Jovica Stanišić će ostatak kazne zatvora za ratne zločine služiti u Nemačkoj
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Predsednica Mehanizma Grasijela Gati Santana donela je, kako se navodi, još 9. oktobra 2024. odluku da će Jovica Stanišić, koga je Žalbeno veće osudilo na 15 godina zatvora, izdržavati kaznu u Nemačkoj, ali je status poverljivosti tog naloga ukinut tek nakon što je Stanišićevo prebacivanje u Nemačku odobreno.
Santana je zatražila od sekretara Mehanizma da uputi zvaničan zahtev Vladi Nemačke za izvršenje Stanišićeve kazne i ukoliko Vlada Nemačke prihvati ovaj zahtev, o tome informiše Stanišića i relevantne vlasti u Holandiji i preduzme sve potrebne mere za njegovo prebacivanje u Nemačku što ekspeditivnije, navodi se u saopštenju.
Santana je uzimajući u obzir da je Nemačka voljna da pomogne Mehanizmu u vezi sa izvršenjem Stanišićeve kazne i da je Stanišić mogao da pokrene sva pitanja u vezi sa njegovim zdravljem sa Vladom Nemačke pre njegovog prebacivanja, donela odluku da Jovica Stanišić izdržava kaznu u Nemačkoj.
Moramo da se stavimo u cipele drugoga, da priznamo tugu porodica koje su izgubile svoje bližnje, bez obzira na to kojoj naciji pripadaju, za Newsmax Balkans priča istoričar Stefan Radojković.
U Bratuncu se obeležavaju 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, a u Republici Srpskoj je Dan žalosti.
Ona je zatražila od sekretara da, nakon što se Stanišićevo prebacivanje u Nemačku izvrši, ukine poverljivi status ovog naloga i ponovo ga objavi kao javni podnesak, precizira se u saopštenju Mehanizma.
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove sa sedištem u Hagu pravosnažno je osudio nekadašnje čelnike resora Državne bezbednosti Srbije Jovicu Stanišića i Franka Simatovića na kazne zatvora od po 15 godina zbog pomaganja i podržavanja izvršenja ratnih zločina u Bosanskom Šamcu.
Simović i Stanišić krivi kao pomagači
Simatović i Stanišić su proglašeni krivim po svih pet tačaka optužnice kao pomagači, ali ne i kao učesnici Udruženog zločinackog poduhvata (UZP).
Osuđeni su jer su, prema stavu prvostepenog sudskog veća, znali da su učesnici u UZP-u delili nameru da se sa velikih područja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini izvršenjem krivičnih dela iz optužnice prisilno i trajno ukloni većina nesrpskog stanovništva.
U četiri tačke Stanišić i Simatović se optužnicom terete za zločine protiv čovečnosti: progoni, ubistva, deportacija i nehumana dela, a po jednoj tački za kršenja zakona ili običaja ratovanja - ubistva.
Stanišić je bio načelnik Službe državne bezbednosti Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, a Simatović njegov zamenik.
Obojica su uhapšeni 13. marta 2003. godine u Srbiji.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
U Srbiji u utorak promenljivo vreme sa dužim periodima sunčanog vremena, ali nestabilnije, pa se očekuje i lokalna pojava kratkotrajne kiše ili pljuska sa grmljavinom.
Počela je izgradnja kuća najugroženijima u Topličkom okrugu, posle prošlonedeljnih požara. Uništeno je više od stotinu kuća i pomoćnih objekata, hiljadu hektara poljoprivrednog i šumskog zemljišta. U toku je i popis štete, a ugroženom stanoviništvu pristiže neophodna pomoć.
Kosovske bezbednosne snage (KBS) jačaju svoju opremljenost, a stigla je i nova isporuka oklopnih vozila iz Sjedinjenih Američkih Država, potvrđeno je iz kosovskog Ministarstva odbrane, prenosi danas Kossev.
Zaječar je grad u kom živi pretežno sredovečno i starije stanovništvo, a prosek godina je oko 50. Ima 16.500 penzionera, koji preko Centra za socijalni rad mogu da dobiju usluge gerontodomaćice dva puta nedeljno. Oni kojima treba svakodnevna nega angažuju medicinske sestre jer doma za stare nema.
Policija u Nišu je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u tom gradu, uhapsila sedamnaestogodišnjeg mladića iz Niša, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo silovanje.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, prema primljenim dojavama, trenutno su aktivna tri požara na otvorenom prostoru - u selima Kožince, Rastelica i Pestiš, saopštio je MUP.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Komentari (0)