Granata u centru Beograda: Koliko je komplikovana demontaža?
Granata koja je pronađena na gradilištu pored Skupštine Srbije teška je skoro 300 kilograma i još je tamo. Policija je obavestila građane da demontaža počinje u nedelju 22. septembra.
Pretpostavlja se da je granata iz Prvog svetskog rata. Bojan Glamočlija iz Centra za razminiranje rekao je za RTS da neće biti jednostavno demontirati granatu, ali da treba verovati deminerima.
U blizini granate koja je zatrpana peskom parkiran je beli policijski kamionet, tamo su bageri, velika dizalica je zaustavljena, a radovi obustavljeni. Tek poneki radoznali prolaznik proviruje kroz ogradu gradilišta.
Stručni timovi će specijalnim uređajima snimiti teren i utvrditi kako će granata biti deaktivirana.
U Vlajkovićevoj ulici, u centru Beograda, pronađena je eksplozivna naprava, a pripadnici Sektora za vanredne situacije obezbeđuju prostor i procenjuju kako da se bezbedno ukolini, saopšteno je iz Ministrstva unutrašnjih poslova.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su Specijalizovane službe Sektora za vanredne situacije utvrdile da je eksplozivni ostatak pronađen u ulici Vlajkovićeva broj 3, artiljerijska granata, koju je koristila austrougarska vojska tokom Prvog svetskog rata prilikom opsade Beograda.
Dr Vladimir Jakovljević sa Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu rekao je da deaktiviranje podrazumeva skidanje upaljača ako je to moguće ili bušenje i vađenje eksploziva na licu mesta.
"Ukoliko to nije moguće, onda se prelazi na uništavanje. Vrši se takođe na dva načina: ili na licu mesta ili podizanjem i izvlačenjem tog neeksplodiranog ubojnog sredstva i odnošenjem na poligone koji su namenjeni za uništavanje neeksplodiranih ubojnih sredstava", rekao je Jakovljević.
Granata se prevozi specijalnim vozilom i mora da bude obložena rastresitim materijalom kako bi se vibracije svele na minimum. Obavezna je pratnja, a često se i saobraćaj zaustavlja. Ukoliko je sve to nebezbedno, granata se deaktivira tamo gde je pronađena.
Foto: MUP Srbije
"To podrazumeva širu zonu bezbednosti, koja je neophodna, da se stanovništvo o tome obavesti na vreme, da se evakuiše određeni deo ili određena zona koja predstavlja opasnost ako dođe do eksplozije, zatim se vrši oblaganje ili zatrpavanje neeksplodiranog ubojnog sredstva rastresitim materijalom da ne bi bilo oštećenja objekata, ugrožavanja života ljudi, prolaznika“, kaže Vladimir Jakovljević.
Prema prvim informacijama, granata u Vlajkovićevoj je artiljerijska, korišćena je tokom Prvog svetskog rata, prilikom opsade Beograda. Dugačka je više od jednog metra i teška skoro 300 kilograma.
"Ovde se očigledno po kalibru, po veličini zrna, po obimu, može pretpostaviti da se radi o ogromnom kalibru koji je imala nemačka vojska pod Fon Makenzenom, njihovim generalom koji je došao da bukvalno sravni Beograd onako nemilice. I naravno, uništen je ceo potez, sve dole od Dunavskog keja do Skupštine, kojoj su tad tek postavljeni temelji, ali njihova meta je bio dvor, kao i prethodne jeseni za Austrougare“, rekao je istoričar Nebojša Jovanović.
Burna je istorija Beograda pa zaostala neeksplodirana ubojna sredstva nisu retkost. Samo u toku prošle godine u Beogradu ih je otkriveno nekoliko, na Čukarici tenkovska granata, u Volginoj na Zvezdari minobacačka.
Bojan Glamočlija: Neće biti jednostavno demontirati granatu
Bojan Glamočlija iz Centra za razminiranje rekao je da neće biti jednostavno demontirati granatu u centru Beograda kod Skupštine.
"Nije jednostavno, svaki eksplozivni ostatak iz rata je veliki problem. Imamo iskusne deminere u Sektoru za varedne situacije, s kojima sarađujemo na raznim prijektima. Verujemo u njihovo iskustvo, u ovakvim situacijama morate da verujete demineru i njegovoj proceni“, kaže Glamočlija.
Prema njegovim rečima, eksplozivni ostaci iz rata su moćni iako deluju spolja da su zarđali, stari, te bombe po međunarodnim standardima su trajne bombe, nemaju rok trajanja, unutra su potpuno nove.
Govoreći o eventualnoj evakuaciji okolnih ulica, Glamočlija kaže da će MUP sve proceniti. U zavisnosti od deminera i organizacije, izvršiće se procena i doneti odluka.
Odgovarajući na pitanje na koliko mesta ima zaostalih mina iz ratova, Glamočlija napominje da je na potezu od Železničke stanice ka Banovom brdu najviše bilo pronalazaka iz Prvog i Drugog svetskog rata.
"Po nekim stndardima, od 10 do 30 procenta svih bombi, svega što se ispali i baci neće eksplodirati, ostaje u zemlji. Da biste to očistili nakon svakog sukoba, sistematski treba čistiti, to košta i veliki je napor i traži mnogo deminera. Ove probleme imaju i ostale zemlje u svetu“, rekao je Glamočlija.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, u nastavku borbe protiv korupcije pripadnici policije uhapsili su dve osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
B. R. (38) osumnjičen da je u ponedeljak ubio svoju bivšu partnerku (41) sa kojom ima decu, pokušao je da se ubije nakon zločina, ali je prebačen u KC Kragujevac. On je operisan i sada je van životne opasnosti, ali će ostati na daljem lečenju, saznaje Newsmax Balkans.
Nakon pobede Edija Rame na izborima u Albaniji, ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Srbije Demo Beriša izjavio je za Newsmax Balkans da očekuje održavanje sastanka na visokom nivou, na kome bi se otvoreno razgovaralo o potrebi pomirenja između srpskog i albanskog naroda.
Kako je srpski princ Rastko Nemanjić pre gotovo osam i po vekova "uslovljen od Hrista" i dobio ime Sava? O Savinom delu i Hilandaru odgovore tražimo od akademika SANU Mirjane Živojinović.
"Nisam zadovoljna onim što vidim u Srbiji. Novi premijer i predsednica Narodne skupštine su mi obećali da će brzo biti sprovedene reforme, ali to isto je obećao i predsednik Srbije predsednici Evropske komisije i predsedniku Evropskog saveta krajem marta pa se ništa nije desilo", rekla je Marta Kos.
Ministar Nenad Popović izjavio je za Newsmax Balkans da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Moskvi sa ruskim i kineskim predsednikom razgovarao o interesu Srbije i ponovio da je sa Rusijom postignut dogovor da i dalje imamo najnižu cenu gasa u Evropi.
Povremeno slaba kiša može uslovljavati promenljivo stanje kolovoza zbog toga pored naizgled povoljnih vremenskih prilika treba voziti opreznije i sporije, saopštio je Auto Moto Savez Srbije.
Komentari (0)