(VIDEO) Vuletić za Newsmax Balkans: Dešavanja u Srbiji refleksija globalnih tokova, ali je i vlast ozbiljno pogrešila

Ovo što se dešava u Srbiji je refleksija globalnih tokova, ali mislim da je i vlast ozbiljno pogrešila. Poruka građana bila je jasna - ako kandidat za predsednika države osvoji 60 odsto, a stranka koja ga podržava 20 procenata manje, znači da postoji problem, izjavio je sociolog Vladimir Vuletić.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

06.03.2025. 19:21

(VIDEO) Vuletić za Newsmax Balkans: Dešavanja u Srbiji refleksija globalnih tokova, ali je i vlast ozbiljno pogrešila

Ako bismo Srbiju ovih dana želeli da objasnimo u nekoliko slika, ove su neizbežne.

Haos u Skupštini Srbije - dimne bombe, biber sprej, međusobna vređanja i fizički obračuni između poslanika. Povređene tri žene. Kad se dim malo raščistio nastavljena sednica bez opozicije.

Neredi ispred Skupštine grada Beograda - tuča građana i opozicije sa obezbeđenjem ispred Skupštine grada Beograda. U sali usvojene sve tačke dnevnog reda, uprkos ometanju opozicionih odbornika.

Posle Novog Sada, Kragujevca i Niša studentski protesti zakazani za 15. mart u Beogradu.

Zahtevi nisu ispunjeni, tvrde studenti. Svi zahtevi su ispunjeni, tvrdi vlast.

"Refleksija globalnih tokova"

Govoreći o tome kakva je to Srbija u kojoj su ove slike glavne vesti dana, sociolog je istakao da je to Srbija na koju se reflektuju globalni tektonski poremećaji. 

"To je Srbija na koju se reflektuju ovi globalni tektonski poremećaji. Kada pogledate, iza svega ovoga o čemu se govori stoje iste one tenzije koje možemo da vidimo u SAD, između SAD i EU", naveo je Vuletić.

Kao primer, sagovornik Newsmax Balkans naveo je primere Nemačke i Francuske.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Tenzije se dešavaju pre svega u Nemačkoj i Francuskoj, kao zemljama koje su najvažnije u EU, a isto imamo i u Rusiji, Ukrajini i SAD. Sve su to zemlje koje imaju uticaj na ono što se dešava u Srbiji. Ovo što se dešava kod nas je refleksija tih globalnih tokova", istakao je sociolog.

Dodao je i to da je u Srbiji situacija komplikovanija.

"Ovde postoji vlast koja već u dužem vremenskom periodu pokušava da balansira, svesna pozicije i situacije u kojoj se nalazi, svesna da se nalazimo okruženi Evropskom unijom. Pitanje je do kada će dominirati ovaj globalistički pogled na svet, nazovimo ga liberalni", izjavio je Vuletić.

"Nijedan sistem koji je važan za normalan život nije ugrožen"

Govoreći o aktuelnim blokadama i izlasku na ulice, gost Preseka istakao je da je do prave blokade došlo samo na Univerzitetu.

"Na Univerzitetu je definitivno došlo do blokade institucija. Meni se činilo i ispostavilo se da nisam bio u krivu, da je zamisao bila da se na neki način ta blokada Univerziteta prenese i na ostale institucije i u tome je uspelo kada je reč o kulturnim institucijama. Delimično je uspelo kada je reč o osnovnim i nešto višim srednjim školama i to je otprilike tu stalo. Nijedan od sistema koji su važni za normalan život građana nije ugrožen i nije obuhvaćen", konstatovao je Vuletić.

"Vlast nije primenila represivne mere"

Vuletić je, govoreći o tome na kome je odgovornost za ovakve incidente, istakao da nema sukoba ukoliko ne postoje dve strane.

"Međutim, svi će vam najčešće reći da je odgovoran onaj ko je najjači, ali dobro znamo da nema sukoba ukoliko ne postoje dve strane. Imam utisak da je sve ono što se dešavalo prethodnih meseci bio pokušaj vlasti da ne uđe u nešto što su mnogi građani od nje očekivali, a to je primena represivnih mera kako bi se onemogućili nemiri i omogućilo institucionalno funkcionisanje, pre svega univerziteta", naglasio je sociolog.

Dodao je i to da smatra da je vlast dobro postupila.

"Kada je reč o nenasilnim protestima, makar bili i protivzakoniti, ne možete ili ne bi trebalo, ukoliko ste demokratska zemlja, da koristite represivni aparat. To je tek u onom trenutku i u onoj situaciji, ako dođe do primene nasilja od strane onih koji demonstriraju", pojasnio je Vuletić.

Da li je vlast pogrešila?

Vuletić je izneo da je vlast pogrešila, a da je poruka građana jasna.

"Mislim da su ozbiljno pogrešili i da je to moglo da se prepozna. Jasna je bila poruka građana - ako kandidat za predsednika države, ako Aleksandar Vučić osvoji 60 odsto od ovih koji izlaze, a stranka koja ga podržava 20 procenata manje, to govori o tome da ljudi negde osećaju da postoji problem. Mislim da je bio signal za upozorenje. Svakog jutra čitamo ko je sve uhapšen, to znači da je korupcija u celoj zemlji. Sa tim je vladajuća stranka morala da se suoči mnogo ranije", smatra Vuletić.

Govoreći o opoziciji, sagovornik je istakao da je to stara priča.

"Bilo bi logično da, kada govorimo o opoziciji, imamo vrstu alternativne priče i da oni koji su nezadovoljni vlašću imaju izbora. Kada je reč o studentskim zahtevima to svako tumači na svoj način", istakao je profesor.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)