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Naš zadatak je da uspostavimo dijalog sa onim organizacijama koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Čak 37 odsto žena žrtava obraća se verskim zajednicama, odnosno, svojim sveštenicima tražeći podršku i pomoć, izjavila je ministarka Tatjana Macura.
Komentari (0)